Денес, ќе ве запознаам со Рок Стипчевиќ, професионален кошаркар од Хрватска.

Тој во моментов игра на позицијата чувар за Крка од словенечката лига. Тој е актуелен член на сениорската репрезентација на Хрватска и беше член на Хрватските јуниорски репрезентации до 16, U18 и U20 години. Неодамна, тој имаше неверојатен учинок за Крка, кога постигна 9 тројки (9/10), што е третото најдобро постигнување на 3 поени од кој било играч во историјата на лигата во натпревар од АдмиралБет АБА лигата.

Продолжете да читате за подобро да го запознаете Рок Штипчевиќ.

1. Кој е Рок Штипчевиќ?

Тоше Зафиров

П: Кој е Рок Штипчевиќ? Можете ли да tell кажете на публиката малку повеќе за себе? Како ја откривте вашата loveубов кон овој спорт и што ве натера да продолжите со професионална кариера во него?

Рок Штипчевиќ

О: Здраво, јас сум Рок Штипчевиќ, професионален кошаркар и репрезентативец на Хрватска 19 години. Ја започнав кариерата во кошаркарскиот клуб Задар во Хрватска. Подоцна, играв за многу клубови низ Европа, а сега играм во Словенија. Поголемиот дел од мојата кариера, играв во Италија. Имам девет професионални сезони во Италија, една во Турција, една во Литванија, седум во Хрватска, и ова е моја втора во Словенија.

Ја открив мојата loveубов кон овој спорт во мојот роден град. Во тоа време имаше војна во поранешна Југославија, и најблиското нешто што го имав покрај мојата куќа беше кошаркарско игралиште, така што за да не одам далеку од дома, таму играв кошарка. Исто така, мојот град е многу познат по кошарката, и сите мои пријатели играа кошарка во тоа време, па затоа открив loveубов кон оваа игра многу рано, на седумгодишна возраст. Исто така, вежбав пеење, фудбал и тенис, но единственото нешто што остана беше вистинската loveубов што ја чувствував кон кошарката.

Во исто време, Jordanордан беше во ударното време, и јас навистина му се восхитував, што ја направи loveубовта кон кошарката уште посилна. За тоа време, станав еден од најдобрите во мојот роден град и најдов индивидуален тренер за кошарка. Така, инвестирав во себе, и единствената цел што ја имав беше да играм во кошаркарскиот клуб Задар. На 17 години ја постигнав таа цел, но потоа имав уште една, а тоа беше да играм за репрезентацијата. Ја достигнав и мојата втора цел и продолжив да напредувам.

2. Како се подготвувате за игра?

Тоше Зафиров

П: Како се подготвувате за игра? Дали имате одредени ритуали што ги изведувате, и зошто е тоа така?

Рок Штипчевиќ

О: Кога бев млад и имав игра, бев тивок цел ден и не сакав никој да ме вознемирува. За да се случи тоа, се дистанцирав од сите, можеби затоа што не бев подготвен да се соочам со стресна ситуација. Во денешно време, јас сум поискусен и се подготвувам за вежбање бидејќи, за мене, практиката е исто толку важна како и играта.

Нема голема разлика помеѓу вежбање и игра. Немам некои посебни ритуали освен кафе и еспресо.

3. Дали следите специфичен план за исхрана и вежбање?

Тоше Зафиров

П: Дали следите одреден план за исхрана и вежбање? Исто така, дали редовно и непосредно пред натпревар користите фитнес сали?

Рок Штипчевиќ

О: Да, всушност, станав вегетаријанец пред две години и многу се грижам за мојата исхрана. Се обидувам да му дадам на моето тело с everything што му треба, и почнувам с to повеќе да ги гледам придобивките. Кога станува збор за исхраната, треба да бидете конзистентни и да одвоите време затоа што нема нешто што ќе работи за еден ден, недела или месец.

На тема фитнес, вежбав фитнес кога бев млад, непосредно пред натпреварот, вежби како притискање на печат, клупа и сквотови. Денес тоа го правам малку помалку, обично околу три пати неделно, со цел да останам во форма и да бидам подготвен да ја извршам секоја задача што ми ја дава клубот.

4. Која лига е најконкурентна?

Тоше Зафиров

П: Имате многу долга и интересна кариера. Игравте на многу национални првенства како хрватски, италијански, турски, литвански и сега во Словенија. Која лига е најконкурентна и ви се допадна најмногу?

Рок Штипчевиќ

О: Јас би рекол дека секое натпреварување е различно, и секое натпреварување е конкурентно, бидејќи не постои играч во светот што игра за да загуби. Секој играч игра за победа. Можеби станува збор за поинаков пристап, но можам да кажам дека италијанската кошарка е подинамична и атлетска, а има и повеќе трчање.

Литванската кошарка е повеќе физичка и статична. Турската кошарка е многу повеќе за трчање. Хрватската кошарка е интелигентна игра; како играње шаховска игра, треба да размислите што правите. Willе ја споредам Словенија со Хрватска, но ако треба да означам една, ќе кажам дека за мене најдобро време беше во Италија и најмногу уживав таму.

5. Како останувате мотивирани?

Тоше Зафиров

П: Сега, и двајцата знаеме дека секој спорт доаѓа со подеми и падови. Значи, откако ќе загубите натпревар, како останувате мотивирани? Понатаму, кога одлуката на судијата не оди по ваш пат, како да управувате со вашата фрустрација?

Рок Штипчевиќ

О: Губењето е дел од играта. Ден по загубата си велам дека претходниот ден е минато. Не се фокусирам премногу на минатото, туку наместо тоа, се фокусирам на иднината. Само сакам да бидам најдобар што можам и да бидам во најдобра можна форма.

Мора да бидете опуштени затоа што кога доживувате премногу стрес, не можете да го дадете најдоброто од себе. Треба да го дадете најдоброто додека не дојде играта, а кога ќе дојде играта, мора да уживате. Одлуките на судијата се исто така дел од играта. Понекогаш тоа е на наша страна; понекогаш, тоа е против нас.

Не им дозволувам да ми го нарушат фокусот и концентрацијата затоа што не можат да го променат повикот, па затоа само разговарам со нив, но мирно. Не сакам да ми се плеткаат со главата затоа што кога некој ќе ме вознемири, јас повеќе не сум во мојата зона.

6. Какво е чувството да се направи горда вашата земја?

Тоше Зафиров

П: Вие сте репрезентативец повеќе од една деценија. Игравте Светско првенство и Евробаскет. Како се чувствувате кога ќе ја направите горда целата земја?

Рок Штипчевиќ

О: Да, играв на светското првенство во Турција, играв два пати на Евробаскетот и играв на Олимписките игри во Рио. Мислам дека Олимписките игри се најдобриот дел од мојата кариера, нешто што е свето и различно. Тоа не може да се спореди со светскиот шампионат, Евробаскетот или кое било првенство, бидејќи тоа е нешто лудо и различно, и ќе го паметам цел живот.

Секој пат кога играм за репрезентацијата, горд сум затоа што ја достигнав целта што ја имав за себе кога бев млад. Претставувањето на вашата земја пред светот е нешто посебно и нешто за кое живеете; тоа е голема одговорност. Во исто време, вие сте горди затоа што го гледате знамето, ја слушате националната химна, ги знаете луѓето што стојат зад вас и треба да дадете се од себе за да бидат горди.

Кога играте за клубот, вие и вашите соиграчи, но кога играте за својата репрезентација, играте за луѓе кои навиваат за вас и секогаш ве поддржуваат.

7. Која е најважната игра што сте ја играле?

Тоше Зафиров

П: Која беше најважната игра што ја одигравте во вашата кариера, и зошто? Што ве научи кошарката?

Рок Штипчевиќ

О: Имаше многу игри, не можам да споменам само една, но можам да споменам неколку од нив. На пример, една од најважните игри беше освојување на шампионатот во 2008 година и одење на главниот плоштад каде што н waiting чекаа и славеа 40.000 луѓе. Друга важна игра беше освојувањето на пехарот во Литванија во 2018 година кога ги играв последните 4-5 минути против alалгирис, кој тогаш беше меѓу најдобрите 14 во Европа, и игравме пред 17.000 луѓе во арената.

Спортот ме научи на с. Ме научи како да работам со моите соиграчи, како да се однесувам меѓу другите, како да управувам со своето его и карактер меѓу другите играчи и тимови и како да се однесувам во различни култури и земји. Патував во многу земји, запознав многу нови луѓе, стекнав многу пријателства. Пораката што ја одземам е дека секогаш треба да се обидувате бидејќи ако не се обидете, немате идеја што може да се случи. Тоа е спортот.

Ако ја шутирате топката, имате две работи што можат да се случат - или можете да постигнете гол или да промашите. Но, ако не ја шутиравте топката, никогаш не знаете дали топката ќе влезе или ќе излезе. Исто е и во животот; треба да се обидете да го видите резултатот. Многу луѓе се плашат да пробаат, но штом ќе се обидете, ќе излезете од вашата удобна зона.

8. Разликата помеѓу Евролигата и Аба лигата

Тоше Зафиров

П: Игравте во Евролигата и Аба лигата. Која е разликата помеѓу овие две првенства?

Рок Штипчевиќ

О: Би рекол дека Евролигата е највисокото натпреварување по НБА, бидејќи физичкиот пристап е многу потежок отколку во која било друга лига. Јадранската лига (АБА) е исто така одлична, има многу млади играчи, и мислам дека луѓето од поранешна Југославија се многу талентирани, многу паметни и има многу добри играчи, не само во кошарката, туку и во секој Поле. Ние сме многу талентирани и не треба да се потценуваме; ние мораме да го почитуваме себеси повеќе отколку што треба и да работиме напорно.

9. Притисок за изведба

Тоше Зафиров

П: Одигравте многу натпревари во кариерата и имавте големо искуство на грбот. Како се справувате со притисокот кога треба да настапите пред толпата?

Рок Штипчевиќ

О: Не мислам многу за толпата. Понекогаш се чувствувам лошо за нив кога губиме натпревар, но на крајот на денот, тоа е мојот товар да го носам, а не нивниот, бидејќи тие ќе заборават на тоа за една или две недели, а јас ќе имам засекогаш да го носам.

Можеби е себично, но играчите треба да се стават пред публиката и пред сите други, и мора да размислуваат за своите соиграчи, тренери и персонал. Потоа, најважниот дел се семејствата, а потоа е толпата. Ги почитувам и сакам, но постои хиерархија, и треба да знаете каде е вашето место.

10. Вашата порака за светот?

Тоше Зафиров

П: Вашето мото и порака до светот, особено за млад кошаркар?

Рок Штипчевиќ

О: Никогаш не ги слушајте другите што ви велат дека не можете да го направите тоа, бидејќи тие гледаат с everything од нивна перспектива. Ако сакате да постигнете нешто, ќе го достигнете. Никогаш не се откажувајте, притискајте, продолжете да работите, бидете паметни и секогаш имајте насмевка.

Завршни Зборови

Ми беше задоволство да разговарам со тебе денес, Рок. Ви благодарам што бевте искрени и се надевам дека наскоро повторно ќе разговарам со вас.

Што се однесува до публиката, ако сакате да знаете повеќе за неговиот живот, можете да ја проверите официјалната страница на Википедија на Рок Стипчевиќ .


Профили на социјални медиуми Рок Штипчевиќ:


Ако сакате да ги проверите инспиративните приказни на многу други спортски професионалци, проверете ја Страницата за  Интервјуа .

Тоше Зафиров во црна маица и машна гледа директно во камерата носејќи црни очила за сонце

Автор:

Тоше Зафиров

Боди билдинг и Фитнес Експерт

Проверете го Нашиот

Најпопуларниот план за исхрана

Исхрана Detox работи и на лаптоп и на мобилен уред

Detox Исхрана - Нашиот бестселер

$60.00