Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Што да знаете за придобивките од ладен туш наспроти топол туш

Влегувањето во ладен туш никогаш не е пријатно искуство, но има неколку здравствени придобивки што може да ги добиете од храброто искуство. Ладниот туш може да помогне да се намали воспалението, да се ублажи болката, да се подобри циркулацијата, да се намали нивото на стрес и да се намали болката и заморот во мускулите. Во меѓувреме, топол туш може да го подобри кардиоваскуларното здравје, да ги смири вкочанетите зглобови и да го подобри сонот.

Неопходно е да се разбере кога да се туширате со топол или ладен туш. И двете даваат неверојатни потенцијални здравствени придобивки и можат различно да влијаат на вашето тело.

Главни преземања:

  • Iпроизводство: Започнете со привлечен вовед кој го привлекува вниманието на читателите и ја истакнува важноста на темата.
  • Придобивките од студениот туш: Објаснете ги предностите од туширањето со студ, како што се подобрена циркулација, намалена мускулна напнатост и потенцијални придобивки од спиењето.
  • Придобивките од топол туш: Истакнете ги придобивките од топол туш, како што се релаксација на мускулите и потенцијални подобрувања на кардиоваскуларното здравје.

Како ладниот туш ја зголемува циркулацијата

Има причина зошто вашата прва реакција на поларна експлозија на H2O е да се оддалечите од него: Студената вода го напрега вашето тело. Природната реакција на ледената вода што ја погодува вашата кожа е што вашиот систем го превртува прекинувачот во режим на преживување.

Шокот што го носи студената вода го доведува вашиот циркулаторен систем во пренапон. Вашето тело го зголемува протокот на крв за да го загрее вашето јадро и да ги заштити виталните органи. Во исто време, ја стеснува циркулацијата во близина на вашата кожа.

Овој процес го стимулира протокот на крв, што – во целина – е добра работа за вашето целокупно здравје. Дури и вашата кожа станува почиста и поздрава со зголемена циркулација.

про Совет
Наместо тоа, одете на 10 минути пешачење

Дали ладниот туш може да ви помогне да изгубите тежина?

Истражувањата покажаа дека ладниот туш (и општо изложувањето на студ), освен што директно ја зголемува стапката на метаболизмот, го стимулира создавањето на кафени масти. Кафеавата маст е специфичен тип на масно ткиво кое пак генерира енергија со согорување на калории. Ладниот туш, значи, е ефикасно средство за луѓето кои сакаат да изгубат неколку килограми

Предупредување

Ладниот туш нема да биде вашиот најдобар пат за слабеење

Влијанието на студениот туш врз вашиот имунолошки систем и менталното здравје

Наизменично туширање со топла и ладна вода е одлично за подобрување на циркулацијата. За време на ладен туш, работата на срцето се зголемува како и за време на вежбањето. Кога мускулите ќе дојдат во контакт со студената вода, тие се собираат. Контракцијата на мускулите и движењето на крвта низ телото придонесуваат за поголем проток на крв низ мускулите и исфрлање на токсините од телото.

Како влијае на плодноста

Ладниот туш всушност може да ги зголеми шансите да имате деца. Ова се однесува и на жените и на мажите. Едно истражување покажа дека мажите кои биле принудени да не се тушираат со топла вода имале 500% подобрување во квалитетот на спермата за само шест месеци.

Зголемен тестостерон

 Тестостеронот е важен за многу мажи, зголемувајќи ги мускулите, па дури и самодовербата. Истражувачите откриле дека топол туш може да ја промени ДНК, манипулирајќи со неа за да произведе помалку тестостерон.

Помага во обновувањето на мускулите

Ако вежбате во теретана, најважното нешто што ви треба е закрепнување на мускулите. Колку побрзо се опоравуваат вашите мускули, толку побрзо ќе ги зголемите повторувањата и тежината.

Ладниот туш е клучен за забрзување на закрепнувањето на мускулите, поради што олимпијците речиси секогаш ги користат предностите од ладниот туш и бањањето.

Како ве држи будни

Утрото будење и започнување на денот може да биде најтешкиот дел, особено ако не сте утринска личност.

Ладниот туш може многу да помогне. Контактот со ладна вода ја забрзува работата на срцето и го принудува вашето тело да внесе повеќе кислород, а со тоа побрзо го буди мозокот.

Ризици од земање ладен туш

Ако имате срцеви заболувања, одолејте се на нагонот да прифатите рутина за ладно туширање. Реакцијата на вашето тело на ладна вода става дополнителен стрес на вашето срце и може да доведе до неправилно чукање на срцето или аритмија.

забелешка

Тоа ќе ви го оданочи срцето на начин кој може да биде опасен

Како ладното туширање да стане навика Како и секоја друга навика, мора да ги генерирате вистинските предизвикувачи и мотиватори за да можете да ја исфрлите до крај.

Направете го тоа одеднаш или малку по малку

Вие избирате како ќе започнете. Можете да почнете со топла вода, како што обично правите, а кон крајот на туширањето постепено да ја намалувате температурата на водата во текот на една недела, додека не можете да останете под ладна вода најмалку три минути. Или веднаш застанете под млаз ладна вода.

Започнете во лето

Прилагодувањето на вашето тело на период на високи температури ќе ви помогне да ја издржите практиката во зима.

Имајте на ум дека е потребно време и упорност

Ако мислите дека вака ќе се капете засекогаш, тогаш центарот за наградување во вашиот мозок веројатно ве ограничува да ја добиете потребната енергија за да го направите ова. Наместо овој пристап, помислете на туширањето со ладен туш како нешто што го правите „само денес“ и ќе видите дека овој пристап ќе ви донесе подобри резултати.

Подобро е ако се испотите претходно

На пример, некоја рутинска вежба од секаков вид пред да се туширате со ладно ќе ви помогне многу. Всушност, тоа е техника за закрепнување што ја користат елитните спортисти за да го спречат заморот на мускулите.

Дишете, дишете длабоко

Еден предлог е постојано да се фокусирате на вашето дишење. Длабоко вдишете низ носот и испуштете го преку устата. И повторете. Ако сакате да пеете, ова е време кога можете да го направите тоа со сите сили. А исто така можете да го истегнете вашето тело на различни начини. Ова се стратегиите кои ќе ви помогнат да ја вклучите навиката.

Придобивки од топол туш

По долгиот ден на работа, веројатно сонувате да брзате дома и да скокнете под топол туш. Секој сака скришум да се впие во када или долго, топол туш. Можеби не знаете дека секој пат кога се туширате со топол туш, уживате и во неколку здравствени придобивки. Еве неколку придобивки кои топлиот туш може да ги има на нашите умови, тела и кожа.

Согорете некои калории

Кога се впивате во топла бања, фрлате неколку калории додека уживате во сите прекрасни и релаксирачки придобивки од топлата када. Топлите бањи и тушеви никогаш не треба да се користат како замена за вежбање, и треба да го ограничите времето под туш кога користите топла вода бидејќи тоа може да го зголеми ризикот од изгореници или топлотен удар.

Чувајте ја вашата кожа чиста и здрава

Земањето топла бања или туш може да ви помогне да ги отворите порите и да ги исфрлите токсините кои остануваат заробени во вашата кожа во текот на денот. Топлата вода може да резултира со посвежа кожа која се чувствува похидрирана.

Спијте подобро

Мускулите во вашето тело може да се чувствуваат напнати по долг ден, а влегувањето во топла бања или топол туш може да ви помогне да се опуштите, смирувајќи го вашето тело како што го смирува вашиот ум. Скокањето под туш неколку часа пред спиење всушност може да ви помогне да постигнете подобар сон. Дополнително, да се исчистите пред да ползите под капакот ќе го намали таложењето на бактерии, нечистотија, пот и масла за телото кои со текот на времето може да се акумулираат на вашата постелнина.

Ноќното туширање да биде редовен дел од вашата рутина може да го зголеми квалитетот на спиењето и да помогне во ублажување на стресот.

Крајна линија:

Во вечната дебата на топол наспроти студен туш, изборот на крајот се сведува на вашите лични преференци и здравствени цели. Ладното туширање нуди придобивки како што се зголемена циркулација и потенцијално губење на тежината, додека топлиот туш може да ги опушти вашите мускули и да го подобри квалитетот на сонот. Значи, без разлика дали барате возбудлив повик за будење или смирувачки начин да се опуштите, двете опции имаат што да понудат. Запомнете, клучот е умереноста и наоѓањето на температурата што најмногу одговара на вашите потреби.

Најчесто поставувани прашања

Ладното туширање нуди неколку придобивки, вклучувајќи подобрена циркулација, намалена мускулна тензија, потенцијално губење на тежината и зголемена будност. Тие исто така можат да го стимулираат производството на кафеави масти, што помага во согорувањето на калориите.

Топол туш може да ги релаксира мускулите, да го подобри квалитетот на спиењето и да помогне во отворањето на порите за да се исфрлат токсините од кожата. Тие исто така можат да придонесат за подобро здравје на кожата и да го ублажат стресот.

Да, лицата со срцеви заболувања треба да избегнуваат ладен туш бидејќи може да го напрегаат срцето и да доведат до неправилни отчукувања на срцето.

Можете да започнете постепено со намалување на температурата на водата кон крајот на туширањето во текот на една недела. Алтернативно, можете веднаш да застанете под ладна вода.

Почнувајќи од летото може да му помогне на вашето тело да се прилагоди на пониски температури, што ќе го олесни продолжувањето на практиката во зима.

Да, ладниот туш може да го забрза закрепнувањето на мускулите, што ги прави вредна алатка за спортистите.

Ладното туширање може да ја зголеми плодноста и кај мажите и кај жените, при што една студија покажала 500% подобрување на квалитетот на спермата кај мажите.

автор:

Тоше Зафиров

Својот живот го посветив на професионалниот фитнес. Тоа е моја страст и животна работа. Со повеќе од 26 години искуство, подготвен сум да споделам се што сум научил во индустријата. Ако го сакате спортот исто како и јас, овој блог е вистинското место!

Официјален претставник на г-дин Олимпија

Последни написи

Дали сте подготвени да го подигнете вашето фитнес знаење на следното ниво? Посетете ја мојата секција Најдобри по за да ги најдете моите најдобри 10 препораки за различни производи и услуги што ги користам секојдневно!

Дознај повеќе