Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Интервју со Сем Алви, боречки уметник

Здраво момци, задоволство е да ви го претставам Сем Алви, ан Американски професионален боречки уметник кој моментално се натпреварува во лесна категорија во UFC. Пред да стане ултимативен борец, Сем претходно се натпреваруваше во Кралот на кафезот, MFC и Bellator. Највпечатливо, тој постигна 11 победи и само 1 загуба како аматер.

Тој стана професионалец МЛД натпреварувач во 2008, а уште се бори во УФЦ. Во текот на неговата кариера, Сем победи 33 борби, од кои 19 беа со нокаут, а тој загуби 18.

Сем имаше постоечка кариера и животно патување до денес, па сигурен сум дека сте желни да слушнете што има да каже.

Здраво момци, задоволство е да ви го претставам Сем Алви, ан Американски професионален боречки уметник кој моментално се натпреварува во лесна категорија во UFC. Пред да стане ултимативен борец, Сем претходно се натпреваруваше во Кралот на кафезот, MFC и Bellator. Највпечатливо, тој постигна 11 победи и само 1 загуба како аматер.

Тој стана професионалец МЛД натпреварувач во 2008, а уште се бори во УФЦ. Во текот на неговата кариера, Сем победи 33 борби, од кои 19 беа со нокаут, а тој загуби 18.

Сем имаше постоечка кариера и животно патување до денес, па сигурен сум дека сте желни да слушнете што има да каже.

  Тоше Зафиров

  Г-дин претставник на Олимпија

  Тоше Зафиров:

  Можете ли накратко да се претставите пред публиката и да објасните кој е Сем Алви? Дополнително, како се заљуби во овој спорт и што точно значи да се биде борец?

  Сем Алви:

  Пред се друго, јас сум борец на борец. Јас сум човек кој никогаш не рекол не, и мислам дека тоа е она што ме издвојува од другите.

  Тоше Зафиров:

  Кој е вашиот омилен удар/поднесување за време на борба и дали сакате да стоите со вашите противници или да ги соборувате на земја? Понатаму, дали имате омилена боречка вештина, и ако има, која?

  Сем Алви:

  Најважната вештина е борењето бидејќи нема ММА без борење. Со други зборови, борењето е основата на борбата, и тоа се преведува на други борбени дисциплини на најмазен начин.

  Затоа, борачите имаат голем успех против противниците од сите стилови. Моето омилено поднесување и штрајк се истото – она што функционира.

  Тоше Зафиров:

  Вие правите одлична работа да ја балансирате вашата кариера со полно работно време, да бидете сопруг со полно работно време и да го одржувате вашето присуство на интернет. Значи, што вклучува еден нормален ден во животот на Сем Алви?

  Сем Алви:

  Тоа што сум сопруг и татко со полно работно време, како и суперѕвезда на УФЦ, ми остава многу малку застој. Се будам рано, правам појадок, ги носам децата на училиште и внимавам да бидат соодветно облечени. Дополнително, вежбам два или три пати, ги земам децата од училиште, готвам вечера, учам и потоа го правам сето тоа повторно утре. Имам многу работи на кои треба да се грижам во текот на денот, што ми остава малку слободно време.

  Тоше Зафиров:

  Каков вид на диета следите? Освен тоа, каков совет би им понудиле на луѓето кои сакаат да живеат здрав живот, особено кога станува збор за нивната исхрана?

  Сем Алви:

  Имам прилично избалансирани оброци, но неодамна решив дека нема да пијам повеќе пченица. Направив доволно истражување за да откријам дека лебот е ужасен за тебе и дека создава зависност. Затоа, консумирањето премногу пченица може да доведе до дигестивни проблеми, како што се надуеност и задржување на водата. Не сум премногу среќен поради ова, бидејќи го сакам лебот, но важно е да се храни урамнотежена.

  Тоше Зафиров:

  Успеавте и да го одржите вашиот канал на YouTube. Како дојдовте до оваа идеја и кои се вашите планови за во иднина? Дополнително, вие сте доста активни на други платформи за социјални медиуми како Инстаграм. Дали верувате дека во 2021 година, присуството на интернет ќе биде од суштинско значење за успехот?

  Сем Алви:

  Многу уживам во моите социјални мрежи. Покрај тоа, социјалните медиуми се одлична алатка за маркетинг и промоција. Тоа ми овозможува да се вклучам со мојата публика и да негувам врска. Мојот канал на YouTube расте; Сепак, Тик Ток и Инстаграм се моите омилени платформи за социјални медиуми.

  Тоше Зафиров:

  Знам и дека имаш своја роба. Па, како дојдовте до идејата да имате сопствена стока?

  Сем Алви:

  Имам стока, и ако одите на мојата веб-страница, можете сето тоа да го видите. Нудам многу различни сопствени производи таму, како дуксери, маски за лице, футроли за телефони, дуксери и многу повеќе! Сакам да го промовирам мојот бренд понатаму и да ја наградам базата на мои фанови со мојата стока.

  Тоше Зафиров:

  Колку време вообичаено ви треба за да се опоравите по голема борба и како изгледа вашиот распоред за тренирање?

  Сем Алви:

  Закрепнувањето од борбата навистина се заснова на тоа кога веќе не сум повреден. Поголемиот дел од времето, можам да се вратам на тренинзите до понеделник, но одвреме-навреме, ми требаат неколку дополнителни недели.

  Тоше Зафиров:

  Со кого сакате да се соочите во октагонот? Дали имате на ум одредена личност?

  Сем Алви:

  Мојата борба од соништата би била против секој кој има титула. Знам дека морам да освојам многу борби од сега до освојувањето на титулата, но знам дека можам да го направам тоа.

  Тоше Зафиров:

  Освен што се натпреварувавте, во текот на кариерата сте ја преземале и улогата на тренер. Значи, што мислите дека ве прави фантастичен ментор?

  Сем Алви:

  Јас сум тренер од првиот ден од моето ММА патување. Затоа, можев од прва рака да научам што работи за мене, а што за другите луѓе. Дополнително, ова го правам веќе долго време и можам да го искористам целото мое искуство за навистина да им помогнам на моите спортисти.

  Тоше Зафиров:

  Каква порака би испратиле до светот и какви совети би им дале на луѓето кои сакаат да се занимаваат со спортови од типот на ММА, особено на помладата генерација?

  Сем Алви:

  Работата број еден што можете да ја направите за да ја помогнете вашата шанса да успеете во ММА е да се борите. Тоа е единственото нешто што нема да можете да го направите конкурентно откако ќе завршите со училиште.

  Завршни зборови

  Ти благодарам, Сем, за одвоеното време и искреноста. Ви посакувам успех во иднина и се надевам дека наскоро повторно ќе разговараме.

  Ако сакате да дознаете повеќе детали за неговиот живот и достигнувања, проверете го Сем Официјална страница на Википедија.

  За повеќе инспиративни приказни, слободно проверете ја страницата Интервјуа.

   

  Најнови интервјуа

  Ако сте спремни да читате повеќе аспиративни приказни и од професионалци и од почетници, можете да го сторите тоа со приклучување на најмоќната група за трансформација на фитнес. Познати или не, сите чекориме по истиот тежок пат до успехот. Слободно споделете ја вашата приказна и добијте досега невидена поддршка и мотивација!

  Дознај повеќе