Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Дали протеинот од сурутка е добар за жените?

Употребата на протеинот од сурутка ја зафати фитнес индустријата, а трендот не престанува наскоро. Луѓето обично го поврзуваат протеинот од сурутка со машки бодибилдери, но тоа е далеку од вистината. На жените им требаат и протеини, но безбројните митови околу женската употреба на протеинот од сурутка ги спречија некои жени да го консумираат. Во реалноста, женското тело има потреба од протеини колку и на машкото, а користењето протеин од сурутка во умерени количини може огромно позитивно да влијае на здравјето и физиката.

Во оваа статија, ќе покриеме што е протеинот од сурутка, ќе го разјасниме фактот наспроти фикцијата во врска со жените кои консумираат сурутка, ќе ги наведеме предностите и недостатоците на потрошувачката на протеин од сурутка за жени и ќе дадеме совети за дозирањето и поврзаните прашања.

Клучни Килими:

  • Протеинот природно се наоѓа во телото, и кај машките и кај жените, и тие се потребни за правилно функционирање на телото.
  •  Протеинот од сурутка е одличен додаток кој може да го подобри здравјето и обликот на телото на жените
  • Консумирањето сурутка нема да ги направи жените да изгледаат гломазни и мускулести
  • Повеќето од митовите за жените кои користат протеин од сурутка не се точни

Што е протеин од сурутка?

Протеинот од сурутка е мешавина од протеини изолирани од сурутка, тој течен дел од млекото што се одвојува за време на производството на сирење. Млекото содржи два вида протеини: 20% сурутка и 80% казеин. Откако сурутката се одвојува за време на производството на сирење, таа поминува низ многу методи на преработка за да се добие производот што луѓето го препознаваат како протеин од сурутка - прашокот додаден во шејковите и протеинските шипки.

Важно
Протеинот од сурутка е целосен протеин кој ги содржи сите девет есенцијални аминокиселини на човечкото тело.

Протеинот од сурутка не е за жени - факт или фикција?

Тоа е научно докажано Консумирањето на протеинот од сурутка може да направи повеќе добро за жените отколку штета. Не сме сигурни зошто постои таква стигма околу жените и протеинот од сурутка, но митовите што ги слушнавме се смешни. Ајде да видиме некои од најчестите митови и да разјасниме дали се вистинити.

Протеинот од сурутка може да го зголеми нивото на тестостерон: мит

Нивото на тестостерон кај мажите е значително повисоко од кај жените, и има нема научни докази дека протеинот од сурутка може да го зголеми нивото на тестостерон. Од друга страна, исхраната богата со јаглехидрати и масти може да го зголеми тестостеронот.

Протеинот од сурутка може да предизвика проблеми со бубрезите: делумно точно

Иако нема докази за ова тврдење, протеинот од сурутка не се препорачува за жени кои се борат со проблеми со бубрезите. Во овој случај, најдобро би било да консултирајте се со вашиот лекар пред да додадете додатоци во исхраната.

Протеинот од сурутка ќе ве натера да се здебелите и да изгледате пообемно: мит

Жените ги немаат истите хормони кои го поттикнуваат растот на гломазните мускули како мажите, па затоа не треба да се грижите за тоа. Протеин од сурутка нема да ви ја зголеми тежината; напротив, ќе ви помогне да добиете потониран изглед.

Протеинот од сурутка може да ги намали мастите, да ја намали желбата за слатка храна и да промовира слаб раст.

Протеинот од сурутка може да ве надуе и да предизвика гасови: мит

Единствената состојка во протеинот од сурутка која може да ве надуе и да предизвика гасови е лактозата. Ако сте нетолерантно за лактоза, препорачуваме да користите порафинирана верзија на протеин од сурутка наречена изолат. Изолат содржи најмалку количина на лактоза; лесно се апсорбира во стомакот и не предизвикува гасови.

забелешка

На бремените жени и мајките кои дојат им се советува да не користат додатоци на протеинот од сурутка.

Протеин ви треба само ако градите мускули: мит

Протеините се потребни за телото да функционира правилно. Тоа е неопходни за одржување на здрав метаболизам и имунолошки систем. Бидејќи повеќето жени не можат да ја добијат потребната количина на протеини преку храната, протеинот од сурутка е најдобриот начин.

Кога жените треба да вклучат протеин од сурутка во нивната исхрана?

Реалноста е дека колку побрзо почнете да користите протеин од сурутка во вашата исхрана, толку побрзо ќе ги почувствувате безбројните придобивки и ќе забележите промена во вашето тело. Не постои одредена возраст кога треба да започнете да консумирате протеин од сурутка, па затоа Ви препорачуваме да започнете сега. Сурутката ќе направи повеќе добро отколку штета, затоа вклучете ја во вашата дневна рутина порано отколку подоцна.

Главните придобивки од протеинот од сурутка за жени

Се надеваме дека разјаснивме дека жените не треба да се плашат од консумирање протеин од сурутка. Напротив, жените треба да го прифатат конзумирањето на протеинот од сурутка да ги добијат сите неверојатни придобивки и да го одржат своето тело да функционира правилно. Ајде да видиме некои од придобивките од протеинот од сурутка за женските тела!

Протеинот од сурутка го поддржува имунолошкиот систем

Добро балансирана исхрана и правилен внес на протеини може да го подобрат имунитетот. Реалноста е дека за клетките на нашиот имунолошки систем да функционираат правилно, им требаат протеини. Производите кои содржат протеин од сурутка го зголемуваат производството на глутатион, кој го зајакнува имунолошкиот систем. Сурутката содржи и биоактивни компоненти кои штитат од вируси.

Протеинот од сурутка ќе ја направи женската коса, кожа и нокти здрави

Без конзумирање протеини, не можете да имате прекрасен изглед на коса, кожа и нокти. Колагенот, протеин, е од клучно значење за структурата на нашите коски и кожата. Кератинот, исто така протеин, е клучен за одржување на здрава коса и силни нокти. Многу студии покажаа дека умереното конзумирање на протеин од сурутка може значително да ја подобри косата, кожата и ноктите на жените.

Протеинот од сурутка може да го подобри здравјето на коските

Дали знаевте дека протеинот сочинува околу 50% од волуменот на коските? Протеинот од сурутка е клучен за одржување на здрави коски, поради што треба да се вклучи во нашата исхрана.

Жените се повеќе склони кон состојби кои влијаат на здравјето на коските, особено во годините по менопаузата, кога нивната густина на коските се намалува. Конзумирањето протеин од сурутка може да им помогне на жените да го подобрат нивното здравје на коските, па дури и спречување на болести на коските, како што е остеопорозата.

Протеинот од сурутка ќе ви даде послаба мускулна маса

Веќе го отфрливме митот за протеинот што ги прави жените да изгледаат пообемно и да добиваат тежина. Протеините, всушност, можат да им помогнат на жените губат несакани телесни масти притоа давајќи им чиста мускулна маса. Протеинските шејкови кои содржат протеин од сурутка го одржуваат телото поисполнето подолго време, а на вашата фигура многу почист изглед.

Недостатоци на протеинот од сурутка

Како и секој додаток, протеинот од сурутка мора да се консумира умерено бидејќи повисоките дози може да предизвикаат сериозни несакани ефекти. Еве некои од симптомите што може да ги доживеете од прекумерна употреба.

Болки во стомакот

Бидејќи протеинот од сурутка содржи лактоза, прекумерната употреба на суплементи може да предизвика стомачни болки и проблеми со варењето, особено кај жени кои не поднесуваат лактоза.

Проблеми со црниот дроб

Кога консумирате протеин од сурутка, тој оди во црниот дроб, а премногу од него може да го оштети со текот на времето.

Срцеви проблеми

Прекумерната потрошувачка на протеин од сурутка, исто така, може да доведе до аритмија и други проблеми со срцето.

Предупредување

Колку и да е корисна за организмот, сурутката е само додаток, а не замена за здрава и урамнотежена исхрана.

Конечни препораки

Научно докажан факт е дека на женскиот организам му требаат протеини исто колку и на мажите. Престанете да верувате во сите тие митови околу протеинот од сурутка, и почнете да го консумирате за да ги почувствувате сите благодети.

Протеинот од сурутка е не само за оние кои удираат во теретана но за сите кои сакаат да консумираат доволно протеини за да го одржат своето тело да функционира правилно, да го подобрат здравјето на коските и да имаат многу послаба фигура.

Затоа, следниот пат кога некој ќе понуди протеински шејк, не плашете се да го земете!

Најчесто поставувани прашања

Протеинот од сурутка не е само одличен за жените, туку е неопходен и за правилно функционирање на женското тело и одржување на здрав имунолошки систем.

Протеинските шејкови се 100% безбедни за консумирање доколку се земаат умерено, а не како замена за сите оброци.

Количината на протеин од сурутка која е потребна дневно зависи од физичките активности. Препорачаниот дневен внес на протеини за жените е 0.8 g на кг телесна тежина.

Иако потрошувачката на протеин од сурутка покажува зголемување на мускулната маса, тој не се смета за стероид. Додатокот се добива од млеко и нема анаболни својства.

Протеинот од сурутка ќе ви помогне подолго да се чувствувате сити и ќе ја намалите желбата за храна. Ова укажува дека неговото консумирање може да има големи придобивки за губење на тежината.

Повеќето жени не консумираат доволно храна богата со протеини за да го добијат препорачаниот дневен внес на протеини од телото. Додавањето протеин од сурутка во нивната исхрана е одличен начин да се добие доволно протеини за да се одржи нивното тело да функционира. Значи, краткиот одговор е: Да, на речиси секоја жена и е потребен дополнителен протеин во исхраната.

Не само што протеинот од сурутка не предизвикува опаѓање на косата, туку повеќе го промовира здравјето на косата. Многу истражувања покажаа дека умереното консумирање на протеинот од сурутка може значително да ја подобри косата кај жените.

Жените ги немаат истите хормони кои го поттикнуваат растот на обемните мускули. Сурутката нема да направи жените да изгледаат мускулести; напротив, ќе им даде потонирана и послаба форма.

Жените не треба да се плашат да станат поголеми со конзумирање на протеин од сурутка бидејќи тоа е само мит. Протеинот од сурутка може да им помогне на жените да изгубат тежина и да имаат послаба фигура.

автор:

Тоше Зафиров

Својот живот го посветив на професионалниот фитнес. Тоа е моја страст и животна работа. Со повеќе од 26 години искуство, подготвен сум да споделам се што сум научил во индустријата. Ако го сакате спортот исто како и јас, овој блог е вистинското место!

Официјален претставник на г-дин Олимпија

Последни написи

Дали сте подготвени да го подигнете вашето фитнес знаење на следното ниво? Посетете ја мојата секција Најдобри по за да ги најдете моите најдобри 10 препораки за различни производи и услуги што ги користам секојдневно!

Дознај повеќе