Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Најдобрите додатоци на витамин Б

Дали сте збунети околу сите Б витамини? Ајде да ја расчистиме конфузијата за да почнете да ги консумирате најдобрите додатоци на витамин Б за вашите потреби.

Тоше Зафиров

Г-дин претставник на Олимпија

Воведување на витамин Б

Дали знаевте дека една капсула која содржи витамини од групата Б ќе ви помогне да бидете здрави, да ви даде повеќе енергија и да ја подобри функцијата на мозокот? Можеби звучи премногу добро за да биде вистина или дека зборуваме за магична пилула. Во реалноста, магични апчиња не постојат, но додатоците на витамин Б можеби се блиску до нив.

Неверојатните додатоци кои содржат сите осум основни Б Витамините можат да направат чуда за вашето тело одржувајте го вашиот метаболизам да функционира правилно. Без разлика дали ќе изберете Б комплекс или само додаток на витамин Б12, вашето тело ќе ви биде благодарно.

Во оваа статија, ќе разговараме за важноста на витамините Б, придобивките од секој витамин Б, знаците на недостаток на витамин Б и дневната препорачана доза. Исто така, ќе ви дадеме листа на топ 10 додатоци на витамин Б за да ви помогнеме да изберете соодветен додаток.

Главни преземања:

 • Витаминот Б е од суштинско значење за нашето тело и за одржување на нашето здравје
 • Постојат осум есенцијални витамини Б: Б1, Б2, Б3, Б5, Б6, Б7, Б9 и Б12
 • Витаминот Б нуди многу здравствени придобивки, но може да предизвика и некои сериозни несакани ефекти доколку се зема во високи дози
 • Нема ограничувања за тоа кој може да консумира витамин Б додатоци; тие се безбедни за сите

Што е витамин Б?

Витаминот Б е група витамини кои му помагаат на метаболизмот на нашето тело да функционира подобро. Има осум есенцијални витамини од групата Б, секој од нив игра уникатна улога во нашето здравје. Сите Б витамини се растворливи во вода; тие не можат да се складираат во нашите тела и мора да се консумираат секојдневно за вашето тело да работи правилно.

Витамин Б нуди безброј здравствени придобивки. Ја поддржува здравата функција на мозокот, може да спречи одредени видови на рак, го ублажува стресот и хроничниот замор, го зголемува производството на енергија, ја подобрува синтезата и поправката на ДНК и може да ви помогне да одржувате здрава кожа и мускулен тонус.

Овој витамин може да биде природно се наоѓаат во производи од животинско потекло, како што се пилешко, риба, месо и млечни производи. Покрај тоа, природни извори вклучуваат зелен лиснат зеленчук, јаткасти плодови, интегрален леб и квасец.

забелешка

Иако витаминот Б може да се најде во многу намирници, повеќето луѓе имаат проблеми со добивање доволно од него и избираат да го решат својот недостаток со конзумирање додатоци.

Витамин Б комплекс наспроти витамин Б12

Витамин Б комплекс е производ кој содржи осум витамини од групата Б:

 • Б1-тиамин
 • Б2-Рибофлавин
 • Б3-Нијацин
 • Б5-пантотенска киселина
 • Б6-Пиридоксин
 • Б7-биотин
 • Б9 - фолна киселина
 • Б12-кобаламин

про Совет

Некои луѓе имаат проблем да одлучат кој додаток да го консумираат, но тоа е прилично едноставно. Витаминот Б12 е еден од витамините кои се наоѓаат во Б комплексот. Со конзумирање на Б комплекс, ќе ги добиете сите есенцијални витамини Б му треба на вашето тело. Ако имате недостаток само на витамин Б12, подобро е да консумирате додаток со една хранлива материја.

Зошто е важен витаминот Б?

Витамините Б се исклучително важни за нашето целокупно здравје. Секој витамин има специфична и пресудна улога, од зајакнување на имунолошкиот систем до подобрување на функцијата на мозокот.

Еве ја улогата на секој витамин Б во телото:

 • Витамин Б1-тиамин: неопходни за раст и развој на клетките. Го зголемува производството на енергија и поддржува здрав нервен систем.
 • Витамин Б2 - Рибофлавин: ги разградува хранливите материи од храната за да може нашето тело да ги користи. Во комбинација со витамин Б6, Б12 и холин го регулира нивото на хомоцистеин, со што се намалува ризикот од срцеви заболувања.
 • Витамин Б3-ниацин: го намалува стресот и произведува полови хормони. Исто така, делува како антиоксиданс и го одржува нивото на воспаление на ниско ниво. Исто така, игра клучна улога во градењето и поправката на ДНК.
 • Витамин Б5-пантотенска киселина: го поддржува производството на енергија, холестерол и хормони.
 • Витамин Б6 - пиридоксин: помага да се создадат невротрансмитери како серотонин и допамин, хемикалии кои прават да се чувствувате добро. Исто така, го поттикнува производството на хемоглобин и го одржува нивото на воспаление надолу.
 • Витамин Б7 - биотин: ја одржува вашата кожа, коса и нокти здрави. Исто така ви помага да ги метаболизирате јаглехидратите и мастите.
 • Витамин Б9 - фолна киселина: ја поддржува синтезата на ДНК, растот на здравите клетки и производството на црвени крвни зрнца.
 • Витамин Б12-Колабамин: поттикнува здрава функција на мозокот, синтеза на ДНК и формирање на црвена крв.

Кој може да има корист од витамин Б?

Додека консумирањето на витамин Б се препорачува за секого, следните групи можат особено да имаат корист од редовното консумирање на витамин Б.

 • Луѓе кои страдаат од депресија и анксиозност: Научно е докажано дека недостатокот на витамин Б12 може да доведе до депресија и анксиозност. Додатоци од Б комплекс и витамин Б12 особено се препорачуваат за луѓе кои страдаат од овие состојби. Не само што ќе забележат значително подобрување на здравјето, туку и огромно подобрување на нивното расположение, а тоа ќе го намали ризикот од релапс на депресијата.
 • Луѓе со ограничени диети: Луѓето кои немаат урамнотежена исхрана треба да консумираат додатоци на витамин Б за да ја добијат потребната доза на телото. Додатоците се особено корисни за веганите бидејќи тие се повеќе склони кон недостаток на витамин Б, најмногу витамин Б12.
 • Бремени жени: Витамините Б го намалуваат ризикот од вродени попречености. Трудниците и доилките исто така имаат зголемена потреба за фолати.
 • Луѓе на кои им е потребно заздравување на раните: Тиаминот, или витаминот Б1, го промовира зараснувањето на раните и ја зголемува силата на кршење за време на заздравувањето.
 • Луѓе со гастроинтестинални нарушувања: Поединците кои страдаат од воспалителна болест на дебелото црево не можат правилно да ги апсорбираат витамините и минералите. Конзумирањето додатоци на витамин Б ќе им помогне да се спротивстават на малапсорпцијата.
 • Луѓе кои страдаат од епизоди на мигрена: Витамините Б6, Б9 и Б12 можат да ја спречат или ефикасно да ја намалат мигрената. Понатаму, витаминот Б2 влијае на митохондријалната дисфункција, која се јавува на клеточно ниво, со што се спречуваат болните мигрени.
 • Жените за време на ПМС: Витаминот Б6 може да ги ублажи и контролира физичките и психолошките симптоми на ПМС.
 • Постари луѓе, особено оние кои се борат со благо когнитивно оштетување, можат да имаат корист од витамините Б. Додатокот исто така може да го подобри нивното формирање на црвени крвни зрнца и психијатриски симптоми.

Важно

Иако најлесниот начин да се добие витамин Б е преку суплементи, не заборавајте да консумирате здрава и богата храна. Одредена храна како што се лиснатите зеленило, лососот, мешунките, јајцата, млекото, говедското месо и цели зрна содржат многу витамин Б. Ниту една таблета не може да ја замени здравата храна.

Што да барате во додатокот на витамин Б?

Мора внимателно да следите одредени критериуми за да ги изберете врвните додатоци на витамин Б. Не сите додатоци на пазарот се најдобри, но ако земете во предвид некои работи, ќе можете да купите висококвалитетна опција.

Тестирање од трета страна

Трети лица го испраќаат дадениот производ во лабораторија за да се осигураат дека содржи се што тврди производителот и тоа производот не е контаминиран.

Consumer Lab, NSF и USP се најсигурните сертификати од трети страни. Во исто време, ако производот нема ниту еден од овие сертификати, тоа не значи дека додатокот е лош.

Предупредување

Тестирањето од трета страна не проверува дали производот е ефикасен и безбеден за секого. Исто така, многу компании за додатоци имаат тенденција да плаќаат лаборатории за сертификација. Значи, најдобро би било да се довери доверлив извор во овој поглед. Проверете ја репутацијата на производителот и проверете дали ви е удобно да го консумирате нивниот производ.

Форма

Б витамини доаѓаат во различни форми; нашите тела апсорбираат некои подобро од другите. На пример, најдобро би било да изберете производ кој содржи фолна киселина за додатоци на Б-комплексот бидејќи фолната киселина подобро се апсорбира во телото од фолатите и метил фолатите.

други витамин Б12 се формира што подобро се апсорбира вклучуваат цијанокобаламин, аденозилкобаламин, метилкобаламин или хидроксокобаламин.

Во однос на формата, треба да напоменеме и дека суплементите на витамин Б може да се најдат во капсули, меки гелови, растворливи таблети, гуми за џвакање и течност.

Важно

Течната форма на витамините Б е најдобра за максимизирање на апсорпцијата; многумина ја сметаат и за најлесната форма за консумирање.

Состојки и потенцијални интеракции

Важно е да се прочитајте ја листата на состојки на додатокот да знаете кои состојки и колку од секоја состојка е вклучена.

Покрај тоа, мора исто така консултирајте се со вашиот лекар за да спречите потенцијални интеракции ако земате други лекови. На пример, некои витамини Б може да комуницираат со одредени лекови како што се антиконвулзивни, антиепилептици и метотрексат.

Дозирање на витамини Б

Бидејќи FDA не го регулира производството на додатоци, различни додатоци содржат различни количини на секој витамин Б.

Пред да купите производ, внимателно прочитајте ја етикетата осигурајте се дека содржи вистинска количина на витамини Б правилно да одговара на вашите потреби. Ако имате некаков недостаток, можеби ќе ви треба додаток со повисока доза на витамин Б.

забелешка

Најдобар начин да го изберете најдобриот витамин Б за вас е да тестирате дали имате специфичен недостаток на витамин Б. Ако се покаже дека имате недостаток или сте изложени на ризик од недостаток, вашиот лекар може да ви ги каже специфичните количини што треба да ги барате.

Колку витамин Б може да земе човек?

Препорачаната дневна доза зависи од целокупното здравје и дневните потреби.

Еве список на сите Б витамини и препорачаните дневни дози за возрасни:

 • Витамин B1: 1.2 mg за мажи и 1.1 mg за жени
 • Витамин B2: 1.3 mg за мажи и 1.1 mg за жени
 • Витамин B3: 16 mg за мажи и 14 mg за жени
 • Витамин B5: 5 mg за сите возрасни на возраст над 19 години
 • Витамин B6: 1.3 mg за луѓе на возраст од 19-50 години; 1.5 mg за жени над 50 години и 1.7 mg за мажи над 50 години
 • Витамин B7: 30 mcg за возрасни на возраст над 19 години
 • Витамин B9: 400 mcg за возрасни на возраст над 19 години
 • Витамин B12: 2.4 mcg за сите возрасни

Вообичаени знаци на недостаток на витамин Б

Симптомите на недостаток на витамин Б се разликуваат, во зависност од тоа кој витамин Б имате недостаток.

Ајде да погледнеме во некои од симптоми на недостаток на витамини Б:

 • Витамин B1: замор, раздразливост, губење на апетит, губење на тежината, нарушувања на спиењето, абдоминална непријатност и слаба меморија, сето тоа може да бидат симптоми на недостаток на витамин Б1. Лицата, исто така, може да развијат тежок дефицит на Б1, кој се карактеризира со абнормалности на нервите, срцето и мозокот.
 • Витамин B2: Недостатокот на витамин Б2 е многу редок бидејќи овој витамин најчесто се наоѓа во многу намирници како што се житарките од цели зрна и млекото. Симптомите на недостаток вклучуваат пукнатини покрај устата и конфузија.
 • Витамин B3: Недостатокот на витамин Б3 е исто така многу редок, но може да доведе до гадење, стомачни грчеви, ментална конфузија и пелагра, состојба која предизвикува светло црвен јазик, повраќање, замор, дијареа и параноично однесување.
 • Витамин B5: Симптомите за недостаток на витамин Б5 вклучуваат главоболка, замор, гадење, нарушен сон, раздразливост, грчеви во мускулите и вкочанетост во рацете или нозете.
 • Витамин B6: Недостатокот на витамин Б6 може да предизвика осип на кожата, испукани агли на усните, сјаен јазик, нарушена имунолошка функција, анемија и отечен јазик.
 • Витамин B7: знаци на недостаток на витамин Б7 вклучуваат блага депресија, летаргија, опаѓање на косата, бактериски и габични инфекции, црвен осип околу устата и носот, губење на контролата врз телото, гадење и халуцинации.
 • Витамин B9: недостаток на витамин Б9 може да предизвика мегалобластна анемија, замор, раздразливост, проблеми со концентрацијата, главоболка, палпитации на срцето, отежнато дишење и промени во кожата и косата.
 • Витамин B12: Недостатокот на витамин Б12 може да предизвика неповратно оштетување на нервниот систем и мозокот. Некои симптоми вклучуваат конфузија, депресија, проблеми со меморијата, главоболки, промени во расположението и тешкотии во концентрацијата.

Колку е премногу?

Б витамини не се таложи во телото. Сепак, ова не покажува дека можете да земете колку што сакате; Силно препорачуваме да ги следите толерантни горни нивоа на внес или UL.

Еве список на витамини Б и препорачани UL нивоа:

 • Витамин B9: 1,000 mcg на ден
 • Витамин B3: 36 mg на ден
 • Витамин B6: 100mg дневно
 • Витамини Б1, Б2, Б5, Б7 и Б12: немате наведени UL нивоа

Предупредување

Надминувањето на UL може да предизвика сериозно оштетување на здравјето. Не консумирајте повеќе витамини Б од препорачаното, а ако не сте сигурни која е вистинската количина за вас, консултирајте се со вашиот лекар.

Потенцијални несакани ефекти и ризици од витамин Б

Витамин Б најчести несакани ефекти вклучуваат висок крвен притисок, вознемирен стомак, низок крвен притисок, главоболка и замор. Некои витамини од групата Б може да предизвикаат уште поголеми здравствени проблеми.

Еве некои од здравствените проблеми што одредени витамини Б може да ги предизвикаат:

 • Витамин B1: алергиски реакции
 • Витамин B3: гастроинтестинални проблеми како што се чир, стомачно крварење, дијареа и висок крвен притисок
 • Витамин B5: умерени гастроинтестинални проблеми, вклучувајќи горушица и гадење
 • Витамин B6: повраќање, гадење, поспаност и стомачна болка
 • Витамин B7: осип на кожата, проблеми со ослободување на инсулин, проблеми со бубрезите и проблеми со спиењето
 • Витамин B9: нарушување на режимот на спиење, конфузија, раздразливост, губење на апетит, гадење и лош вкус во устата
 • Витамин B12: дијареа, замор, слабост, чувство на пецкање и дигестивни проблеми

Заклучок

Осигурајте се дека имате квалитетни и хранливи оброци што ќе му ги даде на вашето тело сите хранливи материи што му се потребни. Иако многу намирници се богати со витамини Б, можеби нема да можете да ја добиете дневната доза преку храната. Во овој случај, изборот на некои од најдобри и најпопуларни додатоци на витамин Б најдобро би било.

Додатоци на витамин Б ќе ви ги дадат вистинските количини на витамини Б и дајте му на вашето тело сè што му е потребно за да работи правилно. На крај, следете ги упатствата и погрижете се да не ја надминувате дневната препорачана доза.

Најчесто поставувани прашања

Витаминот Б12 спаѓа во групата на витамини Б. Овој конкретен витамин можете да го најдете во комплексот Б, како еден од осумте есенцијални Б витамини или како додаток со една хранлива материја.

Додатоците на витамин Б се 100% безбедни за употреба од секого, дури и за мали деца и млади возрасни. Тие се особено корисни за луѓе постари од 50 години.

Сепак, препорачуваме да се консултирате со вашиот лекар пред да ги конзумирате за дополнителна претпазливост.

Б-комплексот е исклучително корисен за целокупното здравје и благосостојба. Ги содржи сите осум есенцијални витамини Б. Затоа, може да го поддржи вашиот имунолошки и нервен систем, синтезата на ДНК, да го зголеми производството на енергија, да го намали стресот и да помогне во одржување на здрава кожа, коса и нокти.

И двете се одлични, во зависност од вашите потреби.

Препорачуваме да консумирате Б комплекс ако ви треба целосен спектар на витамини Б. Од друга страна, би било мудро да се избере индивидуален додаток на витамин Б, ако имате одреден недостаток на витамин Б. Каков и да е вашиот избор, ќе добиете неверојатни здравствени придобивки.

Ниту еден научен доказ не покажува дека Б комплексот и додатоците Б12 не можат да се земаат заедно. Меѓутоа, бидејќи витаминот Б12 се наоѓа во Б комплексот, конзумирањето на двата додатоци е непотребно.

Витаминот Б го има во многу форми, но течната форма е најдобра за максимизирање на апсорпцијата и е најлесната форма за консумирање.

Нормално, потребни се 1-3 месеци за да се поправи недостатокот на витамин Б. Не можете да очекувате чудесни резултати преку ноќ, но доколку сте трпеливи и редовно ги консумирате суплементите, ќе ги забележите ефектите.

Храната богата со витамин Б вклучува цели зрна како јачмен, просо и кафеав ориз; црвено месо, живина, риба и јајца; Млечни производи; мешунките како грав и леќа; семки од сончоглед, ореви, брокула, спанаќ; цитрусна храна, авокадо и банани.

Бидејќи витаминот Б е растворлив во вода, тој не може да се складира во нашите тела и треба да се консумира секојдневно. Значи, секојдневното земање витамин Б е добро и треба да биде дел од вашата дневна рутина.

Иако многу луѓе можат да имаат корист од користењето Б комплекс, луѓето со дијабетес и висок шеќер во крвта не треба да го консумираат бидејќи содржи високи дози на никотинска киселина.

Витамините Б се најприфатливи од сите витамини. Цената на додатоците на витамин Б зависи од многу фактори, но главно од брендот и дали има сертификат. Производите со сертификати се поскапи, но запомнете дека тоа не секогаш покажува дека тие се најдобри.

Цената по капсула или таблета може да се движи помеѓу 0.10 и 0.40 долари.

Б комплексот не е лек за деменција. Сепак, научно е докажано дека големите дози на Б-комплекс може да го намалат намалувањето на мозокот за половина кај постарите луѓе со проблеми со меморијата и да ја забават прогресијата на деменција.

Во ретки случаи, високи дози на витамин Б12 може да предизвикаат главоболки. Затоа е важно да не се надминува дневната препорачана доза на витамин Б за да се спречат несакани ефекти.

Б комплексот им помага на ензимите во нашите тела да ја вршат својата работа. Витамините Б се важни бидејќи подобруваат широк спектар на клеточни функции; на пример, тие ги разградуваат јаглехидратите и ги транспортираат хранливите материи низ телото.

На биолошко ниво, витаминот Б се апсорбира за само неколку часа.

Најефективниот витамин Б за поправка на нервите е витаминот Б12, познат и како кобаламин. Овој витамин игра клучна улога во здравјето на нервите и може да помогне во регенерацијата на нервните влакна и да ги поправи нервните оштетувања.

Енергетскиот метаболизам е сложен процес и конзумирањето на витамините Б е од суштинско значење за производство на енергија. Заклучокот е дека Б комплексот нема да ви обезбеди енергија, туку ќе ви помогне да ги претворите јаглехидратите во гликоза што се користи за енергија.

Витаминот Б може да предизвика несакани ефекти, вклучувајќи висок крвен притисок, вознемирен стомак, низок крвен притисок, главоболка, замор, гадење, повраќање, осип на кожата, слабост, чувство на пецкање и дигестивни проблеми.

Време е да го промените вашиот живот на подобро. Станете дел од најголемата група за фитнес трансформација; добијте пристап до мојата диета за детоксикација, програмите за вежбање и најподдржувачката достапна мрежа. Ти не си сам. Мотивацијата е клучот за успехот и сите ние сме тука еден за друг!

ДОЗНАЈ ПОВЕЌЕ ЗА ГРУПАТА