Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Топ 10 книги кои ми го променија животот, Книги кои го променија животот на Тоше Зафиров

Дали некогаш сте прочитале книга што засекогаш ја променила вашата перспектива? Книга која останала со вас оттогаш и која секогаш кога ќе се сетите, повторно го оживува тоа моќно чувство? Ако е така, честитки! Сте ја доживеале она што може да биде најголемата придобивка од читањето: трајна промена на перспективата која засекогаш го променила текот на вашиот живот. Затоа читаме, и за тоа служат книгите кои го менуваат животот!


Главни преземања:
• Читањето може да има големо влијание врз вашиот светоглед, вашите емоции и вашите постапки.

• Книгите кои го менуваат животот не се ограничени на одреден жанр или тема; тие можат да бидат сè, од мемоари до фикција, сè додека длабоко резонираат со вас.

• Авторот ја споделува својата лична листа од 10 книги кои му го промениле животот и ве поканува да размислите за вашиот.

Книги кои најмногу го менуваат животот
Ако не можете да најдете време за читање, најдобриот начин е да слушате аудио книги додека патувате, вежбате или готвите.
Еве ги моите топ 10 книги кои ќе ви го променат животот. Прочитајте ги за да го обликувате вашето размислување и да го подобрите вашиот животен стил.

Размислете и растејте богата од Наполеон Хил
Книгата се заснова на тврдењето дека секој поединец кој има желба, вера и истрајност може да ја достигне зацртаната цел колку и да изгледа недостижна. Ако можеме да научиме да размислуваме како милијардер, тогаш можеме да почнеме да се однесуваме како еден, и на крајот да станеме таков.

еве 5 совети од книгата како пример за што зборуваме

 1. „Желбата може да се претвори во злато“.
 2. „Ако продолжите да се фокусирате на сиромаштијата, ќе го прилагодите вашиот ум да ја прифати како неизбежна и на крајот ќе мислите дека сте губитник“.
 3. „Најголемиот проблем за човештвото е што сите го знаат зборот „невозможно“. Успехот доаѓа кај оној кој размислува во категории на успех. Поразот го следи оној кој си дозволува да размислува во категориите на пораз.
 4. „Колку подолго одите кон успехот, толку поблиску ќе бидете до него“. Премногу луѓе се откажуваат на чекор пред победа. Запомнете: некој друг ќе го направи овој чекор“.
 5. „Морате да го ставите вашиот ум да работи и да сфатите дека заработувањето пари не треба да се остави на среќа или шанса. Луѓето кои стекнале големо богатство долго се надевале, сакале, посакувале и граделе пред да почнат да течат кон нив реки од пари.


про Совет
За да размислувате и да станете богати, треба да имате јасна визија за вашата цел, горлива желба да ја постигнете и позитивен став кој ги надминува сите пречки.

Атомски навики од Jamesејмс Јасно
Дали ви е тешко да ги промените вашите навики? Ако е така, тогаш проблемот не сте вие. Проблемот е во вашиот систем. Лошите навики се повторуваат одново и одново, не затоа што не сакате да се промените, туку затоа што имате погрешен систем за промена.
Оваа книга содржи проверен и докажан систем кој може да ве однесе до нови височини.
Learnе научите како да:

 • најдете време за нови навики;
 • да се надмине недостатокот на мотивација и волја;
 • променете ја вашата околина за да бидете поуспешни;
 • вратете се на вистинскиот пат кога ќе скршнете од курсот;
 • и уште многу работи…

Атомските навики ќе го преобликуваат начинот на кој размислувате за успехот и напредокот и ќе ви ги дадат алатките и стратегиите што ви се потребни за да ги трансформирате вашите навики – без разлика дали сте тим кој сака да освои првенство, компанија што се стреми да се издигне над конкуренцијата или едноставно поединец кој сака да се откаже од пушењето, да изгуби тежина, да го победи стресот или да постигне некоја друга цел.
Навиките се тој минијатурен детал што може да донесе огромен пакет позитивни промени за секој од нас.

про Совет

За да ги промените вашите навики, треба да се фокусирате на малите и конзистентни активности кои водат до големи резултати, наместо на самите исходи.

12 животни лекции од Џордан Петерсон
Проверете некои од 12-те правила на животот на Џордан Петерсон:

Застанете исправено со рамената наназад
Кога стоиме исправено, со рамената наназад, во телото се лачи повеќе серотонин. Серотонин, пак, има директно влијание врз решителноста и доследноста во постигнувањето на целите.
Ако имате идол или знаете каква личност сакате да бидете, тогаш постапете како таа личност.

Однесувајте се кон себе како што се однесувате кон вашите најблиски
Вие самите најдобро ги знаете вашите грешки и грешки од минатото. Но, поради тоа веројатно сте премногу строги и занемарувате да се грижите за себе.
За да го истакне ова, Џордан изјави дека повеќето луѓе попрво би купиле лек за своето куче отколку за себе.
Да станете подобра личност не е само ваше право, туку и ваша должност. Ова може да има големо влијание не само на вас, туку и на луѓето околу вас.

Дружете се со луѓе кои ви посакуваат се најдобро
Добар пријател е личност која ве поддржува на патот кон вашата цел.
Оние кои го поттикнуваат вашето лошо однесување се само луѓе кои сакаат да ве влечат надолу.
Не заборавајте дека добар пријател е оној кој искрено се радува на вашиот успех.

Споредете се со личноста што бевте вчера, а не со некој друг
Во текот на животот ќе запознаете многу луѓе и секој од нив ќе биде подобар во нешто од вас.
Поради ова, станува очигледно дека нема смисла да се споредувате, бидејќи на крајот ќе бидете разочарани.
Секој ден прашувајте што можете да направите подобро од вчера и како можете да бидете подобра личност од вчера.

7 навики на високо ефективни луѓе од Стивен Кови

Седумте навики на Кови се составени од основните принципи на карактерот на кои се засноваат среќата и успехот. 7-те навики на високо ефективни луѓе поставуваат принцип-центриран пристап кон личната и интерперсоналната ефективност. Наместо да се фокусира на менување на надворешните манифестации на вашето однесување и ставови, таа има за цел да го прилагоди вашето внатрешно јадро, карактер и мотиви.
Седумте навики во оваа книга ќе ви помогнат да преминете од состојба на зависност кон независност, и конечно до меѓузависност. Додека општеството и повеќето книги за самопомош на пазарот се залагаат за независност како највисоко достигнување, Кови тврди дека меѓузависноста е таа што дава најголеми резултати.
Меѓузависноста е позрел, напреден концепт. Тоа го оневозможува знаењето дека сте независно суштество, но дека работата со другите ќе донесе поголеми резултати отколку да работите самостојно. За да го достигнете ова ниво на меѓузависност, мора да ја негувате секоја од седумте навики наведени во книгата. Седумте навики се како што следува:

 1. Бидете проактивни
 2. Започнете со крај на ум
 3. Ставете ги првите работи на прво место
 4. Размислете за победа/победа
 5. Побарајте прво да разберете, пред да се разберете себеси
 6. Научете да синергизирате
 7. Наострете ја пилата

Суштински манири за човекот


Мажот обично бара совети за бонтон од три типа на луѓе: остра жена на која и се восхитува, Џивс или стилски метросексуалец. Во Пост, правнук на Емили Пост со дијамантски јазик, ќе најде благ придружник за голф. Во својот предговор, Пост објаснува дека со оглед на тоа што повеќето мажи не сакаат сува референтна книга за манири, тој решил да напише „разговорна“ книга“ која мажите можат да ја читаат веднаш, од корица до корица“. Сепак, повеќето читатели можеби ќе претпочитаат да ги прескокнат многуте поднаслови, точки и странични ленти на овој водич и да се упатат директно кон она што ги интересира.

про Совет

За да ги подобрите вашите манири, треба да учите од најдобрите извори и да ги применувате принципите на бонтон во различни ситуации и контексти.

Размислувајте како монах: Тренирајте го вашиот ум за мир и цел секој ден од Џеј Шети

Кога размислувате како монах, ќе разберете:
-Како да се надмине негативноста
-Како да престанете да размислувате
-Зошто споредбата ја убива љубовта
-Како да го искористите вашиот страв
-Зошто не можете да ја најдете среќата барајќи ја
-Како да научите од сите што ќе ги сретнете
-Зошто не сте ваши мисли
-Како да ја пронајдете вашата цел
-Зошто љубезноста е пресудна за успехот
-И уште повеќе…

Шети порасна во семејство каде што можеш да станеш една од трите работи - доктор, адвокат или неуспех. Неговото семејство беше убедено дека ја избрал опцијата три: наместо да присуствува на церемонијата на дипломирање, тој се упатил во Индија за да се замонаши, да медитира секој ден по четири до осум часа и да го посвети својот живот на помагање на другите. По три години, еден од неговите учители му рекол дека ќе има поголемо влијание врз светот ако го напушти патот на монахот за да го сподели своето искуство и мудрост со другите. Во големи долгови и без препознатливи вештини на неговото резиме, тој се вратил дома во северен Лондон со своите родители.

Манифестот на секојдневен херој од Робин Шарма
Во Манифестот на секојдневен херој, Шарма уште еднаш го прави овој систем што го менува животот достапен за секој кој е подготвен да ја прифати позитивноста и неговиот голем потенцијал за духовна слобода и врвна продуктивност во животот.
Книгата им помага на читателите да ги откријат навиките на најкреативните луѓе во светот за исполнување на нивните соништа и амбиции. Исто така, нуди вредни сознанија за техниките кои ќе помогнат да се канализира стравот и да се претворат проблемите и неуспесите во позитивност и успех.

Но, „Манифестот на секојдневниот херој“ е исто така препорачано четиво за луѓе кои страдаат од недостаток на енергија и порок на одвраќање и одолговлекување, помагајќи им повторно да ја откријат својата внатрешна магија и дисциплина.

забелешка

Оваа книга е водич да го ослободите вашиот внатрешен херој и да ги постигнете своите цели преку учење од најдобрите, надминување на стравот и развивање позитивни навики.

Патот на супериорниот човек од Дејвид Деида
Книгата во неколку реченици
Задолжително четиво за мажите. Сè што мислевте дека знаете за жените е (веројатно) погрешно. Ако сакате да го разберете и трансформирате вашиот однос со жените, прочитајте ги овие белешки. Сериозно.

Резиме „Патот на супериорниот човек“.
Ова е моето резиме на книгата „Патот на супериорниот човек“ од Дејвид Деида. Моето резиме и белешки ги вклучуваат клучните лекции и најважните сознанија од книгата.

про Совет

Преземете ја одговорноста за вашата среќа со свесно избирање на позитивен став, признавајќи дека вашата перспектива го одредува вашето ниво на исполнетост, самодоверба и севкупен успех.

САКАМ МАЖ – Што секоја жена треба да знае за својот партнер од Барбара Де Анџелис
Дали некогаш сте забележале дека една жена која без напор се согласува со мажите без воопшто да се труди? Таа е во љубовна врска, се зафркава со машките колеги и е блиска со нејзините браќа. Секоја жена заслужува да биде таа жена и сега тајните за мажите што секоја жена треба да ги знае, сега за прв пат достапна како е-книга, ви покажува како. Барбара е дефинитивниот гуру за врски. Авторката на 14 најпродавани наслови за врски, со обожаватели ширум светот, духовитите, директни одговори на Барбара на проблемите што ги мачат врските ги трансформираа животите на милиони жени и мажи и ги инспирираа нејзините читатели да ги свртат своите дисфункционални модели на врски. . Сега препакувани со прекрасна нова икона корица, откријте ги најдобрите дваесетина за мажи, како да станете подобар љубовник без да бидете черга на вратата и да ја намалите јазот помеѓу она што мажите го кажуваат и она што тие навистина значат. Читателите го опишаа Secrets како „неверојатна“, дека дава „толку многу увид во главите на мажите“ и дека советите на Барбара им се враќаат „одново и одново“. Откријте како мажите навистина се чувствуваат за жените, љубовта и сексот и дознајте сами зошто сите ги сакаат Secrets.

Медитации Маркус Аврелиј


Човечкиот живот е момент; суштината на тој живот е вечен тек; структурата на нашето тело е расиплива; душата е непостојана; судбината е загатка; славата е неизвесна. Со еден збор, сè што му припаѓа на телото е река што тече, а сè што се однесува на душата е сон и илузија. Ова го пишува Маркус Аврелиј во својот необичен дневник, кој го водел како разговор со себе за време на воените походи. Во Медитациите тој дава верен портрет на својата душа, како уметник кој го остава својот портрет на потомството.

Крајна линија:


Ако сакате да го промените вашиот живот, треба да ги промените вашите навики. Читањето на овие 10 книги ќе ви помогне да научите како да создавате и одржувате навики кои ќе ве водат до успех и среќа. Без разлика дали сакате да станете богати, да бидете попродуктивни или да го подобрите вашето здравје, овие книги ќе ви го покажат патот. Не ја пропуштајте оваа можност да го трансформирате вашиот живот со моќта на читањето.

Најчесто поставувани прашања

Книгите кои го менуваат животот се книги кои имаат големо влијание врз вашиот светоглед, вашите емоции и вашите постапки. Тие можат да ве инспирираат, да ве мотивираат, да ве предизвикуваат или да ве научат на нешто ново. Тие исто така можат да ви помогнат да ги промените вашите навики, кои се градежни блокови на вашиот живот.

Овие 10 книги се едни од највлијателните и најпопуларните книги во областа на личниот развој, бизнисот, психологијата и здравјето. Тие се прочитани и препорачани од милиони луѓе ширум светот кои имаат корист од нивните согледувања и совети. Читањето на овие книги ќе ви помогне да го обликувате вашето размислување и да го подобрите вашиот животен стил.

Еден од најдобрите начини да најдете време за читање е да слушате аудио книги додека патувате, вежбате, готвите или правите други задачи. Можете исто така да поставите дневна или седмична цел за читање и да го следите вашиот напредок. Можете исто така да се придружите на клуб за книги или предизвик за читање за да бидете одговорни и мотивирани.

Клучно за примена на она што го учите од овие книги е да преземете акција. Немојте само да ги читате и да ги заборавите. Обидете се да имплементирате барем една идеја или навика од секоја книга во вашиот живот. Можете исто така да ги запишете вашите размислувања, согледувања и прашања додека читате. Можете исто така да го споделите она што го учите со другите и да добивате повратни информации и поддршка.

автор:

Тоше Зафиров

Својот живот го посветив на професионалниот фитнес. Тоа е моја страст и животна работа. Со повеќе од 26 години искуство, подготвен сум да споделам се што сум научил во индустријата. Ако го сакате спортот исто како и јас, овој блог е вистинското место!

Официјален претставник на г-дин Олимпија

Последни написи

Дали сте подготвени да го подигнете вашето фитнес знаење на следното ниво? Посетете ја мојата секција Најдобри по за да ги најдете моите најдобри 10 препораки за различни производи и услуги што ги користам секојдневно!

Дознај повеќе