Денес, сите сме свесни за сите придобивки што може да ги понуди водата.

Според Специјалниот извештај за здравјето, 6-неделен План за Здраво Јадење на Медицинскиот факултет Харвард, водата има многу важни функции. Да бидеме поконкретни, таа:

 • Носи хранливи материи и кислород до вашите клетки
 • Исфрла бактерии од мочниот меур
 • Помага при варење
 • Спречува запек
 • Го нормализира крвниот притисок
 • Го стабилизира срцевиот ритам
 • Ги заштитува зглобовите
 • Ги штити вашите органи и ткива
 • Ја регулира температурата на телото
 • Одржува рамнотежа на електролити (натриум)

Сепак, најновата примена и трендот што се појавува е да пиете многу течности за да изгубите тежина. Ако не и верувате на оваа изјава, бидете свесни дека постојат докази кои ја потврдуваат важноста на водата за пиење при слабеење.

Значи, единствените прашања во овој момент се, како функционира сето тоа? Како може водата за пиење да ви помогне да изгубите неколку килограми без негативно влијание врз целокупното здравје и благосостојба?

Предности на вода за пиење при губење на тежината

Ајде да ги истражуваме првите пет причини како и зошто пиењето вода помага при губењето тежина.

Жена држи пластично шише вода покрај тегови, не можеме да го видиме нејзиното лице, фокусот е на нејзините нозе.

1. Му помага на вашето тело да се чувствува сито

Прво, пиењето вода може да направи да се чувствувате сити на ист начин како да сте јаделе оброк.

Истражувањата покажуваат дека најдобро време за пиење вода е пред оброк. Со полнење на стомакот со течности, ќе јадете помалку. Затоа, можете да го намалите внесот на калории и, со текот на времето, да изгубите тежина.

За да ја проверам оваа теорија, им порачав на моите клиенти да пијат вода пред да јадат оброк. Користев контролна група за подобро да ја согледам разликата. Поединците кои пиеле вода пред секој оброк јаделе помалку храна отколку што би јаделе ако не пијат вода пред да започнат со оброкот.

За возврат, ова ја потврди ефективноста на пиењето вода при губење на тежината.

Јас не сум медицинско лице, но најверојатно, ова произлегува од брзината со која водата поминува низ вашиот систем. Може брзо да ви помогне да го наполните стомакот. Како резултат на овој процес, тој сигнализира до вашиот мозок дека сте сити и не ви треба премногу храна во вашето тело.

Од друга страна, кога сте дехидрирани, мозокот исто така може да го помеша тоа со глад. Иако можеби ќе помислите дека вашето тело бара храна, можеби ќе треба да испиете чаша вода за да ја пополните таа празнина.

2. Ви помага да согорувате маснотии

Вашето тело природно согорува маснотии, и ги претвора во енергија. Овој процес е познат како липолиза. Она што можеби не сте го знаеле е дека водата е основна компонента за овој процес да се одвива ефикасно.

Липолизата се однесува на тоа како вашето тело ги разградува мастите. Првиот чекор во овој процес, е хидролизата. Се случува кога молекулите на водата комуницираат со триглицеридите (мастите) за да создадат глицерол и масни киселини.

Внесот на вода го стимулира производството на топлина, термогенезата во телото, главно кога е ладно. Кога телото работи малку повеќе за да ја загрее течноста до температурата на телото, проширува повеќе енергија, со што се забрзува метаболизмот.

Во суштина, зголемувањето на внесот на вода може да ја зголеми липолизата. Затоа, согорувањето на мастите побрзо е уште една придобивка од пиењето вода при губење на тежината.

3. Помага при вежбање

Водата раствора електролити и минерали, вклучувајќи натриум, калиум и магнезиум и ги дистрибуира низ целото тело. Енергијата на електролитите предизвикува мускулни контракции потребни за движење, што ги прави неопходни за телото за време на вежбање. За возврат, нерамнотежата на електролитите може да доведе до грчеви.

За време на тренинзите, телото губи течности побрзо бидејќи генерира топлина пренасочена на површината на кожата. Ова дополнително ја нагласува важноста на водата за пиење при губење на тежината и останување витални.

Конечно, правилната хидратација е неопходна за одржување на вашиот волумен на крвта, особено за време на тренингот.

4. Му помага на вашето тело да ги отстрани отпадните материи

Водата е значајна компонента на урината, што ја прави неопходна за процесот на отстранување на отпадот на вашето тело. Водата ги држи столиците меки, што ја прави од клучно значење за движењето на изметот.

Ако вашето тело, од која било причина, не добива доволно вода, најверојатно ќе добиете запек и нема да исфрлате отпад толку често колку што веројатно треба.

Кога отпадот се складира во вашето тело, ова ќе доведе до чувство на надуеност. Како резултат на ова,  ќе се чувствувате многу потешки. Може дури и да измерите повеќе килограми на вага затоа што отпадот е во вашето тело.

Понатаму, водата за пиење при слабеење, исто така, има неколку дополнителни придобивки. Соодветната хидратација ја подобрува функцијата на бубрезите, ги исфрла штетните бактерии од уринарниот тракт и спречува појава на камења во бубрезите. На крајот на краиштата, овие проблеми обично се јавуваат со повеќе концентрирана урина, така што пиењето многу вода лесно може да ги реши.

5. Ја подобрува мотивацијата и го намалува стресот

Ако сте дехидрирани, може да почувствувате замор, вртоглавица, конфузија, поспаност и намалена будност.

Една студија покажа дека дехидрираноста исто така го зголемува производството на кортизол во вашето тело, кое исто така го препознаваме како хормон на стресот.

За возврат, овие симптоми можат да влијаат на вашата мотивација за работа или дури и да функционирате секојдневно. Можеби ви е предизвик да станете од кревет, а камоли да ги завршите своите задачи.

Сега, кога ја согледавте важноста на водата за пиење при губењето тежина и одржувањето на вашето здравје, да видиме колку вода е доволна за да се случи ова. Понатаму, како можете да осигурате да пиете вода колку што е потребно за да останете хидрирани постојано?

Вода за пиење при слабеење - колку е доволно?

Сите ја знаеме важноста на пиење многу течности, особено кога температурите се зголемуваат надвор. Да се остане хидриран е неопходно. Сепак, се чини дека луѓето не го применуваат ова правило во реалниот живот.

Работите стануваат уште потешки кога станува збор за постари луѓе. Тие не чувствуваат жед исто како помладите, повиталните индивидуи. Уште полошо, специфичните лекови можат да доведат до губење на течности. Во суштина, постарите брзо можат да дехидрираат.

Прашањето, во овој момент е, колку вода е доволно?

Здравите луѓе можат да го следат општото секојдневно правило од четири до шест чаши. Меѓутоа, ако имате одредени здравствени состојби, како што се болести на тироидната жлезда, проблеми со бубрезите, црниот дроб или срцето, или ако земате лекови што прават задршка на вода, може да внесете премногу вода. Овој вишок на вода може да ви предизвика здравствени проблеми.

Вода се става во чаша, на сиво биро. Во позадина има бели организери.

Националната Академија на Науките, Инженерството и Медицината препорачува:

 • Жените треба да пијат околу 2,7 литри вода на ден
 • Мажите треба да пијат околу 3,7 литри вода на ден

Сепак, како што е објаснето, не постои една мерка што одговара на сите. Истражувачите ги засновале овие проценки на просечна личност. За различни луѓе ќе биде потребна различна количина на вода во зависност од нивната возраст, висина, тежина, климата и други фактори.

Затоа, внесот на вода мора да биде индивидуализиран, особено кога станува збор за губење на тежината. Најефикасен метод е да се консултирате со лекар ако не можете сами да го одредите внесот на вода.

Совети за да се избегне дехидрирање

Можеби ви е тешко да го достигнете минималниот дневен внес на вода за да останете хидрирани постојано.

Едно нешто што треба да се има предвид е дека сите пијалоци што содржат вода доведуваат до позитивен придонес кон вкупната потрошувачка на течност. Значи, може да додадете кафе и слични пијалоци во рамнотежата.

Сепак, пијалоците со шеќер можат да доведат до зголемување на телесната тежина и до воспаление. Во суштина, водата е најдобриот избор.

Еве неколку совети за тоа како можете да го зголемите дневниот внес на вода:

 • Чувајте чаша вода во секое време близу вас за да ве потсети да пиете вода во текот на денот
 • Чувајте шише вода во близина на вашата ноќна маса, за да можете да пиете течности пред спиење и веднаш по будењето
 • Набавете преносно и еднократно шише со вода кое секогаш ќе биде полно; она што можете лесно да го носите на работа, или во теретана
 • Јадете храна со висока содржина на вода, како што се краставици, домати и лубеници
 • Заменете ги сите пијалоци со шеќер, алкохол и кофеин со вода
 • Поставете аларми и потсетници за да пиете вода во одредено време во текот на денот
 • Имајте барем една чаша вода со секој оброк, или со лекови

Човек стои на мостот и пие вода, со слушалки на ушите. Тој е облечен во сива маица.

Конечна мисла - Дали водата за пиење е ефикасна при слабеење?

Сигурно дека е!

Како што е објаснето, пиењето вода за слабеење делува затоа што прави да се чувствувате сити. Водата го забрзува метаболизмот и согорувањето на мастите, го отстранува отпадот од телото, им помага на тренинзите, го намалува стресот и ве мотивира секојдневно.

Дехидрираноста може негативно да влијае на вашето здравје и општата благосостојба. Советите споменати погоре може да ви помогнат да го зголемите внесот на вода дневно, со што ќе ја подобрите целокупната долгорочна состојба.


Ако барате покорисни информации за слабеење, градење мускули и вежбање, проверете ја нашата страница Совети за Фитнес.

Тоше Зафиров во црна маица и машна гледа директно во камерата носејќи црни очила за сонце

Автор:

Тоше Зафиров

Боди билдинг и Фитнес Експерт

Проверете го Нашиот

Најпопуларниот план за исхрана

Исхрана Detox работи и на лаптоп и на мобилен уред

Detox Исхрана - Нашиот бестселер

$60.00