Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Топ 10 придобивки од редовната физичка активност

Сакате да работите поефикасно? Имате помалку замор дома? Како да поминете некое квалитетно време со вашиот партнер или да имате колачиња без вина? Дали проверивте „да“ на некое од овие прашања? Тогаш редовната физичка активност е решението.

Постојат многу различни видови на физички вежби, за да споменеме неколку: пливање, одење, џогирање, возење велосипед и танцување. Без оглед на видот на вежбање, ќе имате корист бројни придобивки за физичкото и емоционалното здравје. Брзо напред; можеш да живееш и подолго ако го правиш тоа!

Во оваа статија ќе ги покриеме придобивките од редовната физичка активност и како таа е поврзана со благосостојбата. Исто така, ќе научите како помага при различни болести и како да започнете да вежбате.

Главни преземања:

  • Редовната физичка активност ја подобрува вашата целокупна благосостојба, спречува многу болести, а исто така може да ги лекува.
  • Секој човек, без разлика на возраста, треба редовно да вежба за да го подобри квалитетот на сонот, да ја зголеми енергијата и да се чувствува посамоуверено.
  • Секогаш обидувајте се да ги надградувате вашите дневни вежби за да останете мотивирани и постојано во форма.
  • Никогаш не е доцна да започнете со вежбање и да го вклучите во вашата дневна рутина.

# 1: Помага при управување со тежината

Неактивноста има значајна улога во зголемувањето на телесната тежина и дебелината.

Вежбањето ја зголемува нашата способност да согоруваме калории, што ни помага да изгубиме тежина или да ја задржиме. Редовното вежбање ќе подобрување на вашиот метаболизам, што ќе го направи контролирањето на вашата тежина многу поедноставно.

#2: Подобра контрола над шеќерот во крвта

Редовното вежбање ви помага одржување на подобар шеќер во крвта регулатива и ја намалува можноста за добивање дијабетес, нарушување дефинирано со постојано покачено ниво на шеќер во крвта. Поточно, вежбањето ја подобрува чувствителноста на инсулин со зголемување на количината на гликоза што мускулите ја користат.

забелешка
Една од главните причини за дијабетес тип 2 е отпорноста на инсулин. Хормонот инсулин е задолжен за транспорт на гликоза во клетките. Ако имате отпорност на инсулин, гликозата се задржува во вашиот систем подолг временски период отколку што треба.

#3: Подобрена регулација на крвниот притисок

Кардиоваскуларните болести, мозочниот удар и бубрежното заболување се меѓу болестите за кои се зголемува веројатноста поради високиот крвен притисок. Бројни студии покажаа како вежбате го намалува крвниот притисок и го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести.

Особено трчањето, пливањето и возењето велосипед помагаат да се намали крвниот притисок и да се одржува на здрави нивоа.

# 4: Подобро здравје на мускулите и коските

Вежбањето ги прави вашите коски и мускули посилни, што пак го прави вашето тело физички посилно.

Да се ​​биде физички силен е важно не само за професионалните спортисти туку и за сите луѓе. Ќе ви помогне со едноставни секојдневни задачи како што се носење намирници и одење по скали. Исто така, ќе развиете подобра рамнотежа што ќе резултира со поголема стабилност и помалку несреќи.

Важно

Тренингот за сила ќе обезбеди мускулите на вашето тело да останат силни и функционални во годините што доаѓаат.

#5: Го подига вашето расположение

Сакате емоционална помош? Или можеби само треба да се опуштите по напорниот ден? Брзата прошетка или вежбање во теретана може да биде од помош. Физичката активност стимулира неколку мозочни хемикалии, што може ќе ви помогне да се чувствувате посреќни, поопуштени и помалку вознемирени.

Редовното вежбање исто така може да влијае на вашето ментално здравје и да ја зголеми вашата самодоверба и самодоверба со тоа што ќе ве натера да се чувствувате подобро за тоа како изгледате.

# 6: подобар квалитет на спиење

Вежбањето прави соодветно исцрпени пред спиење, што го подобрува квалитетот на сонот и се бори против несоницата. Дополнително, придобивките од вежбањето за ослободување од стрес им помагаат на вашето тело и ум да се релаксираат, така што неповолните мисли нема да ве остават будни цела ноќ.

Понатаму, вежбањето го регулира деноноќниот ритам на вашето тело и ја зголемува температурата на вашето тело, што му помага на вашето тело постепено да се олади пред ноќта до олеснување на удобното спиење.

#7: Помага за здравјето на вашата кожа

Вашата кожа може да биде засегната од тоа колку оксидативен стрес доживува вашето тело. Последица може да биде оштетена кожа и оштетена клеточна структура.

забелешка

Оксидативниот стрес се јавува кога антиоксидантната одбрана на телото не е во состојба адекватно да го поправи оштетувањето на клетките предизвикано од хемикалиите познати како слободни радикали.

Честото умерено вежбање може значително подобрување на природното производство на антиоксиданси во вашето тело, кои помагаат во заштитата на клетките. Сепак, енергичното и исцрпувачко вежбање може да придонесе за оксидативно оштетување.

#8: Го зајакнува вашиот сексуален нагон

Вежбањето е корисно за подобрување на сексуалните односи, исто како што здравото флертување е добро за срцето. Покрај оние кои се во совршено здравје, ова важи и за паровите кои се справуваат со рак на простата, за мажите со еректилна дисфункција и за жените со мултиплекс склероза и депресија.

Вежба го подига расположението, ја зголемува издржливоста и го зајакнува срцето. Кардио, тренинг со тегови и јога се добри примери кои би можеле да ви помогнат на патот.

#9: Го зголемува нивото на енергија

Најголемиот проблем со кој се среќаваме во денешно време е постојаното чувство на истрошеност и недостаток на енергија. Причините може да бидат било што од прекумерна работа до седентарен начин на живот. Во секој случај, единствениот третман што ви е достапен е постојано вежбање.

Редовно вежбање го зголемува нивото на енергија, според научниците. Всушност, од нашето искуство, вежбањето исто така помага да зголемување на продуктивноста.

про Совет

Ако се чувствувате неволно, дефинитивно треба да трчате.

#10: Може да биде пријатно, дури и социјално!

Вежбањето и физичката активност може да бидат пријатни. Тие ви даваат можност да се опуштите, да уживате на отворено или едноставно да правите активности што ви носат радост. Дополнително, вежбањето може да го олесни дружењето со саканите или блиските пријатели.

Затоа, пријавете се во фудбалски тим, одете на планинарење или научете како да танцувате. Изберете спорт во кој уживате, а потоа влезете веднаш. Дали ви е досадно? Пробајте нешто ново или поминете време со семејството, пријателите или саканите.

Конечни препораки

Кога се стремите кон најдобро можно физичко и ментално здравје, физичката активност е од суштинско значење. Наједноставниот метод за да ги добиете овие предности е едноставно да закажете неделно време за вежбање. Може да го максимизирате времето што го посветувате на вежбање за да стекнете максимални предности со тоа правилни, посветени рутини!

Најчесто поставувани прашања

Редовното вежбање е навика која ја следите секој ден или барем еднаш неделно. Не е неопходно да ја вршите истата активност или вежбање сè додека утре или барем следната недела ќе ви забрза срцето. Слободно можете да вклучите различни аеробни, флексибилни и вежби за сила.

Редовното вежбање ја зголемува вашата сигурност, гарантира дека сте посреќен пријател, ја зајакнува вашата меморија и може да ви помогне да се приспособите на нови средини. Можете исто така да користите вежба за да најдете истомисленици со слични цели и животни патеки како вие.

Ви помага да се опуштите, ја намалува анксиозноста, ја зајакнува врската со вашите партнери за вежбање, ви нуди чувство на успех и ја зголемува вашата самодоверба.

Редовните вежбачи имаат повисоки нивоа на емоционална стабилност, поголемо ментално здравје и помала инциденца на ментални болести. Дополнително, се чини дека вежбањето е ефикасно во лекувањето на некои проблеми со менталното здравје, вклучително и анксиозност и депресија.

Вежбањето може да го намали крвниот притисок и умерениот пулс, слично на бета-блокаторите.

Високиот крвен притисок е значаен фактор на ризик за срцеви заболувања. За среќа, колку сте физички поподготвени, пулсот во мирување ќе ви биде помал.

Редовното вежбање, урамнотежена исхрана и малку губење на тежината се покажа дека ефикасно го спречуваат дијабетесот во значајни клинички испитувања. Намалувањето на ризикот од развој на дијабетес бара време и работа, но тоа е исплатлива инвестиција во вашето здравје.

Физичката активност на редовна основа може да го намали високиот крвен притисок за 5 до 8 mm Hg. Со цел да се спречи повторно зголемување на крвниот притисок, од клучно значење е да продолжите да вежбате. Потребно е да се вклучите во умерена физичка активност најмалку 30 минути секој ден како општо правило.

Речиси секој вид на вежбање може да послужи како намалување на стресот. Вежбањето може да го зголеми ендорфинот за добро чувство во вашето тело и да ви помогне да заборавите на секојдневните стресови.

Трчањето, пливањето, аеробикот и пешачењето се сите форми на кардиоваскуларна активност што може да го зајакне метаболизмот, да помогне во согорувањето на калориите, па дури и моментално да го намали апетитот после тренинг.

Редовното вежбање не само што ги намалува шансите за развој на рак, туку им користи и на оние кои примаат третман за рак. Намалените шанси за развој на бројни видови на рак, вклучувајќи рак на дојка, простата, дебело црево, ендометријален и веројатно рак на панкреасот, се поврзани со зголемена физичка активност.

Вежбањето ја подобрува менталната агилност, вниманието и фокусот, како и физичката подготвеност и издржливоста за спорт. Дополнително, може да ја регулира тежината, да ги зајакне коските и мускулите и да ги намали симптомите на депресија и анксиозност.

Подобрувањата во капацитетот на работната меморија, контролата на вниманието, обработката на информациите и менувањето задачи се поврзани со редовно вежбање. Ова покажува дека најверојатно ќе ги подобри вашите перформанси на работа, академските перформанси, ќе го забрза стекнувањето нови способности и донесувањето одлуки.

Дајте си доволно време за истегнување или лежерна прошетка за да се загреете и оладите. Потоа забрзајте го темпото додека не можете да го одржите пет до десет минути без премногу да се исцрпите. Зголемете го вашето време за вежбање постепено како што вашата издржливост станува подобра. Вежбајте 30 до 60 минути повеќето денови во неделата.

автор:

Тоше Зафиров

Својот живот го посветив на професионалниот фитнес. Тоа е моја страст и животна работа. Со повеќе од 26 години искуство, подготвен сум да споделам се што сум научил во индустријата. Ако го сакате спортот исто како и јас, овој блог е вистинското место!

Официјален претставник на г-дин Олимпија

Последни написи

Дали сте подготвени да го подигнете вашето фитнес знаење на следното ниво? Посетете ја мојата секција Најдобри по за да ги најдете моите најдобри 10 препораки за различни производи и услуги што ги користам секојдневно!

Дознај повеќе