Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Може ли оброците да ви помогнат да изгубите тежина побрзо?

Фразите cheat meals и cheat days станаа популарни за поединци кои се на диета или само живеат здрав начин на живот. Зошто? Затоа што понекогаш клучот за здравата исхрана е „измамувањето“ на вашата исхрана одвреме-навреме. Набргу напред, првото упатство за вклучување на деновите на мамење во вашата исхрана е да ги земете во предвид повеќе како оброк во кој заслужувате да уживате без чувство на вина наместо како кршење на вашиот план за оброци. Поради ова, претпочитаме да ја користиме фразата „поднесувај ги оброците“ за разлика од „измамните оброци“.

Во оваа статија, ќе ги покриеме основите на оброците за мамење. Исто така, ќе научите како тие можат да ви помогнат да изгубите повеќе маснотии и да го забрзате процесот на губење на тежината. Конечно, кои се начините за ефикасно користење на мамечките оброци?

Главни преземања:

  • Измамнички оброк може да ви помогне да изгубите повеќе маснотии
  • Постојат различни начини да ги искористите вашите измамнички оброци за побрзо да ги изгубите мастите
  • Најдобро би било секогаш да ги планирате оброците за изневерување

Што е мамење оброк?

Измамник оброк е оброк кој не следи одредени правила на диета за слабеење. Тоа подразбира јадење „надвор од планот“. Измамник оброци се обично повисоко во калории од другите оброци кои често ги јадете и обично содржи повеќе порции на работите што ги ограничувате.

забелешка
Според многу луѓе, мамечките оброци се јадење храна која е „нечиста“, но всушност поважна работа е количината на она што го јадете отколку квалитетот на храната.

За некои, измамник оброк може да биде јадење од пица, чизбургер, начос или тестенини, но не мора да значи само тоа. Други следат построга диета. Значи, измамник оброк може само да се вклучат екстра ориз или компири до типичното јадење со стек за овие луѓе. Едноставно кажано, мамечкиот оброк може да вклучува дури и оброци за кои не сте мислеле дека може да се сметаат за задоволства; тоа варира од личност до личност.

Како може мамечкиот оброк да ви помогне да изгубите повеќе маснотии?

Веројатно се прашувате како може мамечкиот оброк да биде ефикасен. Лептин и грелин се вашиот одговор. Лептинот е познат како „хормон на ситост“, а грелинот е „хормон на глад“, а овие хормони влијаат на губењето маснотии и апетитот.

Главниот производител на лептин е масното ткиво, а лептинот влијае на хипоталамусот во вашиот мозок да ја зголеми активноста и да го намали апетитот, што нè доведува до трошење калории. Грелинот го стимулира апетитот и хормоните за раст и се произведува од желудникот. Мозокот прима сигнали дека сте гладни од грелин.

Важно

Нискокалорични диети и рутински вежби со низок интензитет се откриени во студиите за зајакнување на производството на грелин, што може да резултира со зголемена потрошувачка на храна и зголемување на телесната тежина.

Оброкот за измамници може да ви помогне на следниве начини:

  • Го полни вашето тело со гликоген – Гликогенот е важен извор на енергија што го користи вашето тело. Гликогенот делува како гориво што е јаглехидрат во вашите мускули. Се препорачува да се одржуваат високи количини на гликоген.
  • Тоа ви обезбедува ментална пауза од вашата исхрана – Диетата е позабавна и поодржлива кога планирате мамечки оброци. Тоа е затоа што ви е обезбедена ментална пауза од диетата, што го прави многу полесно да продолжите да ги намалувате калориите. Повремените мамечки оброци ја намалуваат желбата за прејадување и го олеснуваат одржувањето на вашата исхрана.

Како да ги користите оброците за измамници за побрзо да ги изгубите мастите?

Сега кога ги разбирате основите, да продолжиме како можете да ги користите оброците за мамење за ефикасно да го забрзате губењето на тежината.

# 1: Избегнувајте да го надминете ограничувањето на калориите за одржување

Имате опасност да претерате и да ја уништите вашата исхрана ако не го правите тоа воспоставете реални граници за вашите мамечки оброци. Дури и оние кои успешно држат диета во текот на неделата, би можеле да престанат да губат тежина или дури и да ја здебелат ако прејадуваат еден ден во неделата.

Ви советуваме да ги прекинете вашите измамнички оброци со одржување калории. Ако консумирате многу повеќе од тоа, ќе го забавите вашиот напредок, особено ако го правите тоа често.

забелешка

Не е проблем ако одите над маржата за 5 или 10%.

#2: Обидете се да изневерувате еднаш или двапати во текот на неделата

Мамењето не секогаш ја зголемува дневната потрошувачка на калории, но тоа често го прави. Ако изневерувате многу пати во неделата, може брзо да го промените вашиот калориски дефицит за време на диетата и да престанете да губите маснотии, или брзо ќе го зголемите вишокот калории кога растете и ќе стекнете премногу маснотии.

Ќе го најдете вашиот баланс ако ограничете се на еден или два мамечки оброци во текот на неделата.

#3: Обидете се да консумирате помалку храна пред да изневерувате оброци

Ова се нарекува „позајмување калории,“ и бара намалување на калориите што ги внесувате во текот на денот. Општо земено, најлесниот начин да го направите ова е да консумирате повеќе протеини и помалку јаглени хидрати и масти во секој оброк, освен вашиот мамечки оброк на денот кога ќе се занесете. Со ова, ќе создадете калориски тампон кој не ги разнесува вашите калории за одржување.

# 4: Намалете ја потрошувачката на масти и дадете приоритет на јаглехидратите

Можеш пополнете го нивото на гликоген со фокусирање на јаглехидратите за време на мамечките оброци што ќе го забрза вашето закрепнување и ќе ја зголеми продуктивноста на вашите вежби. Исто така, ќе треба да ги ограничите мастите кога им давате приоритет на јаглехидратите. Ова се должи на фактот дека консумирањето јаглехидрати го намалува согорувањето на мастите, што предизвикува вашето тело да го задржи поголемиот дел од маснотиите во исхраната што ги консумирате заедно со јаглехидратите како телесни масти.

про Совет

Изборот на јаглехидрати наместо маснотии е поволен ако се прејадувате за време на вашиот оброк за измама. Неколку добри примери на храна без маснотии или со малку маснотии богата со јаглени хидрати вклучуваат житарки за појадок, брашно, бел и интегрален леб, тестенини, јачмен, овесна каша, ориз и други житарки.

# 5: Пијте алкохол внимателно

Алкохолот го успорува процесот на согорување на маснотиите, што ја забрзува брзината на претворање на маснотиите од вашата исхрана во телесни масти. Не само тоа, туку и го забрзува процесот на претворање на јаглехидратите во телесни масти. Можеби ќе добиете најмногу масти кога ќе го комбинирате ова со прејадување.

Предупредување

Еден или два поголеми мамечки оброци внесени со алкохол во текот на неделата се сè што е потребно за да се уништи вашиот успех во слабеењето и да се ставите во пропаст.

Крајна линија - Секогаш изневерувајте со добра совест

Мамењето може да биде корисно за губење на тежината се додека е тоа намерно и планирано. Случајното прејадување не е добра идеја бидејќи може да има лоши физички и емоционални ефекти дури и ако јадете храна одобрена за денот. Ако се грижите за вашето тело, тоа ќе се грижи и за вас. Тоа значи одговорно мамење!

Најчесто поставувани прашања

И двата пристапи можат да бидат ефективни, но луѓето претежно претпочитаат оброци за измамници. Ова се должи на фактот дека јадењето помали, покалориски конзервативни оброци не го обезбедува истото ниво на задоволство како еден единствен, подебел оброк. Дополнително, следењето на целосен ден на „организирано прејадување“ бара повеќе работа отколку следење на еден оброк.

Да. Во реалноста, ако се направи на здрав начин, планираниот ден за изневерување секоја недела може да ви помогне да изгубите тежина со минимизирање на прекумерното пиење, намалување на желбата, давање одмор од диетата и подобрување на вашиот метаболизам.

Повеќето луѓе ги доживуваат најдобрите резултати кога вклучуваат мамечки оброк еднаш неделно. Ова е доволно за да ги искористите наградите без да ги загрозите вашите напори за губење на тежината. Меѓутоа, ако мудро ги организирате оброците за измамници, можеби ќе можете да ги јадете двапати неделно без никакви проблеми.

Да, треба. Количината на вежбање и вашиот моментален внес на калории ќе имаат влијание врз тоа колку калории треба да консумирате на денот на измама. Добра идеја е да внесувате 1,500-3,000 дополнителни калории од просечниот ден, во зависност од тоа колку е строга вашата диета.

Не, нема. Јадењето на еден мамечки оброк секоја недела всушност може да ви помогне да изгубите тежина побрзо со тоа што ќе му дадете одмор на мозокот од диетата и ќе ви овозможи повеќе енергија да се наметнувате за време на вежбите.

Не е јасно колку време е потребно за да се опоравите од денот на изневерување, иако некои истражувања покажуваат дека на вашето тело му требаат најмалку три дена за да ги апсорбира оброците богати со маснотии. Треба да бидете во ред ако одлучите да уживате во мамечки оброк еднаш одвреме-навреме и да консумирате оброци богати со хранливи материи остатокот од неделата.

Да, сепак, прекумерната потрошувачка на многу јаглехидрати може да ве исфрли од кетоза, што е обично непријатно. Затоа, обично се претпочита да се консумираат кето cheat оброци кои во голема мера се состојат од кето-пријателска храна.

Измамнички оброк кој е богат со калории и јаглехидрати може да помогне во вашиот метаболизам и хормони. Го мотивирате телото да продолжи да ги согорува овие калории наместо да се прилагодува на намалениот внес со тоа.

Најдобар пристап е да изневерувате еднаш неделно. Ова го спречува дебелеењето, а корисно е и за вашиот метаболизам

Вашиот мамечки оброк треба да биде добро избалансиран со висококвалитетни протеини и неколку незаситени масти, иако треба да има повеќе калории и јаглехидрати од вообичаеното. Иако сакате да го зголемите бројот на јаглехидрати во вашиот мамечки оброк, јаглехидратите не треба да доаѓаат од оброци кои се богати со шеќер или ниски хранливи материи.

Вашето тело го забрзува метаболизмот по оброкот за измама, што ви помага да согорите повеќе калории. Лептин, хормон генериран од масните клетки и задолжен за зачувување на енергетскиот баланс на телото, е одговорен за ова зголемување на нивото.

Одлично време за постење е по денот на изневерување кога сте консумирале вишок калории. Сепак, не мора да посветувате цел ден на постот. Наместо тоа, можете едноставно да прескокнете оброк или да го консумирате целиот дневен внес на калории во текот на еден временски период.

Вашиот панкреас ќе произведе повеќе инсулин за да ги метаболизира оброците со висок шеќер, што може да предизвика да се чувствувате надуени. Дополнително, на поголемите порции може да им треба подолго време за варење, така што тие оброци ќе останат во вашиот стомак подолг временски период.

автор:

Тоше Зафиров

Својот живот го посветив на професионалниот фитнес. Тоа е моја страст и животна работа. Со повеќе од 26 години искуство, подготвен сум да споделам се што сум научил во индустријата. Ако го сакате спортот исто како и јас, овој блог е вистинското место!

Официјален претставник на г-дин Олимпија

Последни написи

Дали сте подготвени да го подигнете вашето фитнес знаење на следното ниво? Посетете ја мојата секција Најдобри по за да ги најдете моите најдобри 10 препораки за различни производи и услуги што ги користам секојдневно!

Дознај повеќе