Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

10 вообичаени грешки во градењето мускули и како да ги избегнете

Не само почетниците често ги игнорираат одличните правила за теретана. Дури и искусни професионалци се склони кон импулсивни грешки во градењето мускули, што значи дека грешките со забавување се насекаде, од сомнителни методи на тренирање до несигурни процедури за опоравување.

Ако сакате да напредувате во теретана и да го постигнете вашиот вистински потенцијал, од клучно значење е да ја разберете позадината на сè што правите. Не е секогаш подобро кревањето потешкотии, подолгото останување во теретана може да биде помалку ефикасно, а изневерувањето на вашата исхрана може да биде најлошото нешто што можете да го направите.

Во оваа статија ќе ги покриеме вообичаена грешка што ја прават луѓето во теретана додека градат мускули. Можете да дознаете како правилниот план и храната влијаат на градењето на вашите мускули и колку се важни спиењето и хидратацијата за мускулите.

Главни преземања:

  • Најдобро би било да започнете со план за вежбање и градење мускули
  • Јадењето соодветна храна е подеднакво важно како и поминувањето часови во фитнес центар
  • Подигнувањето на вистинската тежина за вас е критично за градење мускули
  • Ако не пиете доволно вода и немате доволно сон, може екстремно да го забавите вашиот напредок
  • Градењето мускули бара време и не се случува преку ноќ

Тука се Топ 10 грешки што треба да ги избегнувате додека растете мускули додека тргнувате на вашето патување.

Немање план

Имајќи стратегија ги зголемува вашите шанси за успешно исполнување на вашите фитнес цели. И додека одржувањето конзистентен распоред за тренирање е тешко, неопходно е ако сакате да бидете продуктивни. Без стратегија, вашиот тренинг нема структура, што значи дека некои аспекти од вашите напори за градење мускули нема да го добијат потребниот фокус.

Тоа би помогнало да се земат предвид неколку фактори додека се развива план за вежбање, вклучувајќи ги вашите фитнес цели и тип на тело. Подгответе план кој е фокусиран на вашите цели, осигурувајќи се дека тие се разумни. Дали сакате да рефус или да сечете? Еднаш ти воспоставете ги вашите цели и цели, можете да ја структурирате вашата вежба за да се осигурате дека ќе ги достигнете.

Неправилна исхрана

Една од најважните компоненти на мускулниот раст е исхраната. Секој пат кога јадете брза храна или брза храна, ги прекршувате правилата за раст на мускулите.

про Совет
Мора да го храните вашето тело со чиста, здрава храна ако сакате да функционира најдобро.

Ова не значи дека оттогаш не треба да јадете маснотии мастите се важни за раст на мускулите. Треба да се откажете од додатоците, вклучително и еден тон сол, заситени масти и преработени јаглехидрати. Можете лесно да ги уништите вашите рутини за градење мускули со тоа што не ги елиминирате овие состојки.

Дехидратација

За жал, повеќето луѓе не се свесни за тоа колку вода навистина ви треба додека вежбате напорно или се потите многу. Може да изгубите до два литра вода секој час. Целата таа вода мора да се замени.

Предупредување

Нема да ја зголемите мускулната маса ако не пиете доволно вода.

Дехидрација, на крајот на краиштата, може да има значително влијание врз вашето здравје. Крвотокот е нападнат од хемикалии и хормони, кои го намалуваат тестостеронот и хормоните за раст и ве спречуваат да ги искористите придобивките од вашите вежби.

Недостаток на протеини

Протеините се клучни за неколку процеси во телото. Дополнително, од тоа зависи и синтезата на мускулните протеини, процесот на градење мускули. Целта на вашиот тренинг е да предизвика мали пукнатини во вашите мускулни влакна, што ќе предизвика тие да станат посилни кога ќе заздрават. Ова ја зголемува мускулната маса со текот на времето.

Ќе ви треба доволно протеини за поправка и обнова на вашето мускулно ткиво; идеално, треба да консумирате 0.8 грама протеини за секој килограм телесна тежина. На пример, треба да јадете околу 120 грама протеини секој ден ако тежите 150 килограми.

Недостаток на сон

Недоволното спиење го намалува тестостеронот и доведува до губење на мускулната маса. Дури и една ноќ на недоволен сон може да го поттикне процесот што ќе резултира со губење на мускулите и акумулација на маснотии.

Недостатокот на сон, исто така, има негативни ефекти на уништување на мотивацијата и поттикнување на летаргија. Можеби е предизвик да се најде мотивација да се прават дури и едноставни активности ако не спиете доволно.

забелешка

Две од главните причини за неуспех во теретана се фрустрацијата и недостатокот на ентузијазам.

Само треба спиј цела ноќ со цел да се реши овој проблем. Ќе треба да направите компромис ако вашиот распоред е толку преполн што се чувствувате како да не можете да спиете доволно. Ако не, заборавете на стекнување на посакуваната количина на мускулен раст.

Преквалификација

Вашето мускулно ткиво е оштетено за време на вежбањето и подоцна се поправа. Се чини разумно да се претпостави дека кога ќе тренирате повеќе, вашата способност да стекнете мускули ќе се зголеми.

Ова не е точно, сепак, бидејќи Пречестото вежбање го спречува вашето тело да го добие потребниот одмор, што може да доведе до изгори. Потиснувањето на вашиот имунолошки систем може да предизвика зголемување на хормоните на стресот, зголемувајќи го ризикот од повреда, па дури и од болест.

Подигнување со лоша форма

Правилната форма е од клучно значење додека се обидувате да стекнете мускули. Кога вежбате со слаба форма, имате поголем ризик да бидете повредени и имате помали шанси да развиете нови мускули.

забелешка

Лошата форма може да предизвика вашите придобивки да станат неурамнотежени.

Имајте пријател или фитнес инструктор да ве гледа како изведувате одредено кревање за прв пат за да можат да ви дадат повратни информации за вашата форма. Иако го правите тоа некое време, сепак може да го правите погрешно. На крајот на краиштата, советите од сигурни извори се секогаш корисни.

Лесно кревање

Иако може да изгледа како подигање полесен товар за неколку повторувања е еквивалентно на подигање потежок товар помалку пати, тоа не е. Ако користите тежина што можете да ја кренете за 20 или 30 повторувања, вашиот мускулен раст не напредува. Наместо тоа, треба тежина која можете да ја кренете само десет пати или помалку.

Колку повеќе тежина кревате, толку повеќе ќе го оптоварувате мускулот. Како резултат на тоа, количината на хормони за раст и тестостерон што се ослободуваат во циркулацијата се зголемува. За да се справите со поголемите тежини, тоа предизвикува и проширување на мускулите.

Не се истегнува пред и потоа

Истегнувањето е важно за ефикасноста на вашето вежбање бидејќи ја одржува вашата подвижност кога кревате тегови. Најдобро би било да истегнете се и пред и после тренингот.

Истегнувањето пред вежбање ги намалува шансите за повреда бидејќи го стимулира протокот на крв, што помага во развојот на мускулите. По сесија на тешко кревање, истегнувањето може да им помогне на вашите мускули да се опорават за да можете да продолжите со тренинзите порано.

Важно

Истегнувањето е корисно за вашите мускули, тетиви и лигаменти.

Очекувајќи непосредни резултати

Секоја одлична фигура што ќе ја сретнете на плажа или во теретана е производ на долгогодишно редовно вежбање и исхрана. Мускулната хипертрофија се јавува со текот на годините, а не само со денови или недели. Да, ќе забележите зголемување на мускулната маса побрзо ако сте нови во кревање тегови и имате помала мускулна маса. Дури и тогаш, сепак, тоа не се случува веднаш.

Високите очекувања често ги тера луѓето да се откажуваат. Така, едноставно се подготвувате за неуспех и разочарување ако мислите дека можете да се претворите од типичен тип во Hulk за едно лето.

Надуените гради, масивните рамења, исечканите раце и извајаниот стомак што ги барате може да се постигнат само со вклучување на тренинг за сила во вашиот живот и учење да го сакате.

Резиме

Тајната за зајакнување на мускулниот раст е да ги изведувате вистинските вежби - не премногу долги или прекратки, ниту премногу лесни или тешки. Сето тоа во основа се сведува на балансирање, и во однос на активност и исхрана.

Запомнете дека има дополнителни грешки што можете да ги направите кога се обидувате да растете мускули. Сепак, тие се поретки и може да се појават под одредени околности. Треба да забележите зголемен раст на мускулите ако ги следите советите дадени овде и ги поправите десетте грешки што можеби сте ги направиле во минатото!

Најчесто поставувани прашања

Ограничете ја потрошувачката на алкохол, пржени оброци и храна со додадени шеќери. Употребата на додатоци како протеин од сурутка, креатин и кофеин во прилог на вашата исхрана може да биде корисна. Исто така, избегнувајте да ги правите грешките што ги елабориравме за да не го забавите или запрете вашиот процес на градење мускули.

Симптомите на претренирање вклучуваат чувство како да не се одмарате помеѓу сесиите, чувство на исцрпеност поголемиот дел од времето и проблеми со туркањето за време на вежбите.

Истата секојдневна навика може да предизвика прекумерна непријатност или напор. Кога постојано ги користите истите мускулни области, вашите мускули немаат време да се опорават и да се прошират.

Најверојатно, користите погрешен редослед на вежби. На пример, мувите и падовите на градите на почетокот на вежбањето може да ја попречат вашата ефикасност на притискањето на клупата подоцна во текот на тренингот.

Други причини може да вклучуваат престрог со распоредот за тренирање, погрешен план за опоравување или погрешна форма, вежбање со превисок интензитет и волумен, олабавување или ужасна диета.

Прекумерното распаѓање на мускулите може да се случи поради различни причини, вклучувајќи брзо губење на тежината, екстремно ограничување на калориите, неисполнети барања за протеини и недоволно вежбање.

Интензитетот на вежбањето, спиењето, стресот, исхраната, благосостојбата и другите фактори на животниот стил се најчестите фактори кои влијаат на брзината на закрепнувањето на мускулите.

Можеби не е премногу тешко за повеќето поединци да вежбаат два часа секој ден. Меѓутоа, 2-часовниот тренинг може да биде повеќе штетен отколку корисен ако сте нови за вежбање. Започнете со 15-минутни сесии и зголемете ја должината додека вашето тело се прилагодува.

За обичните вежбачи, генерално не се препорачува да надминуваат пет тренинзи секоја недела. Дури и искусните вежбачи можат да ги постигнат своите цели и да ја задржат својата кондиција со пет дена вежбање неделно.

Два дена за одмор во неделата се доволни за одмор и активно закрепнување за повеќето луѓе во добра форма, редовно вежбање. Ви препорачуваме да одмарате секој трет ден како почетник. Така, вежбајте два последователни дена, одморете го третиот, а потоа повторете. Што се однесува до поискусните вежби, препорачуваме еден ден за одмор во неделата.

Сепак, во ред е да имате два последователни дена за одмор за да го вратите вашето тело во нормален распоред за спиење и да правите циклус одвреме-навреме.

Снемувањето на пареа додека вежбате исто така ја зголемува вашата шанса да бидете повредени. Затоа, добар сон и враќање во теретана следниот ден е најдобриот избор што можете да го направите за вашето тело ако сте уморни.

Препорачуваме сон од седум до девет часа навечер бидејќи ги зголемува вашите шанси за градење мускули.

Недоволното јадење може значително да ги попречи вашите напори ако сакате да стекнете мускули. Нема да можете да ги изведувате вежбите што ви помагаат да ги зголемите мускулите ако не јадете добро.

Вашето тело може да ги користи своите резерви на маснотии како гориво и потенцијално како извор на мускулен раст ако можете да одржувате режим на кревање и да јадете со калориски дефицит.
Вашата најдобра алтернатива би била диета богата со протеини за истовремено градење мускули и губење на телесните масти.

автор:

Тоше Зафиров

Својот живот го посветив на професионалниот фитнес. Тоа е моја страст и животна работа. Со повеќе од 26 години искуство, подготвен сум да споделам се што сум научил во индустријата. Ако го сакате спортот исто како и јас, овој блог е вистинското место!

Официјален претставник на г-дин Олимпија

Последни написи

Дали сте подготвени да го подигнете вашето фитнес знаење на следното ниво? Посетете ја мојата секција Најдобри по за да ги најдете моите најдобри 10 препораки за различни производи и услуги што ги користам секојдневно!

Дознај повеќе