Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Зошто деновите за одмор се важни за фитнес?

Примамливо е да ги прескокнете деновите за одмор кога сте во зоната и вистински да уживате во вашите вежби. На крајот на краиштата, вие одлично напредувате, вашата енергија е на највисоко ниво на сите времиња и секоја сесија ја напуштате со потпевнување. Зголемувањето на вежбањето мора да биде само корисно, нели?

Не, не секогаш. Вежбањето е за рамнотежа, слично како и другите работи во животот. Дури и елитните спортисти организираат денови за одмор и лесни тренинзи во нивните неделни тренинг режими, па иако е фантастично да сакате да тренирате понапорно и почесто, слободното време е суштинска компонента на секој фитнес план.

Во оваа статија можете да дознаете што е ден за одмор, зошто треба да земете ден за одмор, кои се знаците дека треба да земете ден за одмор и кои се знаците дека сте подготвени повторно да вежбате.

Главни преземања:

 • Редовниот одмор е од суштинско значење и мора да го вклучите во вашата неделна рутина
 • Деновите за одмор се добри за закрепнување, спречување повреди и здрав сон
 • Постојат многу знаци дека ви треба ден за одмор на кои треба да обрнете внимание
 • Можете да ги следите знаците за да знаете кога сте подготвени повторно да вежбате

Што е ден за одмор?

Едноставно кажано, ден за одмор е слободен ден од вашиот редовен распоред на активности, што може да биде планирано или непредвидено. Не постои одредена количина на денови за одмор што треба да ги земате, а зачестеноста во голема мера зависи од вашите цели, програма за тренирање, моментално ниво на кондиција и биолошки фактори.

забелешка
Поголемо време за опоравување обично е потребно по вежби со поголем интензитет.

Ден за одмор е пауза од вашиот редовен распоред, но тоа не значи дека не можете да бидете активни додека сте на неа. Денот за одмор може да се состои од ништо повеќе од мрзење на софата, или може да вклучува вежби за физичка рехабилитација како тркалање со пена, јога, џогирање или нежно возење. Движењето наоколу ќе го промовира протокот на крв, што може да го забрза нормалниот процес на заздравување на вашето тело после тренинг.

Зошто треба да се одморите?

Сфаќате што е ден за одмор. Но, зошто ви треба еден? Еве ги првите пет докажани придобивки одземање на ден за одмор за почетници и искусни професионалци.

# 1: Овозможува време за закрепнување

Одморот е особено неопходен за развојот на мускулите. Вашите мускули доживуваат мали пукнатини после вежбање. Сепак, клетките од типот на фибробласт го поправаат додека спиете. Ова го промовира растот и заздравувањето на ткивата, со што се градат посилни мускули.

Дополнително, гликогенот, еден вид јаглехидрати, се складира во вашите мускули. Вашето тело го користи разградувањето на гликогенот за да поттикне вежбање. Пред следниот тренинг, одморот му дозволува на вашето тело пополнете ги овие енергетски резерви.

#2: Помага при спречување на повреди

Поголема е веројатноста да имате слаба форма, да се сопнете или да се сопнете додека вежбате кога вашето тело и ум се истрошени. Имате опасност од повреди од прекумерна употреба, бидејќи го ставате вашето тело под постојан стрес и оптоварување без да му дадете време што му е потребно да заздрави.

Прескокнувањето на деновите за одмор може да резултира со продолжени отсуства поради повреда. Значи, обезбеди доволно време за закрепнување ако не сакате да пропуштате тренинзи со недели или дури месеци одеднаш.

#3: Спречува претренирање

Синдромот на претренирање може да резултира од недоволно време за опоравување и недоволно спиење. Има неколку негативни ефекти од претренирањето. Тоа може да влијае на вашето расположение, да го намали вашето либидо, да го зголеми ризикот од дехидрација и да ве направи подебели.

Предупредување

Околу 60% од врвните спортисти и 30% од неелитни спортисти на издржливост се проценува дека се погодени од оваа болест. И штом го имате, да се ослободите од него може да биде предизвик.

Редовните денови за одмор се најлесниот начин да се спречи тоа да се случи. Како што вели старата поговорка, „подобро е да се спречи отколку да се лекува“, нели?

#4: Ви помага да ја надминете адаптацијата

Нашите тела се прилагодуваат на стресот од вежбањето и стануваат поефикасни. Тоа е слично на учењето на која било друга нова вештина. На почетокот е предизвик, но на крајот доаѓа природно. Откако ќе се прилагодите на еден стрес, потребен ви е повеќе стрес за да продолжите да се движите напред.

Сепак, телото може да издржи само одредена количина на стрес пред да не функционира и да се повреди. Може да претрпите оштетување на мускулите или повреда ако вршите премногу работа премногу брзо. И ако вежбате премногу бавно или премалку, нема да напредувате.

Деновите за одмор ви овозможуваат да се опуштите по интензивните серии на тренинзи и да го „ресетирате“ телото за следниот тренинг. Можете да ги поместите вашите граници и да напредувате додека не го горите вашето тело.

#5: Олеснува здрав сон

Редовното вежбање може да ви помогне да спиете подобро, но деновите за одмор се исто така корисни.

Редовното вежбање се зголемува кортизол и адреналин, две хемикалии кои промовираат енергија. Сепак, тоа може да предизвика и хиперпродукција на овие хормони. Ќе ви биде тешко да постигнете добар сон, што само ќе направи да се чувствувате повеќе изнемоштени и уморни.

Со тоа што ќе им дадете време на вашите хормони да се вратат во нивната редовна, избалансирана состојба, одморот може да ви помогне да спиете подобро.

7 знаци дека ви треба ден за одмор

Кога одлучувате дали да земете ден за одмор или не, има седум важни знаци на кои треба да внимавате.

 • Мускулни болки – Иако е природно да се чувствувате болки после активност, постојаните болки се предупредувачки знак. Тоа покажува дека вашите мускули сè уште се болни од претходните тренинзи.
 • болка – Непријатноста во мускулите или зглобовите што не исчезнува може да биде повреда од прекумерна употреба.
 • Замор – Бидете свесни за целосен замор. Дозволете му на вашето тело да се одмори ако се чувствувате исцрпени.
 • Неуспехот да се заврши рутината за вежбање – Може да не успеете да ја завршите дневната рутина за вежбање бидејќи немате сила или енергија.
 • Емоционални поместувања – Хормоните како серотонин и кортизол паѓаат во рамнотежа кога сте физички исцрпени. Како резултат на тоа можни се промени во расположението, нетрпеливост и други промени.
 • Проблеми со спиењето - Превисоките нивоа на кортизол и адреналин може да го попречат доброто спиење.
 • Ниска ефикасност - Намалување на позитивните придобивки од тренингот, како што е побавно темпо на градење мускули или намалување на маснотиите.

Знаци дека сте подготвени повторно да вежбате

Понекогаш се што барате е еден ден релаксација. Во други времиња, може да ви треба неколкудневно слободно време - или повеќе. Значи, како можете да одлучите колку одмор е доволен?

Решението е лесно: Обрнете внимание на вашето тело и мозок. Продолжете и вежбајте откако ќе се чувствувате како да сте се вратиле на основното ниво на „нормално“, кое вклучува смирување на значителна болка, непријатност или повреда, чувство на хидрираност и здравје и вистинска желба за тоа.

Само имајте на ум дека деновите за одмор не треба да бидат невообичаена појава во вашата фитнес програма кога ќе ги продолжите вообичаените активности.

Резиме

Редовниот одмор е неопходен за спортистите од сите нивоа на вештини. Тоа е корисно за севкупните перформанси, закрепнувањето на мускулите и минимизирање на заморот. Помалку е веројатноста да успеете да ги постигнете вашите првични цели ако не се одморите доволно. И најпаметното нешто што можете да го направите за фитнес достигнување е да му дадете малку одмор на вашето тело.

Најдобро би било да правите вежби со мал удар како јога и да пешачите извлечете го максимумот од вашиот ден за одмор; овие определби ќе ви овозможат да останете активни додека вашето тело заздравува.

Најчесто поставувани прашања

Мускулната маса, силата, моќта и брзината навистина растат кога одмарате. Значи, ако се потрудите и не му дадете на вашето тело шанса да „достигне“, може да откриете дека не напредувате толку брзо како другите кои се доволно мудри да ги вклучат деновите за одмор во својата програма.

Секој има потреба од различен износ на денови за одмор. Тоа зависи од голем број фактори, како што се должината на вашите вежби, нивото на фитнес активност, вашите цели, вашата возраст и вашата генетика.

Вежбите со мал удар, како што се нежни сесии на јога, кратки прошетки, возење велосипед, танцување или пливање, се одлични методи за да се придвижите во денот на одмор. Идејата е да се одморите од вашата хардкор рутина, да не лежете цел ден, иако можете да го направите и тоа.

Оброк за ден за одмор кој го промовира закрепнувањето по интензивна активност содржи и протеини (за помош за раст и поправка на мускулите) и јаглехидрати (за враќање на искористениот гликоген).

Рутината за вежбање без ден одмор може да ве измори физички и психички. Ако на вашето тело му го ускратите одморот што му е потребен, може да предизвикате намалување на мускулниот гликоген. Поради ова исцрпување, вашето тело може да почне да користи протеини како гориво, што ја намалува количината на достапни протеини за поддршка на развојот и поправка на мускулите.

Треба да продолжите да земате редовни денови за одмор дури и ако се обидувате да ја намалите тежината. Вашите мускули може да се поправаат и растат за време на одмор. Повеќе мускули, пак, доведуваат до согорување на повеќе калории кога се во мирување.

Да навистина. Вашите мускули доживуваат мали пукнатини после вежбање. Сепак, клетките од типот на фибробласт го поправаат додека спиете. Ова го промовира растот и заздравувањето на ткивата, со што се градат посилни мускули.

Деновите за одмор дефинитивно нема да ве здебелат. Напротив, ќе го забрзаат слабеењето. Меѓутоа, ако имате премногу, во комбинација со лоша исхрана и неактивен начин на живот, ќе се здебелите.

Деновите за одмор се клучни ако се занимавате со умерена или интензивна аеробна активност. Ве советуваме да правите пауза на секои три до пет дена. Ако се занимавате со интензивно кардио, треба да земете дополнителни денови за одмор.

Сепак, можете лесно да вежбате во деновите кога треба да одмарате, како на пример со благо истегнување.

И покрај фактот дека трчањето е срцева вежба, деновите за одмор обично бараат посебна стратегија.

Започнете да трчате три дена во неделата ако штотуку почнувате. Проблемите со претренирање и прекумерна употреба може да резултираат од прерано трчање. Дозволете си да се опуштите или да се вклучите во алтернативни работи во другите денови. Исто така, препорачуваме да работите на мускулите што не ги користите при џогирање за време на вашите други активности.

Ротирањето на вежбаните мускули овозможува денови за одмор за време на бодибилдинг или тренинг со тегови. Откако ќе вежбате одредена мускулна област, дајте ѝ ден или два да се опорави. Вашите мускули добиваат шанса да се опорават и поправат како резултат. Ротирај денови за разновиден тренинг на мускулите. За да го одржите вашето тело балансирано, задолжително ангажирајте ги спротивставените мускули.

Без денови за одмор, ниту една програма за вежбање не може да се каже дека е успешна. Со редовно одмарање, вашето тело може да се лекува и да се обнови. Без разлика на вашето ниво на фитнес или вашиот спорт, тоа е суштинска компонента за подобрување. Немањето денови за одмор може да резултира со исцрпеност или претренирање.

Кардио може да се прави во денови за одмор. Честа заблуда е дека вежбањето кардио ќе ги „убие вашите резултати“ или ќе го распадне мускулот за кој сте работеле толку напорно да го развиете.

Може да поттикнете реставрација на мускулите со тоа што ќе земете два до три дена одмор од предизвикувачки вежби секоја недела и ќе ги замените со некој вид активна рехабилитација.

автор:

Тоше Зафиров

Својот живот го посветив на професионалниот фитнес. Тоа е моја страст и животна работа. Со повеќе од 26 години искуство, подготвен сум да споделам се што сум научил во индустријата. Ако го сакате спортот исто како и јас, овој блог е вистинското место!

Официјален претставник на г-дин Олимпија

Последни написи

Дали сте подготвени да го подигнете вашето фитнес знаење на следното ниво? Посетете ја мојата секција Најдобри по за да ги најдете моите најдобри 10 препораки за различни производи и услуги што ги користам секојдневно!

Дознај повеќе