Се разбира, можете брзо да изгубите тежина. Има многу диети кои ви овозможуваат брзо да изгубите килограми; сепак, тие ве оставаат да се чувствувате лишени и гладни.

Најдобар начин за слабеење е тоа да го правите полека и безбедно, со цел да ги задржите килограмите трајно. Сигурно не сакате да ослабете и по некое време да ги вратите.

Како безбедно да изгубите тежина

На интернет има многу дезинформации за слабеење. Подолу ќе понудиме неколку стручни совети за тоа што навистина функционира кога сакате да изгубите тежина на безбеден начин.

1. Јадете повеќе зеленчук и овошје

Зеленчукот и овошјето се прифатливи за слабеење и исклучително здрава храна. Покрај тоа што се богати со влакна, хранливи материи и вода, тие имаат и многу мала енергетска густина.

Ова значи дека нема да внесувате премногу калории кога јадете големи порции зеленчук и овошје. Студии заклучиле дека луѓето кои јадат повеќе зеленчук и овошје обично тежат помалку.Човек кој јаде салата и држи нож и вилушка.

2. Јадете полека

Кога јадете храна, џвакајте намерно и погрижете се да го вкусите секое парче што влегува во вашата уста. Треба да голтате штом ќе ја изџвакате целата храна, да внимавате да ја џвакате полека и да го повторите процесот откако ќе ја проголтате. Не само што ќе се ужива поправилно во храната со бавно јадење, туку и ќе ви даде знаци кога сте се заситиле и ќе можете да престанете.

3. Намали делови

Повеќето порции кои се служат дома и во ресторани се поголеми од она што ви треба. Ќе изгубите тежина ако не правите ништо друго освен да ја намалите големината на вашите напивки за 10% до 20%.

За да ги разберете вообичаените големини на вашите напивки, извадете мерна чаша и работете на нивно средување. Можете исто така да ја контролирате вашата порција веднаш со користење на мали чаши, чинии и лакови.

Бела мерна лента на бела маса.

4. Јадете појадок

Честа работа што ја прават луѓето кои се обидуваат да ослабат е да го намалат појадокот. Луѓето имаат тенденција да јадат повеќе калории во текот на денот кога го прескокнуваат појадокот како начин да ги намалат калориите. Пробајте сад со житарки од цели зрна и прелијте ги со млечни производи со малку маснотии и овошје за хранлив и брз начин да го започнете денот.

5. Пијте вода

Водата за пиење може да ви помогне да изгубите тежина. Ако пиете вода пред да јадете, тоа може да резултира со намален внес на калории , а тоа особено важи за постарите и средовечните луѓе. Покрај тоа, водата е добра и за слабеење бидејќи ги заменува пијалоците кои се богати со шеќер и калории.

Човек кој пие чаша вода и пие од неа.

6. Контролирајте ја вашата околина

Друг едноставен, но ефикасен начин за намалување на калориите е да ја контролирате околината. Ова значи избор на вистински ресторани и места и порибување на вашата кујна со многу здрави опции од кои можете да изберете. Постојат бројни истражувања кои заклучиле дека храната што ја чувате во вашиот дом има големо влијание врз вашето прехранбено однесување и тежина.

Погрижете се да останете подалеку од рестораните што можете да јадете за да го избегнете искушението што можеби го чувствувате. Кога станува збор за одење на забави, погрижете се да јадете нешто здраво пред да излезете, а кога сте на бифе, бидете селективни што ставате во чинијата.

7. Спијте доволно

Хормонот на глад, познат и како грелин, може да се зголеми со недостаток на сон. Недостатокот на сон, исто така, го намалува лептинот, кој е хормон за задоволство, и како резултат на тоа, тоа придонесува за зголемување на телесната тежина. Кога сме лишени од сон, сакаме повеќе слатка и солена храна. Која е причината за ова? Тоа е затоа што кога чувствуваме интензивна глад, нашата желба за поголема енергија или храна исто така се интензивира.

Исто така, добро познат факт е дека неправилниот сон може да влијае на начинот на кој ги обработуваме нашите емоции и размислуваме, така што лесно е да се поврзе ова со намалената способност за правење паметни избори во различни области во животот, вклучително и храната.

Перница, ноќница и светилка.

8. Додадете протеини во вашата исхрана

Протеините се крал на хранливите материи кога станува збор за слабеење. Диетата богата со протеини може да го забрза вашиот метаболизам до 80 до 100 калории дневно поради фактот што вашето тело согорува калории при метаболизирање и варење на протеинот што го јадете.

Исхраната богата со протеини може да го намали и вашиот апетит и да направи да се чувствувате посити. Постојат студии кои покажаа дека луѓето јадат 400 помалку дневно кога се на диета богата со протеини. Дури и нешто што е едноставно како појадок кој е богат со протеини, како што се јајцата, може да има одлични ефекти врз вашето тело.

Пилешко месо заедно со зеленчук се служи на чинија.

9. Ограничете го внесот на додаден шеќер

Додадениот шеќер е поврзан со некои од водечките болести во светот, како што се рак, дијабетес тип 2 и срцеви заболувања. Во просек, Американците дневно јадат 22 лажички додаден шеќер. Сепак, многу преработени намирници имаат додаден шеќер во нив, така што можеби консумирате додаден шеќер без да знаете.

Може да биде тешко да се открие колку шеќер содржи еден производ, бидејќи шеќерот може да има многу имиња во списоците на состојки. Одличен начин да ја подобрите вашата исхрана е да го минимизирате внесот на додаден шеќер, затоа погрижете се внимателно да ги разгледате состојките следниот пат кога ќе купите нешто од продавница.

Заклучок

Со текот на годините, веројатно сте слушнале многу погрешни совети за губење на тежината, а често овие совети ги даваат луѓе кои немаат никаква експертиза во оваа област. Но, како што има многу луди совети за слабеење кои треба да се избегнуваат, има и совети одобрени од експерти и базирани на истражувања кои можете да ги користите за да изгубите тежина. Се надеваме дека денешниот водич ќе ви помогне во вашето патување за слабеење!


Ако барате повеќе корисни информации за губење на тежината, градење мускули и вежбање, проверете ја нашата страница со совети за фитнес.

Тоше Зафиров во црна маица и машна гледа директно во камерата носејќи црни очила за сонце

Автор:

Тоше Зафиров

Боди билдинг и Фитнес Експерт

Проверете го Нашиот

Најпопуларниот план за исхрана

Исхрана Detox работи и на лаптоп и на мобилен уред

Detox Исхрана - Нашиот бестселер

$60.00