Денес, ми причинува големо задоволство да ви ја претставам Лиз Кармуш, американски борец за мешани боречки вештини. Таа се натпреваруваше за Ултимејт Фајтинг Шампионатот (ФК) во женска бантам категорија и женска мува категорија, а моментално се натпреварува во Белатор ММА.

Ова е само краток вовед во нејзиниот живот. Нејзината инспиративна приказна можеме да ја слушнеме преку ова интервју на Лиз Кармуш.

1. Која е Лиз Кармуш?

Тоше Зафиров

П: Која е Лиз Кармуш? Можеш ли да ни кажеш малку повеќе за себе – потекло, професија, колку време се натпреваруваш?

Лиз Кармуш

О: Пораснав во Окинава, Јапонија. Се приклучив на поморскиот корпус на 20 години. Служев пет години во поморскиот корпус и направив три борбени тури во Ирак. По моето запишување во маринци, почнав да тренирам и да се натпреварувам во ММА, додека истовремено одев на колеџ со полно работно време.

2. Каков е вашиот пристап кон исхраната?

Тоше Зафиров

П: Каков е вашиот пристап кон исхраната и како изгледа вашата исхрана на ден за ден?

Лиз Кармуш

О: Имам тенденција да следам строг план за исхрана. Ја третирам исхраната повеќе како гориво за машина, земајќи го предвид избегнувањето на храна со висока инфламација. Се обидувам да се придржувам до еден мамечки оброк неделно. Изгледа дека јадам повеќе јаглехидрати од повеќето спортисти, но исто така вежбам повеќе отколку што на повеќето им требаат сложени јаглехидрати за согорување.

3. Кој е вашиот омилен штрајк/поднесување што треба да го користите во која било борба?

Тоше Зафиров

П: Кој е вашиот омилен штрајк/поднесување за користење во која било борба? Дали сакате да стоите со вашите противници или да ги однесете на земја?

Лиз Кармуш

О: Навистина немам предност за штрајкување или било да е тоа во на земја. Сум имал повеќе завршници на земја отколку стоење. Навистина ми се допаѓаат лактите за слетување.

4. Што е потребно за да се стане победник?

Тоше Зафиров

П: Што е потребно за да се стане победник? Дали ви е лесно да постигнете некоја цел на која сте се насочиле и како се мотивирате да го сторите тоа?

Лиз Кармуш

О: Потребна е многу напорна работа за да се стане победник и ментална цврстина. Поставив високи цели кои тешко се постигнуваат. Се мотивирам себеси поставувајќи мали цели кои водат до мои поголеми цели. И кога сакам да одморам замислувам дека моите противници тренираат и работат напорно. Тоа обично ме турка да влезам во брзина и да престанам да олабавувам.

5. Како изгледа вашиот типичен ден?

Тоше Зафиров

П: Како изгледа еден обичен ден/недела? Кој е вашиот омилен дел од тренингот?

Лиз Кармуш

О: Обично го започнувам денот во 6 часот наутро. Правам медијација, кардио со бавно постење и бокс во сенка. Потоа обично тренирам џиу-џицу еден час, по што следи штрајк за ММА. Рано попладне ќе тренирам џудо/борење, а потоа сила и кондиција.

Мојот омилен дел од обуката е учење нешто ново - тој момент кога пробувате нешто ново, и тоа кликнува.

6. Кое е вашето најголемо достигнување?

Тоше Зафиров

П: Кое е вашето најголемо достигнување, а која е вашата најголема мотивација? Како останувате мотивирани? Што мислиш, кои се твоите најголеми предности како жена борец?

Лиз Кармуш

О: Моето најголемо достигнување во овој момент е да останам верен на тоа што сум. Како резултат, напишав историја на безброј начини. Мојата најголема мотивација е семејството. Мислам дека мојата најголема сила како жена борец е мојата ментална цврстина.

7. Кој е вашата најголема инспирација?

Тоше Зафиров

П: Кои се вашиот идол и најголема инспирација, и како сакате да ве паметат? Кога би можеле да имате една борба од соништата со некого, кој би бил?

Лиз Кармуш

О: Мојата најголема инспирација е мојата сопруга. Таа надмина толку многу неволји во нејзиниот живот и сè уште работи за да ги подигне луѓето околу неа. Кога би можел да имам една борба од соништата, тоа би била против Сара Мекман. Навистина ми се допаѓа која е таа како личност, нејзината работна етика и тоа би направило возбудлива борба за фановите.

8. Како се справувате со критиките?

Тоше Зафиров

П: Вие сте првиот отворено лезбејски борец во UFC, исто така и портпарол на Medical Marijuana Inc. за терапевтските придобивки од канабидиол (CBD) за спортистите. Овие теми не се доволно опфатени во општеството во кое живееме затоа што луѓето не се слободоумни како некои од нас, а вие имавте храброст да зборувате за тоа. Како се справувате со критиките?

Лиз Кармуш

О: Се трудам да не слушам. Искрено, би рекол дека избегнувам критики. Кога ќе се случи, само се потсетувам дека повеќето луѓе се обидуваат да бидат повредени и да не ги поттикнат со одговор.

9. Како се справивте со заклучувањата?

Тоше Зафиров

П: Многу луѓе сметаат дека 2020 година е голем предизвик. На професионалците исто така им беше тешко да се одржат во форма. Како се справивте со ситуацијата, особено со заклучувањата?

Лиз Кармуш

О: 2020 година беше навистина тешка. Во тоа време работев во теретана покрај тренинзите во теретана. Во Калифорнија затворени се сите спортски сали. Морав да бидам навистина креативен со домашните тренинзи. Имав среќа и што мојата сопруга исто така е борец и можеше да ми помогне да тренирам дома.

10. Која е Вашата порака до светот?

Тоше Зафиров

П: Вашето мото и порака до светот за сите дами кои сакаат да го изберат овој пат?

Лиз Кармуш

О: Живеам според идејата дека јас сум единствената личност која може да постави граници. Така, сè додека никогаш не ставам ограничување на можноста, можам да постигнам се што ќе зацртам. На жените кои сакаат да го изберат патот, би им рекол да бидат себични и непоколебливи во напорите да ги постигнете своите цели.

Заклучок

Ти благодариме, Лиз, што одвои време од твојот напорен распоред за да го направиш ова интервју. Беше задоволство да те имам овде денес. Ви посакувам се најдобро во вашите идни напори и се надевам дека наскоро ќе разговараме. Ако сакате да дознаете повеќе информации за нејзиниот живот и достигнувања, проверете ја официјалната страница на Википедија на Лиз Кармуш.


Профили на социјалните мрежи на Лиз Кармуш:


Ако сакате да ги проверите инспиративните приказни на многу други спортски професионалци, проверете ја Страницата за  Интервјуа .

 

Тоше Зафиров во црна маица и машна гледа директно во камерата носејќи црни очила за сонце

Автор:

Тоше Зафиров

Боди билдинг и Фитнес Експерт

Проверете го Нашиот

Најпопуларниот план за исхрана

Исхрана Detox работи и на лаптоп и на мобилен уред

Detox Исхрана - Нашиот бестселер

$60.00