Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Интервју со Душан Домовиќ Булут, кошаркар

Добредојдовте повторно! Чест ми е да ви го претставам Душан Домовиќ Булут, a Српски професионален кошаркар, поранешен играч број еден во светот, и еден од најголемите кошаркари 3×3 на сите времиња.

Душан ја започна својата кошаркарска кариера 3×3 во 2012 во Тимот на Нови Сад 3×3 и се уште се натпреварува за истиот клуб. За време на неговата клупска кариера, тој победи Светска турнеја ФИБА 3×3 четири пати, светската турнеја ФИБА 3×3 МВП два пати, на FIBA ​​3×3 World's Награда за играч број 1, и светската турнеја ФИБА 3×3 Најспектакуларен играч.

Понатаму, неговото појавување за репрезентацијата на Србија донесе многу успех за него и неговата земја. Како резултат на тоа, тој победи на Светското првенство четири пати и два пати МВП титулата Европско првенство два пати, и на МВП награда еднаш. На крајот, тој исто така го освои Бронзен медал во Олимписките игри во Токио 2020 година.

Кариерата на Душан е толку возбудлива што сигурен сум дека сте желни да слушнете повеќе за неа. Затоа, ајде да скокнеме на интервјуто за да дознаеме сè.

Добредојдовте повторно! Чест ми е да ви го претставам Душан Домовиќ Булут, a Српски професионален кошаркар, поранешен играч број еден во светот, и еден од најголемите кошаркари 3×3 на сите времиња.

Душан ја започна својата кошаркарска кариера 3×3 во 2012 во Тимот на Нови Сад 3×3 и се уште се натпреварува за истиот клуб. За време на неговата клупска кариера, тој победи Светска турнеја ФИБА 3×3 четири пати, светската турнеја ФИБА 3×3 МВП два пати, на FIBA ​​3×3 World's Награда за играч број 1, и светската турнеја ФИБА 3×3 Најспектакуларен играч.

Понатаму, неговото појавување за репрезентацијата на Србија донесе многу успех за него и неговата земја. Како резултат на тоа, тој победи на Светското првенство четири пати и два пати МВП титулата Европско првенство два пати, и на МВП награда еднаш. На крајот, тој исто така го освои Бронзен медал во Олимписките игри во Токио 2020 година.

Кариерата на Душан е толку возбудлива што сигурен сум дека сте желни да слушнете повеќе за неа. Затоа, ајде да скокнеме на интервјуто за да дознаеме сè.

  Тоше Зафиров

  Г-дин претставник на Олимпија

  Тоше Зафиров:

  Здраво Душан. Чест ми е што те имам со мене денес. За почеток, можете ли накратко да се претставите пред публиката? Која е вашата историја, и што го направи 3X3 дел од вашиот живот? Згора на тоа, што ве инспирираше да побарате професионална кариера во овој спорт и како се заљубивте во него?

  Душан Домовиќ Булут:

  Здраво Тоше, јас се викам Душан Булут и сум професионален 3X3 играч, роден и израснат во Нови Сад, Србија. Бев вовлечен во играта на многу млада возраст. На 9 години почнав да играм кошарка, а на 10 почнав да играм турнири 3X3. Ова беше една од работите што ги правеа Србите во текот на летото, а јас веднаш се заљубив во играта.

  Кога бев тинејџер, на возраст од 16-17 години, веќе играв доволно турнири 3X3 за да заработам џепарлак со моите пријатели во текот на летото. Во текот на зимата се вративме назад и игравме кошарка 5×5.

  Уште во 2021 година, кога ФИБА ги организираше меѓународните турнири во кошарка 3Х3, собрав тим и влеговме сите внатре. Затоа, престанав да се занимавам со професионална кошарка и сонував да станам еден од најдобрите играчи на 3Х3, бидејќи ја претпочитав слободата и креативноста на оваа игра. ти дава.

  Тоше Зафиров:

  Како се подготвувате за натпревар? Дополнително, дали следите некоја посебна рутина, и ако е така, зошто? Понатаму, дали се придржувате до одредена рутина за исхрана и вежбање? Конечно, дали често одите во теретана и пред натпревар?

  Душан Домовиќ Булут:

  Немам точна рутина што ја вежбам, но наместо тоа, правам некаква лесна медитација пред игра. Затоа, мојата рутина се состои од само да бидам подготвен цела сезона, да одам на теренот секојдневно, да ја усовршувам мојата техника, да се грижам за моето тело и да одам во теретана речиси секој ден. Да сумираме, само се посветувам на занаетот и тоа е најдобрата подготовка за играта.

  Тоше Зафиров:

  Колку и да сте добро подготвени во однос на исхраната и вежбањето, сепак треба да се земе предвид уште една важна. Како се справувате со притисокот да настапувате пред многубројна публика?

  Душан Домовиќ Булут:

  Ми се допаѓа притисокот. Затоа, мислам дека ако сакате да се случи нешто добро во вашиот живот, треба да имате притисок, исто како дијамантите, кои се парче јаглен што се прави добро под притисок. Исто така, ништо добро никогаш не се случило додека седел на плажа и пиел кафе. Кога напредувате, секогаш ќе има некаков притисок. Треба само да го прегрнете и да играте заедно.

  Тоше Зафиров:

  И двајцата знаеме дека секој спорт има свои подеми и падови. Па, како ја одржувате вашата мотивација по поразен натпревар? Дополнително, како да се справите со вашата фрустрација кога и одлуката на судијата не ви оди според вас?

  Душан Домовиќ Булут:

  Само вежбам многу. Секако, не сум совршена, а понекогаш умот не ми е подготвен, или пак се лутам. Сепак, секогаш се трудам да ги затворам емоциите за време на игрите. Што и да се случи, јас само продолжувам и се држам до планот за игра и работите што ги знам. Се држам до она што го вежбав за време на тренингот е како се трудам да бидам смирен и опуштен за време на секакви ситуации.

  Тоше Зафиров:

  Што е потребно за да се биде успешен? Значи, дали ви е едноставно да ги постигнете сите цели што си ги поставивте и како се инспирирате да го сторите тоа? Згора на тоа, дали имате идол?

  Душан Домовиќ Булут:

  Едноставно имам огромна страст за играта, па дури и ако загубам или победам утре, следниот ден се враќам на теренот, обидувајќи се да се подобрам себеси. Дури и кога губам, на тоа гледам како на лекција. Немам проблем со критичарите или да не играм перфектно затоа што понекогаш тоа се случува.

  Затоа, само продолжете и давајте се од себе секој ден!

  Тоше Зафиров:

  Кој беше најзначајниот натпревар што некогаш сте го одиграле, и кога се чувствувавте особено горд на себе оваа сезона? Пред сè, какво е чувството да се биде најдобар играч во светот, според ФИБА 3х3?

  Душан Домовиќ Булут:

  Не гледам премногу на минатото или на иднината, па кога ќе ме прашате кој е најважниот натпревар во мојата кариера, секогаш ќе кажам следниот. Тоа е затоа што сакам да живеам во моментот и да го прегрнам она што е пред мене.

  Тоше Зафиров:

  Кој е највозбудливиот дел од кошарката или играњето 3×3? Освен тоа, можете ли да ни кажете нешто повеќе за кампот 3×3 и што ја разликува академијата од кампот?

  Душан Домовиќ Булут:

  Главната разлика помеѓу кошаркарите и играчите 3×3 е менталниот став. Иако е истиот спорт, тоа е сосема поинаква дисциплина. За подобро да ја објаснам разликата помеѓу двете, секогаш го споменувам Усаин Болт, еден од најдобрите светски тркачи. Веројатно може да направи и скок во далечина, но не сака бидејќи тоа е сосема друга техника и вежбање.

  Кога станува збор за разликата помеѓу академија и камп, академијата треба да биде посеопфатен начин на учење. Затоа, една академија треба да се грижи за вашиот ум и тело и да ве едуцира на соодветен начин. Меѓутоа, луѓето го користат терминот „академија“ само затоа што звучи добро. Кога организирам нешто, организирам кампови или тренинг кампови, кои траат 3 или 4 дена. Во тие кампови се собираме, вежбаме заедно и ги споделуваме нашите искуства и знаења.

  Тоше Зафиров:

  Кои лекции ги научивте од кошарката кои би можеле да ги примените во други области во животот? Понатаму, како се чувствувате што ја правите горда целата своја земја?

  Душан Домовиќ Булут:

  Кошарката е мојот живот. Затоа, многу вредности кои ги учам во играта ги имплементирам во моето секојдневие. Исто така, претставувањето на мојата земја е една од најдобрите работи што ми се случиле, и голема чест е да го имам овој момент во мојот професионален превозник.

  Тоше Зафиров:

  Дали верувате дека кошарката 3х3 има потенцијал да стане најдобар спорт во светот? Дополнително, каде ја гледате кошарката 3×3 во Србија во следните десет години?

  Душан Домовиќ Булут:

  Мое лично мислење е дека кошарката 3×3 никогаш нема да биде поголема од кошарката 5×5. Причината за ова е што кошарката 5×5 е посложена, а потешко е да се игра со помала дупка. Затоа, 3×3 секогаш ќе биде спореден спорт на кошарката 5×5, и тоа е мое лично мислење, но ќе видиме.

  Тоше Зафиров:

  Каков совет би му дале на почетник во кошарка? Конечно, која е вашата порака до целиот свет?

  Душан Домовиќ Булут:

  Направете го тоа само поради љубовта кон играта. Секогаш ќе има подеми и падови, и секогаш ќе има проблеми, не само во спортот туку и во секојдневниот живот. Но, ако имате страст за работите што ги правите, сè ќе си дојде на свое место и ќе ви биде многу полесно.

  Завршни зборови

  Сакам да изразам благодарност за твоите искрени одговори, Душан. Беше вистинско задоволство да разговарам со вас и ви посакувам среќа во сите ваши идни напори!

  За да дознаете повеќе детали за животот и кариерата на Душан, можете да ја посетите неговата официјална страница на Википедија.

  За повеќе инспиративни приказни, слободно проверете ја страницата Интервјуа.

  Најнови интервјуа

  Ако сте спремни да читате повеќе аспиративни приказни и од професионалци и од почетници, можете да го сторите тоа со приклучување на најмоќната група за трансформација на фитнес. Познати или не, сите чекориме по истиот тежок пат до успехот. Слободно споделете ја вашата приказна и добијте досега невидена поддршка и мотивација!

  Дознај повеќе