Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Како да го уништите вашето здравје

Да, во овој блог ќе зборуваме за тоа како да го уништите вашето здравје. Затоа што нашиот мозок е повеќе фокусиран на проблемите и затоа кога ги дозирате проблемите можете лесно да ги откриете решенијата и да ги примените.

Ќе поминеме низ најлошите начини да го уништиме вашето физичко и ментално здравје, а исто така подетално ќе објаснам зошто е тоа така.

Главни преземања:

  • Јадете што ќе најдете, не се замарајте со квалитетот на храната
  • Обидете се да не се движите во текот на денот
  • Пијте многу алкохол
  • Обидете се да не спиете

Како да се чувствувате полошо?

Еве неколку навики и одлуки кои ве прават полошо да чистите.

Не вежбајте

Немањето режим на вежбање може да влијае на вашето здравје, особено затоа што поголемиот дел од времето го поминуваме седејќи и работиме. Покрај тоа, не додавајќи ни малку истегнување во нашата рутина може да предизвика болки во мускулите.

Вежбањето не само што ќе ви помогне да се опуштите и да го намалите стресот, туку ќе ве заштити и од долготрајни болки во зглобовите во староста. Вашето тело ќе стане пофлексибилно, а ослободувањето на ендорфин ќе ви даде подобро ментално здравје.

про Совет
Вклучете
редовно вежбање во вашата рутина за да го подобрите целокупното здравје

супстанции

Секој вид на штетни материи како тутунот, алкохолот и што е најважно, синтетичките дроги се како отров за вашиот систем. Луѓето забораваат дека тие се исклучително штетни за нашите тела бидејќи нивните ефекти се бавни.

Луѓето често мислат дека ако одржуваат одредена доза на контрола или не го прават тоа постојано, тие се заштитени од токсичните ефекти. Но, тоа може да биде далеку од вистина; од моментот кога ќе почнете да ги консумирате овие супстанции, го изложувате вашето тело на секаква штета.

забелешка

Од моментот кога ќе почнете да ги конзумирате овие супстанции, го изложувате вашето тело на потенцијална штета, нагласувајќи ја важноста од нивно целосно избегнување за подобро долгорочно здравје

Јадете нездрава храна

Прејадувањето е една од најнездравите навики што може да ги прифати еден човек. Луѓето кои страдаат од тоа може да се занимаваат со основно нарушување во исхраната или дури и депресија. Прејадувањето без цел да се исполни гладта не е нешто што треба да се сфати лесно.

Подоцна може да доведе до сериозни ментални состојби како булимија или анорексија. Ако страдате од ова, тогаш се препорачува да се консултирате со терапевт за да го разберете основниот проблем.

Бидете мрзливи

Постои разлика помеѓу спиење кога сте исцрпени по долг ден и спиење цел ден едноставно затоа што сте мрзливи. На почетокот, мрзеливоста може да изгледа како помал проблем од кој луѓето на крајот излегуваат.

Но, мрзеливоста може да доведе до многу здравствени проблеми. Тоа е поврзано со спиењето до доцните часови наутро без прескокнување на појадок речиси секој ден. Исто така, може да доведе до дисфункционалност на телото поради недостаток на движење.

Едноставното јадење без вежбање поради мрзеливост е еден од првите чекори кон сериозни болести како што се дебелината и проблемите со срцето.

Предупредување

Од
неправилни шеми на спиење и прескокнат појадок поради недостаток на физичко движење,
мрзеливоста може да придонесе за развој на здравствени проблеми како што се дебелината и
проблеми со срцето. Преземете проактивни чекори за да му дадете приоритет на балансиран начин на живот
редовно вежбање и здрави навики за заштита на вашата благосостојба.

Нездрава храна

Добивањето огромна тежина не е единствената грижа кога консумирате нездрава количина на храна која содржи масти и холестерол. Никој не бара од вас целосно да ги исфрлите овие ставки од вашата исхрана, но треба да има здрава рамнотежа.

Додавањето на вежбање во рутината е одлично, но ниту една количина на вежбање не може да ви помогне ако вашите навики во исхраната се нездрави.

Нездравите навики во исхраната исто така може да вклучуваат неурамнотежена исхрана или прескокнување оброци. Нашето тело има потреба од одредени хранливи материи дневно, а здравствените проблеми се неизбежни доколку тие не му се обезбедат на системот.

Користете го телефонот цел ден

Не е физичката консумација или недостигот што може да предизвика сериозни проблеми за нашето здравје; тоа е и ментална потрошувачка. Технологијата е благослов за општеството бидејќи олеснува многу физичка работа, но прекумерната потрошувачка може да го претвори тој благослов во проклетство.

Здравствените проблеми во врска со оваа навика се бескрајни.

  • Прво, тоа ќе ја намали вашата продуктивност, што силно ќе влијае на вашата мотивација. Второ, нема да можете да дојдете до правилен сон поради зависноста.
  • Трето, напрегањето на видот може да предизвика долгорочно проблеми со видот.
  • Четврто, поради фактори како што се социјалните мрежи, може да влијае на вашето ментално здравје.

Останувањето подалеку од технологијата во одреден временски период во текот на денот е клучно за детоксикација на вашиот ум. Во суштина е тешко да се има дигитална детоксикација за време на работа, но можете да одредите време за да го намалите времето на екранот после работа.

про Совет

Прекумерното време на екранот може
ја намалуваат продуктивноста, го нарушуваат режимот на спиење, го оптоваруваат видот и негативно
влијае на вашето ментално здравје

Игнорирајте го менталното здравје

E Иако физичкото здравје е од суштинско значење за целокупното здравје, менталното здравје е исто толку важно. Последиците од игнорирањето на менталното здравје може да вклучуваат грижа, депресивни нарушувања, анксиозност и исцрпеност. Сепак, многу луѓе го занемаруваат своето ментално здравје, предизвикувајќи ги да ги игнорираат раните предупредувачки знаци или да се борат да најдат ефективни техники за управување со стресот. Практикување грижа за себе, поставување граници, добивање стручна помош доколку е потребно и ангажирање во вежби за внимателност како медитација или практика на јога се клучни за да се избегне оваа грешка.

Накратко, одржувањето на нашето здравје бара внимание на различни аспекти од нашиот живот, како што се спиењето, исхраната, вежбањето, менталното здравје и хидратацијата. Можеме да ја преземеме контролата врз нашето здравје и да водиме посреќен, поисполнет живот со избегнување на овие вообичаени грешки и воспоставување здрави навики. Запомнете дека малите прилагодувања можат да имаат големо влијание и секогаш вреди да го ставиме нашето здравје на прво место.

Чад како оџак

Ако сте пушач, одлично!

Веќе сте на пат побрзо да стигнете до гробот. И ако не сте пушач, зошто да не започнете сега? Запомнете, не само што ќе се изложите на ризик од рак на белите дробови, туку и ќе бидете изложени на ризик од срцеви заболувања, рак на желудникот, па дури и проблеми со видот.

Пушењето е брз и лесен начин да го уништите вашето здравје.

про Совет

Преземете чекори за да се ослободите од оваа штетна навика. Вашето тело ќе ви се заблагодари за тоа.

Прекумерно пиење алкохол

Еден лек е лесно и легално достапен - алкохолот. Погрижете се да го третирате лесно и неодговорно, за максимално лошо здравје.

Редовно трошете се целосно и уживајте во непосредните ефекти на повраќање, губење на меморијата, мамурлак (што е форма на труење со храна) и намалување на мозокот (тоа предизвикува главоболка). Долгорочно, се упатувате кон сериозно оштетување на црниот дроб, проблеми со видот и на крајот рана смрт.

Избегнувајте овошје и зеленчук

А за таа нота на овошје и зеленчук избегнувајте ги што повеќе.

Отстранете ги зелената салата и доматот од плескавицата, пијте кока-кола, а не свеж овошен сок и користете ја фиоката за салата во фрижидер како место за чување лименки пиво. Ќе го зголемите ризикот од рак, дебелина, срцеви заболувања и многу повеќе.

Бонус поени ако успеете да си дадете скорбут.

забелешка

Направете ги
овие хранливи намирници се редовен дел од вашите оброци и уживајте во придобивките што ги имаат
донесе на вашето здравје

Во крајна линија

Вашето здравје е во ваши раце, а донесувањето информирани избори е од клучно значење за вашата благосостојба. Избегнувајте деструктивни навики како што се игнорирање на вежбање, препуштање на штетни материи, занемарување на менталното здравје, прекумерна употреба на технологија, пушење, прекумерно консумирање алкохол и избегнување на овошје и зеленчук. Дајте приоритет на здравите навики, како што се редовно вежбање, урамнотежена исхрана, ментална благосостојба и умереност, за да го заштитите и подобрите вашето целокупно здравје. Запомнете, малите промени можат да доведат до значителни подобрувања, затоа преземете ја контролата врз вашето здравје и прифатете поздрав начин на живот денес.

Најчесто поставувани прашања

Да, редовното вежбање е од суштинско значење за одржување на добро здравје. Помага за подобрување на кардиоваскуларната кондиција, ги зајакнува мускулите и коските, го зголемува расположението, го намалува стресот и помага во контрола на тежината.

Не, дури и повремената употреба на штетни материи како тутун, алкохол или синтетички дроги може да има штетни ефекти врз вашето здравје. Овие супстанции може да доведат до зависност, зголемен ризик од хронични болести, оштетување на органите и нарушена ментална и физичка благосостојба. Најдобро е да ги избегнувате целосно за подобро долгорочно здравје.

Додека додатоците можат да помогнат да се пополнат празнините во хранливи материи, тие не се замена за здрава исхрана. Важно е да се консумира разновидна храна богата со хранливи материи, вклучувајќи овошје, зеленчук, цели зрна, посни протеини и здрави масти. Оваа храна обезбедува широк спектар на есенцијални витамини, минерали и антиоксиданси кои не можат да се реплицираат само со додатоци.

Прекумерното време на екранот може да има негативни ефекти и врз физичкото и менталното здравје. Тоа може да придонесе за седентарно однесување, да го наруши режимот на спиење, да го напрегне видот, да го зголеми ризикот од дебелина и негативно да влијае на менталната благосостојба. Важно е да поставите ограничувања за времето поминато пред екранот, да направите паузи и да се вклучите во други активности кои промовираат физичко движење и социјална интеракција.

Да, занемарувањето на менталното здравје може да има значителни последици за целокупната благосостојба. Тоа може да доведе до зголемен стрес, анксиозност, депресија, па дури и да придонесе за проблеми со физичкото здравје. Грижата за вашето ментално здравје е исто толку важна како и грижата за вашето физичко здравје.

Откажувањето од пушењето е најдобриот чекор што можете да го преземете за да го подобрите вашето здравје. Додека некои штети предизвикани од пушењето се неповратни, откажувањето може значително да го намали ризикот од развој на болести поврзани со пушењето и да го подобри целокупното здравје. Телото има неверојатна способност да заздравува, а колку побрзо се откажете од пушењето, толку се поголеми придобивките за вашето здравје.

автор:

Тоше Зафиров

Својот живот го посветив на професионалниот фитнес. Тоа е моја страст и животна работа. Со повеќе од 26 години искуство, подготвен сум да споделам се што сум научил во индустријата. Ако го сакате спортот исто како и јас, овој блог е вистинското место!

Официјален претставник на г-дин Олимпија

Последни написи

Дали сте подготвени да го подигнете вашето фитнес знаење на следното ниво? Посетете ја мојата секција Најдобри по за да ги најдете моите најдобри 10 препораки за различни производи и услуги што ги користам секојдневно!

Дознај повеќе