Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Како да согорите сало од стомакот? Научете ги најдобрите вежби кои ќе ви помогнат да го намалите салото на стомакот!

Дали знаевте дека имањето поголем струк може да доведе до Сериозни здравствени проблеми како што се дијабетес, срцеви заболувања и некои видови на рак? Имањето маснотии на стомакот не само што не е ласкаво, туку може и да биде опасни за вашето здравје. Поради ова, многу луѓе сакаат да научат како да согоруваат маснотии на стомакот и да го направат тоа брзо.

Од друга страна, салото на стомакот е најтврдоглавото сало, и не е лесно да се елиминира. Ако сте подготвени да се борите со несаканите сало во стомакот и да ги добиете стомачните мускули од соништата, следните десет вежби ќе ви бидат најдобри сојузници.

Главни преземања:

 • Салото на стомакот може да предизвика сериозни здравствени проблеми
 • Салото на стомакот е најтешкото отстранување на маснотиите
 • Редовното вежбање може да ви помогне да ги намалите мастите на стомакот и да ја доведете вашата половина во совршена форма

Во оваа статија, ќе ги покриеме Најдобрите вежби за согорување на маснотии на стомакот да ви помогне да ги елиминирате наталожените маснотии во пределот на стомакот и правилниот начин на нивно изведување.

Подигање на лежечките нозе

Оваа неверојатна вежба за согорување на маснотиите на стомакот ги таргетира горните и долните стомачни мускули, четворките и тетивата.

Како да изведете подигање на лежечки нозе?

 • Легнете на земја; Ви препорачуваме да користите подлога за поголема удобност
 • Ставете ги палците под колковите со дланките на подот
 • Подигнете ги малку стапалата од подот, погледнете нагоре кон таванот и заглавете го јадрото
 • Подигнете ги двете нозе на 90 степени, а потоа полека вратете ги надолу
 • Непосредно пред нозете повторно да го допрат подот, повторно кренете ги нозете
 • Не дозволувајте вашите нозе да го допрат подот

Бурпи

Бурпито ги ангажира сите мускули во телото, од глава до пети. Посебно е одличен за намалување на маснотиите во пределот на стомакот.

Како да се изврши Burpee?

 • Застанете исправено со стапалата на ширина на рамената, а рацете покрај вашите страни
 • Спуштете го телото во положба на сквотот и ставете ги рацете на подот
 • Клоцнете ги нозете назад во положбата на штица
 • Скокни напред за да се вратиш на позицијата во тимот
 • Вратете се на почетната позиција

Kettlebell Swing

Замавнувањето на kettlebell е одлично за согорување на калории и работа на мускулите на колковите, глутелите и четворките.

Како да се изврши KettleBell Swing?

 • Фатете бел ѕвонче со двете раце надолу пред вас
 • Свиткајте се во колковите
 • Занишајте се малку наназад и поместете го kettlebell меѓу нозете
 •  Стиснете ги глутусите, силно турнете ги колковите напред и замавнете го kettlebell до висина на рамената

Руски пресврт

Рускиот пресврт ќе ви помогне изгубете сало од стомакот и обликувајте ја половината. Тоа е одлична вежба за горните и долните стомачни мускули.

Како да се изврши руски пресврт?

 • Седнете на подлога и кренете ги двете нозе
 • Наведнете се малку наназад, но држете ги колената свиткани; спојте ги дланките
 • Свртете го горниот дел од телото надесно, а потоа налево
 • Не задржувајте го здивот додека ја правите вежбата

Штица

Планот е најголема вежба за согорување на салото на стомакот. Тоа ќе ви помогне обликувајте ја пределот на стомакот но и зајакнете го јадрото, рамената и бицепсот.

Како да се изведе Планк?

 • Клекнете и ставете ги лактите на подлогата
 • Истегнете ја левата нога назад, а потоа десната нога
 • Колковите, грбот и вратот треба да бидат во иста линија
 • Чувајте го вашето јадро ангажирано
 • Држете ја позицијата најмалку 30 секунди

Так скокови

на експлозивно движење вградени во скокови со навивање ќе ви помогнат брзо да согорувате калории додека ги намалувате мастите на стомакот.

Како да се изведат скокови со навивање?

 • Застанете со нозете малку помалку од ширината на рамената
 • Свиткајте ги колената како да се наоѓате во положба на сквотот, а потоа скокнете во воздух, спуштајќи ги колената што поблиску до градите
 • Држете го грбот исправен
 • Слетувајте што е можно помеко

странична штица

Страничниот план ќе го вклучи вашиот стомачни мускули, јадро, рамења, бицепс и глути.

Како да се изведе странична штица?

 • Влезете во странична полулежечка поза на левата страна, со десната нога преку левата нога и на подот
 • Ставете го лактот под рамото, а десната рака на половината
 • Подигнете ја карлицата од подот додека ги држите вратот и главата во линија
 • Отворете ја десната страна и задржете ја позицијата најмалку 30 секунди
 • Спуштете го телото и направете пауза од 10 секунди; сменете ја страната и повторете

Џекнајф криза

Уште една неверојатна вежба која ги таргетира стомачните мускули, тетивата и четирите е крцкањето на ножот.

Како да се изврши Jackknife Crunch?

 • Легнете и испружете ги рацете над главата
 • Подигнете го горниот дел од телото додека вратот и грбот се држат во иста линија
 • Подигнете ги двете стапала од подот истовремено
 • Обидете се да го допрете коленото со рацете
 • Вратете се на почетната позиција

Допир на пета

Допирот на петицата е одлична вежба за помогне во обликувањето на горниот дел од стомачните мускули.

Како да се изврши допир на петицата?

 • Легнете со свиткани нозе и стапала пошироки од ширината на рамената и рамни
 • Вашите раце треба да бидат странични, рамената да бидат опуштени и јадрото зафатено
 • Наведнете се настрана и со левата рака допрете ја левата пета
 • Свиткајте се на другата страна и со десната рака допрете ја десната пета
 • Не ставајте ги стапалата премногу блиску до колковите

Удари со ножици

Удар со ножици е одлична вежба за согорување на масти и тонирање на долниот и горниот дел на стомачните мускули, глутусите, тетивата и четирите.

Како да се изведат удари со ножици?

 • Легнете со дланките поставени под колковите
 • Подигнете го горниот дел од грбот, главата и нозете од подот
 • Спуштете ја десната нога и непосредно пред да стигне на подот, подигнете ја повторно и спуштете ја левата нога

Конечни препораки

Маснотиите од стомакот се најтврдокорните маснотии што треба да се елиминираат, но со малку труд, можете да согорите сало од стомакот и да имате совршени стомачни мускули. Ако редовно ги правите овие десет вежби, јадете хранлива храна и пиете тони вода, резултатите ќе бидат неизбежни, а наскоро ќе ги видите оние стомачни мускули кои се кријат под салото.

Секој може да има рамен стомак и убави стомачни; потребно е само напорна работа и посветеност!

Најчесто поставувани прашања

Вишокот на маснотии на стомакот може да предизвика високо ниво на шеќер во крвта, висок крвен притисок, замастен црн дроб, остеоартритис, депресија, срцев удар и мозочни удари.

Најефективната вежба за согорување на салото на стомакот е крцкањето.

Не можете да согорите сало на стомакот само со помош на елипсовидна, да одите на долги трчања или да кревате мали тежини.

Вежбите кои го зафаќаат јадрото полека ќе ја елиминираат наталожената маснотија во пределот на стомакот и ќе ја претворат во мускулна маса.

За жал, не постои кратенка за губење на салото од стомакот. Клучот е здравата исхрана, најдобрите вежби за согорување на салото на стомакот и пиењето многу вода.

Некои намирници може да го забрзаат процесот на согорување на маснотиите на стомакот. Обидете се да консумирате повеќе грав, лосос, брокула, црвени пиперки, едамам, јогурт, цимет, лук и ѓумбир.

Можете да изгубите сало од стомакот без да изгубите тежина со вежбање дизајнирани да помогнат во согорувањето на салото на стомакот.

Стомачните се одлични за зајакнување и тонирање на мускулите на горниот и долниот дел на стомакот и вратот.

За побрзо согорување на салото на стомакот, пијте повеќе вода. Исто така, обидете се да консумирате зелен чај, црн чај, комбуха и чај од ѓумбир.

Држењето во стомакот ќе ги активира вашите основни мускули и веднаш ќе направи вашиот стомак да изгледа порамно. Иако многу луѓе, особено жените, имаат тенденција да го прават ова, ова не е добро решение на долг рок.

Прво, ќе забележите дека вашата облека поинаку се вклопува околу пределот на стомакот. Мерењата на вашето тело ќе почнат да се менуваат, а вие ќе почнете да се чувствувате помалку надуени. Вашата половина и стомачната област ќе почнат да се чувствуваат послаби.

Тоа што сте постојано гладни не е показател дека согорувате маснотии. Најлошото нешто што треба да го направите кога планирате да изгубите тежина или да изгубите маснотии е да се изгладнете.

За да ги изгубите тврдоглавите сало на стомакот, треба да вежбате 30-60 минути 4-5 пати неделно.

Кардиото ќе ви помогне побрзо да согорувате калории, но тоа не е нешто што треба да го правите за да ги сакате салото на стомакот.

Никој не може да го изгуби салото од стомакот за една недела. Ако вежбате редовно, правите вежби за намалување на салото на стомакот и внимавате на исхраната, можете да почнете да забележувате промени за еден месец.

автор:

Тоше Зафиров

Својот живот го посветив на професионалниот фитнес. Тоа е моја страст и животна работа. Со повеќе од 26 години искуство, подготвен сум да споделам се што сум научил во индустријата. Ако го сакате спортот исто како и јас, овој блог е вистинското место!

Официјален претставник на г-дин Олимпија

Последни написи

Дали сте подготвени да го подигнете вашето фитнес знаење на следното ниво? Посетете ја мојата секција Најдобри по за да ги најдете моите најдобри 10 препораки за различни производи и услуги што ги користам секојдневно!

Дознај повеќе