Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Моќта на навиката: Како да го направите фитнесот секојдневна навика

Воведувањето здрави навики е тежок и макотрпен процес, бидејќи обично вклучува промена на претходно познатите обрасци во однос на исхраната и вежбањето, односно воведување нови, различни системи.

Луѓето обично си поставуваат нереални цели кои ги обесхрабруваат и демотивираат, затоа Тоше Зафиров, личен тренер, смета дека клучот за успехот на квалитетното вежбање е следењето на специфичен метод.

Главни преземања:

  • Започнете постепено и бидете редовни
  • Поставете јасни и конкретни цели:
  • Воспоставете редовна рутина за вежбање која одговара на вашиот распоред и преференции
  • Вклучување на вежби или физички активности во кои искрено уживате

Како да стекнете секојдневни навики?

Погледнете ги следните предлози кои ќе ви помогнат полесно да стекнете навика.

Вежбајте прво наутро

Многу му е тешко на некој што не е навикнат да вежба среде ден, на пример после работа, си доаѓаш дома уморен и сега треба да се подготвиш, да одиш во теретана на пример, а кога ќе завршиш, мора да се истуширам, да се подготвиме и да се вратиме дома и да замислиме дека повеќето од нас имаат деца, маж, жена, ни треба време и за нив, така што на жените им треба време да ја исчистат куќата, да направат ручек итн..., ако вежбате доцна во ноќе, може да ви го наруши сонот. Обидете се да станете еден час порано, правете ги вежбите и потоа започнете ги сите други активности во денот, со многу повеќе енергија, ентузијазам

про Совет
Поставете го алармот низ собата од вашиот кревет. Ова ве принудува физички да станете од креветот за да го исклучите, со што ќе ви биде полесно да се спротивставите на искушението за одложување. Со започнување на денот со движење, ќе го започнете метаболизмот и ќе се чувствувате енергично во текот на денот.

Страв од вашата цел

На пример, можете да одлучите да вежбате три пати неделно и да се држите до тоа. Измерете го вашиот напредок, што значи дека постои начин да се следи напредокот, што би можело да биде снимање на тежините што ги кревате или растојанието што го трчате секоја недела. Бидете реални, односно дека можете да ја постигнете целта во дадената временска рамка. Треба да го пронајдете и вашето „зошто“ за полесно да ја постигнете целта. Верувајте си, што значи дека целта може да има одреден рок, без разлика дали е четири недели или шест месеци.

А Тоше препорачува додавање на емоции, односно како ќе се чувствувате кога ќе ја достигнете целта. Емоциите ќе ги направат вашите цели реални, затоа внимавајте и на нив.

забелешка

Наместо да се фокусирате на големата слика и да се чувствувате преоптоварени, разделете ги вашите цели на помали,

Дисциплина

Решеноста и сознанието дека многу добро влијаеме на нашето здравје ако вежбаме редовно, дефинитивно може да не доведе до дисциплините на редовно вежбање. Не смеете да дозволите никого или ништо да се меша во вашата одлука за вежбање. Некои луѓе ја сметаат оваа дисциплина како нешто што е задолжително и се однесуваат така (без многу размислување). Така, вежбањето сметајте го како задолжителен и важен состанок (но овој пат средба со себе). Исто така, ако платите за индивидуален час, ќе изгубите пари и со прескокнување на часовите. Со фитнес групата на Тоше ќе го завршите секој тренинг, тимот во групата ве бодри цело време за да го извлечете максимумот од вашето тело..

Промена на видовите на тренинзи и промена на околината

Вежбањето не е само вежбање во теретана или теретана. Имајте на ум дека вежбите можете да ги правите на отворено. Значи, надворешните површини, парковите, плажите или вашиот сопствен двор може да бидат вашата средина за вршење физичка активност. Можете исто така да креирате дневна рута за себе и да возите велосипед или да пешачите одредено растојание. На овој начин ќе ја промените вашата дневна рутина доколку секогаш вежбате на ист начин и ќе се задоволи дневната доза на активност.

Предупредување

Избегнувајте ненадејни и драстични промени во вашата рутина за тренирање.

Одредете го вашето време за физичка активност

Многу луѓе работат поефикасно ако имаат свое точно време за одредена активност. На тој начин можете да го одредите точното време, т.е. периодот од денот кога сте физички активни. Од друга страна, некои луѓе сакаат постојано да го менуваат тој обичај. Пробајте различни опции, анализирајте што најмногу ви се допаѓа и пронајдете го идеалното решение за вас

Здрав сон и исхрана

Недостатокот на сон, како и неквалитетниот и краток сон, секојдневно доведуваат до емоционални флуктуации. Оваа емоционална нестабилност влијае на сите обврски што ги извршувате во текот на денот. Тоа зависи и од вашата подготвеност и ефикасност за вежбање. Секако, здравиот сон ќе ви помогне да вежбате секојдневно со поголема желба и волја, а истиот ефект ќе го има и здравата и урамнотежена исхрана полна со витамини и минерали.

забелешка

Имајте за цел да одржувате редовно време на спиење и оброци за да воспоставите рутина.

музика

Без разлика на типот на вежбање што го имате, можете да ја прилагодите и музиката на која ќе го вежбате. Познато е дека музиката е многу ефикасна и влијае на расположението на човекот. На овој начин, можете да ја зголемите вашата мотивација и ефикасноста на тренингот. На пример, познато е дека јога вежбите се придружени со релаксирачка музика, додека кардио или некои динамични вежби се придружени со побрза музика. Прилагодете ја плејлистата за себе и реализирајте го вашиот квалитетен тренинг.

Крајна Линија

За да го направите фитнесот секојдневна навика потребна е регуларност, јасни цели и рутина што одговара на вашиот животен стил. Започнете постепено, најдете активности во кои уживате и следете го вашиот напредок за да останете мотивирани. Направете фитнес забава, најдете партнер кој ќе ве бодри и прославете ги вашите успеси. Прифатете ја флексибилноста и фокусирајте се на долгорочните придобивки. Со вклучување на овие стратегии во вашето фитнес патување, можете да воспоставите навика која го промовира вашето целокупно здравје. Запомнете, малите чекори и постојаниот напор водат до значајни резултати

Најчесто поставувани прашања

Времето кое е потребно за да се формира навика варира од личност до личност. Во просек, може да потрае од 21 до 66 дена. Дисциплината е клучна за развивање навика за фитнес.

Ако традиционалните тренинзи не ви се допаѓаат, истражете алтернативни физички активности. Обидете се да танцувате, пешачите, пливате или да се придружите на спортски тим. Најдете активности во кои искрено уживате, бидејќи тоа ќе ја зголеми вашата мотивација и веројатноста дека ќе се држите до нив.

Нормално е повремено да пропуштате тренинг поради непредвидени околности или други обврски. Не дозволувајте еден пропуштен тренинг да го попречи вашиот напредок. Наместо тоа, вратете се на вистинскиот пат што е можно поскоро и продолжете со вашата редовна рутина за вежбање. Доследноста со текот на времето е она што е најважно.

Запомнете дека фитнесот е патување, а за резултатите е потребно време. Фокусирајте се на нефизичките придобивки од вежбањето, како што се зголемени нивоа на енергија и подобрено расположение. Поставете си мали, остварливи цели на патот за да останете мотивирани и да го прославите вашиот напредок, дури и ако тоа не е веднаш видливо.

Членството во теретана не е неопходно за фитнесот да стане навика. Има многу домашни тренинзи, активности на отворено и онлајн ресурси кои можат да ви помогнат да останете активни без членство во теретана. Изберете ја опцијата што одговара и одговара на вашиот животен стил.

Доследноста може да биде предизвик, но од суштинско значење е да се изгради фитнес навика. Најдете партнер за одговорност, однапред закажете ги вашите тренинзи и потсетете се за придобивките. Прославете ги малите победи и запомнете дека напредокот се постигнува чекор по чекор.

Да ти можеш. Вклучете го вашето семејство во вашето фитнес патување. Вклучете физички активности во кои можете да уживате заедно, како што се семејни прошетки, возење велосипед или игри на отворено. Со тоа што го правите фитнесот семејна работа, вие не само што воспоставувате навика за себе, туку и промовирате здрав начин на живот за вашите најблиски.

Постојано потсетувајте се на причините зошто го започнавте вашето фитнес патување. Фокусирајте се на позитивното влијание што го има врз вашата целокупна благосостојба. Опкружете се со заедница за поддршка, поставете нови цели и редовно проценувајте ја и приспособете ја вашата рутина за вежбање за да ја одржувате привлечна и предизвикувачка.

Апсолутно. Деновите за одмор се клучни за опоравување на мускулите и превенција од повреди. Слушајте го вашето тело и вклучете ги деновите за одмор во вашата неделна рутина. Тие помагаат да се надополнат нивоата на енергија и им овозможуваат на вашите мускули да се поправаат и растат, придонесувајќи за целокупниот фитнес напредок.

автор:

Тоше Зафиров

Својот живот го посветив на професионалниот фитнес. Тоа е моја страст и животна работа. Со повеќе од 26 години искуство, подготвен сум да споделам се што сум научил во индустријата. Ако го сакате спортот исто како и јас, овој блог е вистинското место!

Официјален претставник на г-дин Олимпија

Последни написи

Дали сте подготвени да го подигнете вашето фитнес знаење на следното ниво? Посетете ја мојата секција Најдобри по за да ги најдете моите најдобри 10 препораки за различни производи и услуги што ги користам секојдневно!

Дознај повеќе