Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Интервју со Лиз Кармуш, боречки уметник

Здраво на сите! Денес гостин ни е Лиз Кармуш, ан Американски мешан воен уметник моментално се натпреварува во Bellator ММА.

Лиз ја започна ММА кариера во 2010 година со тоа што ја освои првите три борби. Дополнително, неа деби во UFC Женскиот шампионат во бантам категорија против Ронда Русеј беше прв женски ММА натпревар во историјата во УФЦ.

За време на нејзината кариера во УФЦ, таа победи на пет натпревари а загуби и пет натпревари. Понатаму, во 2019 година потпишала со Bellator MMA, а до сега таа победи во трите борби во која се борела. Сè на сè, нејзиниот вкупен рекорд во ММА е 17 победи и седум порази.

Покрај тоа, Лиз го освои WMMA Прес награди Новодојденец на годината и сè уште држи титулата Светски шампионат во категоријата мува за жени Bellator.

Нејзината кариера е исполнета со награди и достигнувања, а сигурен сум дека сте возбудени да научите сè. Затоа, веднаш да започнеме со ова интервју.

Здраво на сите! Денес гостин ни е Лиз Кармуш, ан Американски мешан воен уметник моментално се натпреварува во Bellator ММА.

Лиз ја започна ММА кариера во 2010 година со тоа што ја освои првите три борби. Дополнително, неа деби во UFC Женскиот шампионат во бантам категорија против Ронда Русеј беше прв женски ММА натпревар во историјата во УФЦ.

За време на нејзината кариера во УФЦ, таа победи на пет натпревари а загуби и пет натпревари. Понатаму, во 2019 година потпишала со Bellator MMA, а до сега таа победи во трите борби во која се борела. Сè на сè, нејзиниот вкупен рекорд во ММА е 17 победи и седум порази.

Покрај тоа, Лиз го освои WMMA Прес награди Новодојденец на годината и сè уште држи титулата Светски шампионат во категоријата мува за жени Bellator.

Нејзината кариера е исполнета со награди и достигнувања, а сигурен сум дека сте возбудени да научите сè. Затоа, веднаш да започнеме со ова интервју.

  Тоше Зафиров

  Г-дин претставник на Олимпија

  Тоше Зафиров:

  Која е Лиз Кармуш? Понатаму, можете ли да ни кажете малку повеќе за себе, вклучувајќи го вашето потекло, работа и колку долго сте во играта?

  Лиз Кармуш:

  Пораснав во Окинава, Јапонија. Дополнително, се приклучив на маринскиот корпус на 20 години, служев пет години во поморскиот корпус и направив три борбени тури во Ирак. По моето запишување во маринци, почнав да тренирам и да се натпреварувам во ММА, додека истовремено одев на колеџ со полно работно време.

  Тоше Зафиров:

  Каков е вашиот став за исхраната и како би ја опишале вашата дневна исхрана?

  Лиз Кармуш:

  Имам тенденција да следам строг нутриционистички план. Згора на тоа, јас ја третирам исхраната повеќе како гориво за машината, земајќи го предвид избегнувањето на високовоспалителна храна. Затоа, се трудам да се придржувам до еден мамечки оброк неделно. Изгледа дека јадам повеќе јаглехидрати од повеќето спортисти, но исто така вежбам повеќе отколку што на повеќето им требаат сложени јаглехидрати за согорување.

  Тоше Зафиров:

  Која е вашата омилена техника за штрајк/поднесување во борбите? Дали сакате да стоите со вашите противници или да ги соборите на земја?

  Лиз Кармуш:

  Навистина немам предност да штрајкувам или да бидам на земја. Сепак, имав повеќе завршници на земја отколку стоење. Исто така, многу ми се допаѓаат лактите за слетување.

  Тоше Зафиров:

  Што е потребно за да се стане победник? Дополнително, дали ви е едноставно да ги постигнете целите што си ги поставивте, и ако е така, како се мотивирате да го сторите тоа?

  Лиз Кармуш:

  Потребна е многу напорна работа за да се стане победник со ментална цврстина. Затоа, си поставувам високи цели кои тешко се стигнуваат. Сепак, се мотивирам себеси поставувајќи мали цели кои водат до мои поголеми цели. Кога сакам да одморам, замислувам дека моите противници тренираат и работат напорно. Како резултат на тоа, тоа обично ме турка да влезам во брзина и да престанам да олабавувам.

  Тоше Зафиров:

  Како изгледа вашиот типичен ден/недела? Понатаму, кој е вашиот омилен дел од тренингот?

  Лиз Кармуш:

  Денот обично го започнувам во 6 часот наутро. Прво, вежбам медитација, кардио со бавно постење и бокс во сенка. Потоа, обично тренирам џиу-џицу еден час, по што следи штрајк за ММА. Потоа, ќе тренирам џудо/борење во раните попладневни часови, а потоа ќе вежбам сила и кондиционирање.

  Мојот омилен дел од обуката е учење нешто ново - тој момент кога пробувате нешто ново, и тоа кликнува.

  Тоше Зафиров:

  Кое е вашето најголемо достигнување? Исто така, кои се вашите клучни предности како жена борец?

  Лиз Кармуш:

  Моето најголемо достигнување во овој момент е да останам верен на тоа што сум. Како резултат на тоа, напишав историја на безброј начини. Исто така, мојата најголема мотивација е семејството и мислам дека мојата најголема сила како жена борец е мојата ментална цврстина.

  Тоше Зафиров:

  Кој е вашиот идол или најголема инспирација и како сакате да ве паметат? Понатаму, кого би избрале да се борите во вашата идеална битка ако можете да изберете некого?

  Лиз Кармуш:

  Мојата најголема инспирација е мојата сопруга, бидејќи таа надмина многу неволји во нејзиниот живот и сè уште работи за да ги подигне луѓето околу неа.

  Кога би можел да имам една борба од соништата, тоа би била против Сара Мекман. Пред сè, навистина ми се допаѓа која е таа како личност и нејзината работна етика, а тоа би направило возбудлива борба за обожавателите.

  Тоше Зафиров:

  Вие сте првиот јавен лезбејски борец во UFC и портпарол на Medical Marijuana Inc. за терапевтските придобивки од канабидиолот (CBD) за спортистите. Сепак, овие теми не се доволно опфатени во нашето општество бидејќи луѓето не се слободоумни како некои од нас. Сепак, вие се осмелувате отворено да зборувате за тоа. Затоа, како се справувате со критиките?

  Лиз Кармуш:

  Се трудам да не слушам. Искрено, би рекол дека избегнувам критики. Кога ќе се случи, се потсетувам себеси дека повеќето луѓе се обидуваат да бидат повредени и да не ги поттикнат со одговор.

  Тоше Зафиров:

  Многу луѓе сметаат дека 2020 година е значаен предизвик. Исто така, професионалците се мачеа да ја задржат својата форма. Затоа, како реагиравте на околностите, особено со заклучувањата?

  Лиз Кармуш:

  2020 беше навистина тешка. Во тоа време работев во теретана покрај тренинзите во теретана. Одеднаш, во Калифорнија, сите спортски сали беа затворени. Затоа, морав да бидам навистина креативен со домашните тренинзи. Имав среќа и што мојата сопруга исто така е борец и можеше да ми помогне да тренирам дома.

  Тоше Зафиров:

  Кое е вашето мото и порака до светот и до сите жени кои сакаат да го изберат овој пат?

  Лиз Кармуш:

  Живеам според идејата дека јас сум единствената личност која може да постави граници. Така, сè додека никогаш не ставам ограничување на можноста, можам да постигнам се што ќе зацртам. Затоа, на жените кои сакаат да го изберат патот, би им рекол да бидат себични и непоколебливи во напорите да ги постигнете своите цели.

  Завршни зборови

  Лиз, ти благодарам за одвоеното време и искреноста. Исто така, ми беше вистинско задоволство да разговарам со вас. Ти посакувам се најдобро во иднина и се надевам дека наскоро повторно ќе разговараме.

  Доколку сакате да откриете повеќе детали за животот и кариерата на Лиз Кармуш, посетете ја официјална страница на Википедија.

  За повеќе инспиративни приказни, слободно проверете ја страницата Интервјуа. 

  Најнови интервјуа

  Ако сте спремни да читате повеќе аспиративни приказни и од професионалци и од почетници, можете да го сторите тоа со приклучување на најмоќната група за трансформација на фитнес. Познати или не, сите чекориме по истиот тежок пат до успехот. Слободно споделете ја вашата приказна и добијте досега невидена поддршка и мотивација!

  Дознај повеќе