Вежбањето е добро за нас, и сите го знаеме тоа. Вежбањето може да помогне во одржувањето на нашите коски и кардиоваскуларниот систем здрави, да ја зајакне нашата енергија, да го зголеми метаболизмот и да ни помогне да изгубиме или одржуваме тежина додека ги одржуваме нашите мускули тонирани и силни. Вежбањето исто така го поттикнува ослободувањето на хемикалии во нашите тела наречени ендорфини, кои можат да го ублажат стресот и да ја ублажат болката и анксиозноста, со што го подобруваат нашиот имунитет и ни помагаат да спиеме здраво.

Значи, ако вежбањето е толку добро за нас, зошто не го правиме редовно? Една студија спроведена во 2009 година заклучи дека 50% од луѓето кои започнуваат програма за вежбање се откажуваат во првите шест месеци. Секој кој вежбал знае колку лесно може да останете без мотивација за вежбање. Добрата вест е дека дури и само мала промена може да направи голема разлика кога станува збор за зголемување на вашата мотивација.

Мотивацијата за вежбање е лесна

Ако имате проблем да останете активни, тогаш погрижете се да продолжите да ја читате оваа статија, каде споделувам неколку совети како да останете мотивирани за редовно вежбање!

1. Префрлете се на позитивен начин на размислување

Важно е да го промените вашиот начин на размислување ако навистина не ви се допаѓа идејата за вежбање. На пример, ако сте отпорни на вежбање, обидете се да мислите дека се чувствувате здрави или сте активни. Зголемувањето на вкупната количина на активност и движење во вашиот ден е одличен начин да започнете.

Во идеална ситуација, ќе најдете начин на вежбање што ќе сакате да го правите и ќе можете да уживате. Но, ако се борите да пронајдете нешто што сакате да го правите, размислете за вежбањето на ист начин како што гледате на четкањето заби - иако не го сакате, тоа е добро за вас, па сепак продолжите да го правите тоа.

Скршете плочки на кои пишува „Биди позитивен“.

2. Најдете пријател со кој ќе вежбате

Иако има луѓе кои претпочитаат да вежбаат соло, има и такви на кои можеби ќе им треба малку притисок. Закажувањето на тренинг со група или пријател може да им го даде на овие луѓе потребниот поттик.

Помалку е веројатно дека ќе се вратите дома или ќе го притиснете копчето за одложување ако знаете дека го оставате вашиот другар за вежбање сосема сам. Да се биде дел од група или да се има партнер за вежбање навистина може да ви помогне да се тргнете од каучот. Секогаш е возбудливо да имате луѓе околу вас кои делат исти цели.

Две девојки вежбаат во теретана.

3. Наградете се себеси

Растењето посилно, вклопувањето во старата облека и стомачните се само награди. Сепак, сите овие работи е невозможно да се постигнат ако не можете да се посветите на вежбање. Поради оваа причина, мора да постои поопиплив систем за награди. Наградите може да бидат во форма на нова облека за вежбање или дневен оброк за измамници. Со ова, ќе ги искористите придобивките од вежбањето додека се чувствувате добро за себе.

Хамбургер, помфрит и сос на послужавник.

4. Направете ја обуката попривлечна

Ако мразите тренинг, можете да го поврзете со активност што сакате да ја правите. Ова е метод наречен градење искушение и вклучува комбинирање на активности што сакате да ги правите и кои ви носат задоволство со активности што треба да ги правите и бараат напор на волја.

На пример, ако сакате да слушате аудио книги што не се толку познати, но сметате дека тоа е попустлива активност, можете да го наполните вашиот уред со вашите омилени аудио книги и да ги слушате додека вежбате. Ова дефинитивно може да ви помогне да влезете во ритам за вежбање и да ви помогне да ги решите проблемите со волјата.

Девојка со слушалки додека ги врзувала врвките за чевли во теретана.

5. Имајте сезонски активности

Знаете дека вашата рутина за вежбање може да стане многу досадна ако ја следите цела година. Промената на вашите активности сезонски е неверојатен начин да се задржите себеси мотивирани.

Новите сезони секогаш создаваат нови можности да продолжите да се движите. Летото и пролетта се одлични за голф, сурфање, кајак, бордање со веслање и пливање. Во зима, активностите како што се санкање, лизгање на мраз и скијање на крос се забавни и возбудливи активности за согорување на калории.

Човек на патека облечен во костим за скијање и скија.

6. Изведете го вашето вежбање на отворено

Одржувањето на вашата рутина свежа е дел од останувањето мотивирано. Излегувањето надвор и вежбањето таму може да ви ја даде потребната промена на сценографијата. Вежбањето надвор може да ја зголеми енергијата додека го зголемува нивото на витамин Д. Студиите исто така покажаа дека времето поминато во природа е поврзано со добро здравје и благосостојба.

Најдоброто нешто во врска со тоа е што е потполно бесплатен. Џогирајте или велосипед низ вашето соседство или правете ја вашата рутина за вежбање во блискиот парк. Можете исто така да се обидете да најдете некои патеки по кои можете да пешачите. Ако живеете во близина на река, езеро или плажа, кајакот и пливањето се исто така одлични опции за да се активирате надвор.

Тројца луѓе пешачат надвор во шумата.

7. Музиката може да го подигне расположението

Нема ништо што може да ве натера да се движите, како музика додека вежбате. Студијата спроведена во 2019 година покажа дека мотивациската и оптимистичка музика им дава целокупно чувство на уживање, подобри перформанси и повисоки отчукувања на срцето на учесниците отколку ако не слушале музика или слушале подкаст.

Тоа што некој уметник ви пее додека се качите на лента за трчање може да биде навистина смирувачко. Можете лесно да направите своја сопствена плејлиста со песни на кои уживате да вежбате, но има и многу плејлисти подготвени за репродукција на апликации како YouTube, Pandora и Spotify. Овие платформи нудат различни плејлисти кои ве поттикнуваат додека вежбате.

Лице што ги отвора своите AirPods.

Завршни мисли: Како да останете мотивирани за вежбање

Иако сите ги знаеме придобивките од вежбањето, не е секогаш лесно да се најде мотивација за вежбање. Ако сте обичен вежбач кој сака почесто да се поти, но се бори да најде мотивација за вежбање, се надеваме дека советите што ги дадовме ќе ви помогнат во тоа.

Имајте на ум дека она што ве мотивира може да се менува од ден на ден. Ова значи дека треба да копате длабоко за да ја пронајдете таа награда, цел или мисла што ќе ве поттикне да се движите денес.


Ако барате повозбудливи информации за врската ум-тело, проверете ја нашата страница за спортска психологија.

Тоше Зафиров во црна маица и машна гледа директно во камерата носејќи црни очила за сонце

Автор:

Тоше Зафиров

Боди билдинг и Фитнес Експерт

Проверете го Нашиот

Најпопуларниот план за исхрана

Исхрана Detox работи и на лаптоп и на мобилен уред

Detox Исхрана - Нашиот бестселер

$60.00