МејЛа беше дете кое се занимаваше со сите видови спортови, од одбојка до гимнастика. МејЛа стана елитна натпреварувачка моќен спринтер победувајќи на регионални и локални натпревари. По средното училиште, таа ја продолжи својата успешна кариера на колеџ. По оштетен менискус и скинат ACL, МејЛа ја откри својата нова страст - светот на бодибилдингот.

Задоволство е да ја имам MayLa Ash со мене денес. Таа е тука да го сподели своето патување и да ни каже повеќе детали за нејзиниот живот.

1. Кој е МејЛа Еш?

Тоше Зафиров

П: Кој е МејЛа Еш? Можеш ли да ни кажеш малку повеќе за себе – потекло, професија, колку време се натпреваруваш?

МејЛа Еш

О: Роден сум во Бродвју, Илиноис (Западно предградие на Чикаго). Моментално живеам во Valley Ranch, Тексас. Моето занимање е тренер за спортски перформанси и развој на телото и тренер за позирање. Имам фитнес сертификати за личен, групен и преднатален тренинг. Имам магистерски студии по бизнис администрација и се натпреварувам скоро девет години.

2. Како започна со бодибилдинг?

Тоше Зафиров

П: Како започна со бодибилдинг и фитнес?

МејЛа Еш

О: Она што го започна моето патување во бодибилдинг беше ветување што си го дадов себеси и мојот хирург по сериозна повреда.

Во мај 2011 година, искинав коска во стапалото додека боксував и ми требаше операција. Мојот првичен лекар ме информираше дека нема да можам да продолжам со мојот спортски начин на живот. Уште полошо, ми рече дека и јас ќе морам да се откажам од носење штикли! Да се откажам од активна И од моите високи потпетици? Не се случува!

Ми требаше втора опција. Па, тоа беше третиот хирург кој конечно ми кажа дека може да ме врати во активна состојба и да се вратам на моите потпетици ако го следам процесот на неговото закрепнување до буква. Токму во тој момент ветив дека конечно ќе направам натпревар во фитнес, заедно со другите ставки од мојата листа, доколку неговата процедура ми даде втора шанса.

До мај 2012 година, бев целосно закрепнат, можев да тренирам и решив да го исполнам ветувањето! Во август 2012 година, присуствував на мојот прв бодибилдинг натпревар, Далас Европа, за истражување. Потоа, развив сопствена програма за обука и исхрана за да почнам да се подготвувам за она што ми беше кажано дека ќе биде моето единствено натпреварување.

Во ноември 2012 година, го освоив природното првенство во Тексас статус и официјално бев привлечен. Откако бев менториран од Дејв „The Shredder“ Гудин за мојот развој и Џеф Двел на моето сценско присуство, постигнав професионален статус. Ја заработував честа да се натпреварувам со најдобрите во светот во ИФББ Про лигата за помалку од осум месеци.

3. Натпревари низ годините

Тоше Зафиров

П: Дали натпреварите се менуваат со текот на годините?

МејЛа Еш

О: Лично, не чувствувам дека натпреварите се променија со годините во однос на она што се очекува од судиите. Како и секој друг спорт, чувствувам дека натпреварувачите продолжија да се подобруваат, на крајот подигнувајќи го „стандардот“ на она што е потребно за да се победи.

Сепак, поединците кои се претставуваат како тренери за подготовка се неизмерно променети. Има толку многу таму, со малку до никакво вистинско знаење, искуство или совест што ги пленат наивните поединци кои го бараат тој момент на социјалните мрежи на сцената за бодибилдинг.

4. Останете мотивирани

Тоше Зафиров

П: Како останувате мотивирани?

МејЛа Еш

О: Она што ме држи мотивиран е бескрајното да бидам најдобрата „Мајла“ што можам да бидам пред да го напуштам овој свет. Сакам да го живеам мојот живот во потполност и да умрам со празна душа!

5. Како се справивте со заклучувањата?

Тоше Зафиров

П: Многу луѓе сметаа дека 2020 година е голем предизвик. Исто така, на професионалците им беше тешко да ја одржат формата. Како се справувавте со ситуацијата, особено со заклучувањата? Како 2020 година и Ковид-19 влијаеа на вашата форма?

МејЛа Еш

О: Немајќи пристап до тешки слободни тежини и опрема за кревање, бев принуден да се вратам на „старата школа“ калистеника, изометриски вежби и тренинзи за кондиционирање на патеката. Вршењето на овие типови на тренинзи со користење на индустриски ленти, пондерирани шипки и тегови на крајот служеа не само како тренинг за климатизација, туку и како обемна физикална терапија. Процесот помогна во заздравувањето на повредите, помогна во зајакнувањето на слабите и неразвиените области и ги подобри проблемите со држењето и усогласувањето што ме мачеа со години.

6. Најголеми достигнувања

Тоше Зафиров

П: Можете ли да ми кажете за вашите достигнувања во фитнес индустријата?

МејЛа Еш

О: Како елитен натпреварувачки спортист уште од детството, го освоив бронзениот медал на 400 метри на јуниорската олимпијада, се натпреварував во NCAA дивизија I на 200 метри, ми беше доделена титулата Фитнес и кондиционер се Американец, заработен и сè уште имам рекорди во спринт на 50 и 200 метри во затворен простор, како и на 100 метри, 200 метри и две штафети на отворено на мојот универзитет, и бев почестен и примен во Атлетската куќа на славните на мојот универзитет.

7. Која е вашата цел?

Тоше Зафиров

П: Која е вашата цел во фитнес индустријата?

МејЛа Еш

О: Мојата цел во светот на фитнесот е да станам меѓународен велнес и фитнес амбасадор. Толку многу луѓе не сфаќаат дека не треба да се жртвувате како бодибилдерите кои се подготвуваат да стапнат на сцена за да живеете здрав и долг живот. Сакам да понудам семинари, тренинзи и одмори кои не само што учат реални методи и опции за движење кон начин на живот на MoBetta, туку и ги инспирираат поединците, млади и стари, да го почитуваат своето уникатно фитнес патување.

8. Совети за луѓето кои бараат поздрав начин на живот

Тоше Зафиров

П: Каков совет би им дале на луѓето кои сакаат да бараат поздрав начин на живот, особено кога станува збор за нивните оброци?

МејЛа Еш

О: Не постои една „правилна“ диета, режим на вежбање или целокупен процес за да се придвижите и да имате поздрав начин на живот. На крајот на денот, се сведува на тоа да бидете активни и да се движите секој ден, да јадете избалансирани оброци и да ги елиминирате или барем минимизирате негативните навики во исхраната.

9. Рутини за почетници

Тоше Зафиров

П: За дамите кои сè уште размислуваат да одат во теретана, дали имате некои рутини за почетници што би ги препорачале?

МејЛа Еш

О: За секој што сака да започне со своето фитнес патување, најдобриот начин да започнете е да пронајдете активност во која уживате и можете да продолжите да ја правите. Изберете активност во групна средина или побарајте фитнес другар или ќе ви помогне во оние моменти кога се чувствувате неинспирирани или обесхрабрени да ви помогне да го одржите вашиот моментум.

10. Која е Вашата порака до светот?

Тоше Зафиров

П: Вашето мото и порака до светот и сите дами кои сакаат да го изберат овој пат?

МејЛа Еш

О: Секој од нас е различен. Во ред е да бидете мотивирани од постапките на другите, но запомнете дека сте уникатен мозок, затоа сакајте ја кожата во која сте и почитувајте го ВАШЕТО патување.

Завршни Зборови

Ви благодариме, МејЛа, за сите ваши брзи и искрени одговори. Очекуваме да ве видиме на сцената уште многу години и ви посакуваме се најдобро во вашите идни напори.


Профили на социјалните медиуми на MayLa Ash:


Ако сакате да ги проверите инспиративните приказни на многу други спортски професионалци, проверете ја Страницата за  Интервјуа .

Тоше Зафиров во црна маица и машна гледа директно во камерата носејќи црни очила за сонце

Автор:

Тоше Зафиров

Боди билдинг и Фитнес Експерт

Проверете го Нашиот

Најпопуларниот план за исхрана

Исхрана Detox работи и на лаптоп и на мобилен уред

Detox Исхрана - Нашиот бестселер

$60.00