Седењето цел ден пред компјутерот, лошите животни навики и нездравиот избор на храна доведуваат до таложење на маснотии, особено во средината. Во оваа статија, ќе ги споделам со вас најдобрите тренинзи и вежби за губење на салото од стомакот.

Обично, кога луѓето размислуваат за вежбање, една од првите работи што им паѓа на ум е целосно затегнат и затегнат стомак. Под услов да се прави правилно и безбедно, затегнат стомак е знак дека внимавате што јадете и дека ја одржувате формата.

Освен што изгледа неверојатно, губењето маснотии во пределот на стомакот е сигурен начин за подобрување на вашето здравје. Истражувањата покажаа дека поголемата големина на половината е поврзана со дијабетес, срцеви заболувања, па дури и со некои видови на рак.

1. Планинари

Покрај голем број други мускули на телото, планинарите работат на вашето јадро. За да правите планинари, треба да влезете во положба на висока штица. Зглобовите треба да бидат поставени директно под рамената. Нацртајте го папокот кон 'рбетот за да го затегнете јадрото.

Вашето десно колено треба да оди кон градите, а потоа треба да се врати на штица. После тоа, левото колено треба да се доведе до градите, а потоа да се врати на штица. Продолжете на наизменични страни.

Жена облечена во спортски градник и хеланки и се занимава со планинари.

2. Бурпи

Овој тип на вежба работи на вашето јадро, како и на квадрите, трицепс, лати, рамената и градите. Бурпите ќе го поттикнат вашето срце да пумпа, бидејќи тие вклучуваат експлозивно плиометриско движење. За да правите бурпи, треба да стоите и да ги ставите стапалата во иста положба како и рамената. Додека го спуштате телото кон земјата во ниско сквотот, вратете ги колковите назад.

Следно, вашите раце треба да бидат поставени надвор од вашите стапала и треба да ги подрипнете стапалата наназад за да дозволите градите да го допрат подот. За да го подигнете телото во штица, турнете ги рацете на подот, а потоа скокнете ги стапалата надвор од рацете. Скокајте експлозивно во воздух со рацете над глава и тежината во петиците.

Жена прави бурпи.

3. Притисни за велосипеди

Целта на крцкањето на велосипедот се горните стомачни, долните стомачни, четворките, тетивата, глутусите и косите. За да правите крцкање со велосипед, треба да легнете на подлога, да ги кренете стапалата од подот и да ги свиткате колената. На задниот дел на секое уво, ставете палец. Задниот дел од главата треба да го држите со остатокот од прстите. Подигнете ја главата од подот.

Следно, вашата лева нога треба да се турка надолу и да се прошири директно. Во исто време, свиткајте се и завртете на десната страна. Обидете се да го допрете десното колено со левиот лакт. Левата нога треба да се врати во свиткана положба. Користете ја другата нога за да го направите истото.

Човек во кратки панталони и маичка кој прави крцкање со велосипед.

4. Стомачни

Стомачните се насочени кон горните и долните стомачни мускули. За да ги направите, треба да ги свиткате колената додека лежите на подлога, а петите исто така треба да се стават на подлогата. Ставете ги рацете на задниот дел од главата и заглавете го јадрото. Подигнете ги рамената и главата од подот и погледнете го таванот.

Подигнете го телото од подот користејќи ја јачината на јадрото и дојдете во положба на седење. Потоа, вратете се на позицијата на која бевте кога започнавте. Една работа што треба да ја имате на ум е да не ги приближувате лактите додека седите.

Човек во шорцеви и маица прави стомачни.

5. Допир на петицата

Вежбата со допир на пети е насочена кон горните стомачни и коси. Легнете на подлога, свиткајте ги нозете и држете ги стапалата пошироки од ширината на рамената. Чувајте го јадрото вклучено, рамената опуштени, брадата нагоре, а рацете покрај вас.

Наведнете се настрана и користете ја десната рака за да ја допрете десната пета. Наведнете се на другата страна и користете ја левата рака за да ја допрете левата пета. Запомнете дека не треба да ги ставате стапалата премногу блиску до колковите.

Жена на допир со петица на плажа.

6. Руски пресврти

Рускиот пресврт е вежба за јадрото што ја подобрува косата дефиниција и силата. Оваа вежба обично се изведува со чинија или медицинско топче и вклучува ротирање на торзото од една на друга страна, држејќи ги стапалата од земја додека сте во положба за седење.

За да направите руски пресврти, треба да седите на подот и да ги свиткате колената и стапалата од земјата. Со рацете држете медицинска топка во висина на градите. Наведнете се наназад со висок, долг рбет и држете го торзото под агол од 45 степени.

Погрижете се да ги држите рацете неколку инчи подалеку од градите. Откако ќе бидете во таа положба, свртете го торзото налево, паузирајте и фатете ги левите коси мускули. Потоа, свртете се надесно и повторете со десните коси мускули. Движењето не треба да доаѓа од вашите раце туку од вашите ребра.

Жена во виолетови хеланки и розов спортски градник прави руски пресврти со медицинска топка.

7. Удари со ножици

Ударите со ножици се насочени кон вашите горни стомачни, долни стомачни, четири и тетива. За да ги направите, треба да легнете на подлога и да ги поставите дланките под колковите. Подигнете ги нозете, горниот дел од грбот и главата од подот.

Потоа, спуштете ја левата нога. Пред левата нога да го допре подот, треба да ја подигнете и да ја спуштите десната нога. Задржете го здивот додека ја правите оваа вежба и не правете ја вежбата брзо.

Жена во виолетова маичка која прави ножици клоца на отворено.

Завршни мисли - Дали се ефикасни вежбите за губење маснотии од стомакот?

Има многу вежби, но не се сите еднакви кога станува збор за намалување на салото на стомакот. Сепак, лекарите и научниците се согласуваат дека вклучувањето на физичката активност во вашата дневна рутина е одличен начин за губење на несаканите сало од стомакот.


Ако барате повеќе корисни информации за губење на тежината, градење мускули и вежбање, проверете ја нашата страница со совети за фитнес.

Тоше Зафиров во црна маица и машна гледа директно во камерата носејќи црни очила за сонце

Автор:

Тоше Зафиров

Боди билдинг и Фитнес Експерт

Проверете го Нашиот

Најпопуларниот план за исхрана

Исхрана Detox работи и на лаптоп и на мобилен уред

Detox Исхрана - Нашиот бестселер

$60.00