Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Дали сте подготвени да направите позитивна промена? Придружете се на илјадниците поединци на истото фитнес патување!

СОВЕДУВАЊА Започнете ја вашата трансформација
English Macedonian

Најдобрите додатоци на глутамин

Дали сакате да го забрзате закрепнувањето и да ги зајакнете мускулите? Откријте ги најдобрите суплементи на глутамин за да ви помогнат во функционирањето на цревата, имунолошката функција и другите процеси.

Тоше Зафиров

Г-дин претставник на Олимпија

Воведување на глутамин

Дали сте свесни за важноста на глутаминот? Е еден од телото најважните градежни блокови и е клучен за создавање на протеини.

Глутаминот неодамна стана исклучително популарен додаток, особено меѓу фитнес ентузијасти и бодибилдери. Може да помогне во градењето мускули, согорувањето на маснотиите и да го забрза закрепнувањето на мускулите. Понатаму, ако тоа не е доволно, може да го поддржи имунолошкиот систем и да ја подобри вашата целокупна благосостојба и здравје.

Оваа статија ќе разговара за видовите на глутамин достапни на пазарот и придобивките што можете да ги добиете од потрошувачката. Дополнително, ќе ве научиме како да го изберете најдобриот додаток кој совршено одговара на вашите потреби. Конечно, ќе ви дадеме и листа на топ 10 додатоци на глутамин.

Главни преземања:

 • Нашето тело произведува глутамин, несуштинска аминокиселина
 • Редовното дополнување може да ги подобри перформансите, да помогне во градењето мускули и да го забрза времето за опоравување
 • Препорачаната дневна доза на глутамин е 5-10 грама дневно

Што е глутамин?

Тоа е несуштинска или условно есенцијална аминокиселина и градежен материјал за протеини и игра а клучна улога во многу телесни функции.

забелешка

Глутаминот е изобилен во нашите тела; околу 80% се концентрира на скелетните мускули. Ова укажува на тоа нашето тело постојано произведува тоа.

Тој игра значајна улога во одржувањето на здрав имунолошки систем и подобрување на благосостојбата и здравјето на цревата. Затоа, оваа амино киселина е особено важно за спортистите и бодибилдерите кои сакаат да креваат тешка тежина бидејќи тоа им помага да ги подобрат своите перформанси и го забрзуваат опоравувањето на мускулите.

Иако човечкото тело произведува глутамин, тој исто така произведува достапни во различни видови храна. Значи, ако ви треба таа дополнителна количина, можете лесно да ја добиете со консумирање месо, тофу, спанаќ, цвекло, грав, бел ориз, грашок, обезмастено млеко и јајца. Меѓутоа, ако сте веган или не консумирате доволно храна богата со глутамин, најдобро би било да внесете додаток во вашата дневна рутина.

Видови на глутамин

Можете да најдете многу форми на додаток, но еве најчестите типови достапни на пазарот:

 • Л-глутамин: тоа е несуштинска аминокиселина која телото ја произведува самостојно. Тој е најзастапен тип и го поддржува здравјето на цревата, имунолошкиот систем и закрепнувањето на мускулите. Покрај тоа, таа е најпопуларна присутна во повеќето додатоци. Оваа форма можете да ја најдете и природно во храна како што се јајца, млеко, бел ориз, пченка, говедско месо и тофу.
 • Д-глутамин: овој тип е идентичен со L-глутаминот, со мали структурни разлики. Тоа е несуштинска аминокиселина, но не игра огромна улога во биолошките функции. Понатаму, не е биодостапен и не се појавува во додатоците.
 • N-ацетил Л-глутамин: оваа форма е ацетилирана верзија на L-глутамин, само повеќе сварлива во цревата од обичната верзија. Затоа, таа е најефективната форма за луѓе кои се фокусираат на здравјето на цревата.

Како функционира глутаминот?

Додека телото обично произведува доволно глутамин, постојат исклучоци. На пример, за време на стресни времиња или повреда, на телото му треба повеќе отколку што може да направи. Ова е местото каде што суплементите влегуваат во игра.

Кога редовно ја консумирате оваа аминокиселина, вашето тело ги зголемува сопствените нивоа на глутамин поефикасно ги синтетизира протеините. Ова го забрзува поправката на мускулите и ткивата и се бори со болести и инфекции. Тоа исто така го отстранува вишокот амонијак во телото, му помага на имунолошкиот систем и ја поддржува нормалната функција на мозокот и варењето.

про Совет

Иако додатоците се безбедни за повеќето луѓе, секогаш консултирајте се со вашиот лекар пред да ги консумирате. Вашиот лекар може да ве советува за вистинската доза и како безбедно да ги консумирате додатоците за да постигнете најдобри резултати.

Придобивки и употреба на глутаминот

Редовна потрошувачка има безброј здравствени придобивки и може да ја подобри вашата целокупна благосостојба. Еве ги главните позитивни влијанија што можете да ги очекувате.

Го поддржува вашиот имунолошки систем

Главната улога на глутаминот во телото е да поддршка на имунолошкиот систем, особено кога е болен. Истражувањата покажуваат дека на нашите тела му е потребна оваа аминокиселина за активирање и реплицирање на белите крвни зрнца кои му помагаат на телото да се бори против инфекциите.

Кога на вашето тело очајно му е потребна имунолошка поддршка, тој почнува да ги разградува изворите на протеини како мускул. Ако сте болни или повредени, препорачуваме да земате додатоци за да му помогнете на вашето тело избегнувајте разградување на каква било мускулна маса.

Го подобрува здравјето на цревата

Глутаминот може да ви помогне поправете ја и одржувајте ја цревната бариера во вашето тело. Одржувањето на здравјето на цревата е исклучително важно за да се спречат инфекциите, штетните бактерии и токсините да мигрираат од цревата во остатокот од вашето тело. Оваа аминокиселина помага горивна пролиферација на цревните клетки спречува разни гастроинтестинални заболувања.

Истражувањата покажуваат дека недостатокот на L-глутамин во телото може да предизвика протекување на цревата. Затоа, редовното консумирање може вратете го протеинот за цврсто спојување во цревата и излечете ги симптомите на цревата што протекува.

Промовира мускулен раст и обновување на мускулите

Глутамин снабдува со азот за синтеза на мускулите помага да се изгради мускулна маса. Покрај тоа, амино киселините го стимулира лачењето на Бургас– Човечки хормон за раст кој го зголемува растот на мускулите.

За возврат, додатоците на Л-глутамин можат да им помогнат на спортистите и оние кои креваат тешки тежини закрепнете побрзо после тренинг. Може да ви помогне и ја намалува болката во мускулите.

Ви помага да се борите со замор

Глутамин спречува акумулација на амонијак и затоа го одложува заморот. Оваа аминокиселина е позната дури и како аминокиселина против замор.

Нашиот црн дроб користи глутамин за да произведуваат повеќе енергија така што нема да се чувствувате исцедено за време на тренингот.

Го ублажува стресот

Не постои спортист на овој свет кој не почувствувал стрес на перформансите. Глутаминот може да биде корисен во овие ситуации бидејќи редовното консумирање може намалете ја вознемиреноста и стресот. Амино киселината произведува гама-амино бутирска киселина, или ГАБА, моќен невротрансмитер кој може да ги опушти нашите мозочни нерви и да ги смири нашите умови.

забелешка

Истражувањата исто така покажуваат дека редовното консумирање глутамин може да помогне да се намали желбата за шеќер и алкохол.

Кој може да консумира глутамин?

Секој може да го консумира, но одредени луѓе сметаат дека е неверојатно корисен:

 • Спортисти на издржливост: велосипедисти, тркачи, фудбалери и пливачи
 • Силни спортисти: посетители на теретана, бодибилдери, кревачи на тегови и кревачи на моќ
 • Луѓе кои страдаат од цревни проблеми: Воспалителен синдром на дебелото црево и протекување на цревата
 • Луѓе со слаб имунитет
 • Луѓе кои сакаат да го подобрат своето закрепнување по повреда или операција

Кој треба да избегнува додатоци на глутамин?

Глутамински додатоци не работат добро со одредени здравствени состојби.

Во принцип, овие додатоци треба да се избегнува од:

 • Луѓе кои имаат заболување на бубрезите или црниот дроб
 • Луѓе со Рејевиот синдром
 • Луѓе кои страдаат од нарушување на нападите
 • Пациенти кои се борат со психијатриски нарушувања
 • Луѓе кои консумираат лактулоза
 • бремените жени
 • Мајки кои дојат
Важно

Секогаш консултирајте се со вашиот лекар пред да земете додатоци, особено ако имате здравствени проблеми или консумирате лекови. Исто така, им препорачуваме на постарите лица да го намалат дневниот внес на глутамин.

Што да барате во додатокот за глутамин?

Доколку сакате да изберете производ со врвен квалитет со најдобри состојки, кој ќе ви даде одлични резултати, еве неколку едноставни правила кои треба да се следат.

Тестирано од трети лица

Додатоци тестирани од трето лице се со врвен квалитет и имаат сертификат да го докаже тоа. Сертификацијата од трета страна подразбира дека производот е лабораториски тестиран за квалитет и загадувачи. Значи, кога ќе изберете производ со сертификат, можете да бидете сигурни дека само ќе го направите тоа набавете ги најдобрите состојки. Некои од најдоверливите етикети вклучуваат USP и ConsumerLab.

Сепак, некои додатоци се исто така врвни, но немаат добиено сертификат. Ако не сте сигурни дали да ги добиете, проверете го производителот, брендот и нивната сигурност.

Предупредување

Сертификатот од трета страна не значи дека производот е најдобриот достапен. Можеби ќе најдете поевтина алтернатива со подобра вредност за парите.

Состојки и чистота

Една од најважните работи што треба да ги направите пред да купите каков било додаток е да проверете ја етикетата на производителот со сите информации за состојките. Етикетата содржи и информации за додадени адитиви, текстура и вкус.

Форма

Влегува глутамин повеќе форми, вклучувајќи прашок, капсули и апчиња. Секоја форма е одлична, така што сè зависи од вашите претпочитани методи на потрошувачка.

На пример, пудрите ви дозволуваат да бидете по прецизно за тоа колку од додатокот внесувате. Покрај тоа, можете лесно да го измешате со кој било пијалок или шејк.

Од друга страна, капсулите се а малку поскапо отколку во прав, но тие се попогодни за потрошувачка. Голтањето пилула или капсула трае една секунда, па затоа е идеално за луѓе со позафатени утрински рутини.

забелешка

Не се залажувајте со цената. Повисоката цена не покажува дека производот е најдобар. Слично на тоа, евтин додаток на глутамин не значи лош производ. Значи, истражувајте и купете производ кој нуди најдобра вредност за вашите пари.

Работи што треба да ги земете предвид пред да купите глутамин

Вашиот приоритет треба да биде квалитетот и секогаш треба да купувате формула која совршено одговара на вашите лични цели. Сепак, не брзајте со одлуката. Еве што треба да земете во предвид пред да купите глутамин.

Цели за обука

Прво, размислете вашите цели за обука.

Ако сакате да изградите масивни мускули, глутаминот можеби не е добра почетна точка.

Од друга страна, ако сакате да се спакувате со мускули додека го подобрувате имунитетот и здравјето на цревата, тоа може да биде одличен додаток во вашата дневна рутина. Слично на тоа, ако сте претрпеле повреда и сакате безбедно да се вратите во врвна состојба, тоа ќе ви го олесни патот назад во вашата програма.

Тековната диета

Дали вашата исхрана е богата со јајца, обезмастено млеко, говедско месо и тофу? Ти веројатно внесете доволно глутамин од вашата исхрана ако сакате да ги консумирате овие намирници.

Како и да е, ако си веган кој не сака да консумира производи од соја; или обидувајќи се да ги намалите млечните производи од вашата исхрана, додавањето на глутамински додатоци во вашата дневна рутина ќе биде корисно. Со консумирање на овие додатоци, ќе ја добиете вистинската количина на аминокиселини што му се потребни на вашето тело.

Супстанција и вкус

Прашокот е најпопуларната форма на глутамин, особено верзии без вкус и мирис. Корисниците можат измешајте ги со други пијалоци и шејкови. И ако не ја претпочитате оваа опција, секогаш можете да изберете од многу вкусни вкусови.

Покрај тоа, можете да добиете апчиња или капсули ако сакате целосно да избегнете пудра. Тие се супер лесни за голтање и лесно се апсорбираат во телото.

Заклучок

Некои луѓе сè уште се двоумат дали да пробаат глутамин бидејќи го сметаат за додаток за спортистите. Тие се целосно погрешни затоа што овие додатоци се за секого, дури и за луѓе кои не се физички активни. Тие можат да ја подобрат функцијата на цревата, да го регулираат нивото на стрес, да закрепнат побрзо по повредата и да помогнат во детоксикација на црниот дроб.

Ако сте веган, не консумирајте доволно аминокиселини во вашата исхрана или ако се опоравувате од интензивна повреда или болест, почнете да консумирате додатоци на глутамин што побрзо. Само една лажица или таблета на ден може да го промени животот, па дефинитивно вреди да се проба!

Најчесто поставувани прашања

Ако користите глутамин во прав, растворете ја дозата во најмалку 8 унци собна температура или ладна течност. Можете исто така да го растворите во свежо исцеден сок или вашиот омилен шејк. Промешајте ја смесата и веднаш конзумирајте ја сето тоа. Сепак, не го растворајте прашокот во топли пијалоци бидејќи топлината може да влијае на аминокиселината.

Ако одлучите да пиете апчиња или капсули, земете ја дозата на празен стомак со чаша вода 1-2 часа пред оброк.

Не треба да консумирате додатоци ако консумирате храна богата со глутамин во вашата секојдневна исхрана. Меѓутоа, ако вашиот режим на вежбање е построг или сте претрпеле повреда и сакате брзо да закрепнете, најдобро би било да го вклучите додатокот во вашата исхрана.

Глутаминските додатоци се 100% безбедни за консумирање. Сепак, ако имате некои медицински состојби како заболување на црниот дроб, напади или психијатриски нарушувања, треба да ги избегнувате. Исто така, не ги консумирајте ако редовно земате одредени лекови бидејќи глутаминот може да го попречи ефектот на некои лекови.

Најдоброто време за консумирање суплементи на глутамин е обично 30 минути по тренингот.
Додатокот е најефективен кога се конзумира после тренинг, бидејќи по интензивниот тренинг, телото побрзо ги апсорбира хранливите материи и ја подобрува синтезата на мускулните протеини.

Редовното консумирање суплементи може да ја зголеми концентрацијата на гликоген во мускулите, овозможувајќи им да тренираат подолго и со поголеми тежини, што на крајот ќе доведе до поголеми и посилни мускули. Покрај тоа, помага да се спречат мускулни грчеви и ја поддржува рехидратацијата со тоа што го спречува излачувањето на натриум во присуство на гликоза.

Глутаминот обезбедува азот за синтеза на мускулите и помага да се изгради мускулна маса. Амино киселините, исто така, го стимулираат лачењето на hGH - човечкиот хормон за раст кој го зголемува растот на мускулите.

Со редовно консумирање додатоци на глутамин, ќе можете да ги зголемите вашите перформанси и да изградите повеќе мускулна маса.

Иако некои спортисти консумираат повисоки дози на глутамин, препорачуваме да се придржувате до препорачаната доза од 5-10 грама. Тоа е доволна доза за да ги зголемите перформансите на вежбањето и да го поддржите вашето закрепнување. Можете да земате до шест дози од 5 грама дневно.

Истражувањата покажуваат дека хроничното земање додатоци на глутамин во огромни количини може негативно да влијае на вашето тело, особено на цревата и бубрезите.
Не препорачуваме да земате дози повисоки од 30 грама дневно за да избегнете здравствени проблеми. Понатаму, оваа количина треба да ја поделите во дози од 5-10 грама и да ја земате со оброци или ужинки, со 2-3 часа помеѓу секоја доза.

На вашето тело му треба повеќе глутамин за време на инфекција или повреда што го загрозува вашиот имунолошки систем. Во овие случаи, вашето тело ги разградува мускулите за да ослободи повеќе глутамин. Следствено, консумирањето додатоци на глутамин е важно за зајакнување на вашиот имунолошки систем и забрзување на закрепнувањето.

Изберете сигурен бренд кој го гарантира квалитетот или има сертификат од трето лице. Проверете ја етикетата на производителот за да се уверите кои состојки ги добивате или дали додатокот содржи адитиви. Исто така, изберете ја формата што најмногу одговара на вашата дневна рутина. Други важни работи што треба да се земат предвид се вашите цели за обука и вашата моментална исхрана.

Л-глутаминот е најпопуларната форма која се наоѓа во повеќето додатоци на глутамин. Тоа е несуштинска аминокиселина што телото ја произведува самостојно. Исто така е најзастапен, кој се користи за поддршка на здравјето на цревата, имунолошкиот систем и закрепнувањето на мускулите.

Од друга страна, ако вашата цел е да го подобрите здравјето на цревата, а не физичките перформанси, можете да пробате N-Acetyl L-Glutamine бидејќи полесно се вари во цревата отколку обичниот L-глутамин.

Глутаминот ја штити цревната бариера и ги спречува инфекциите, штетните бактерии и токсините да мигрираат од вашето црево до остатокот од вашето тело. Оваа аминокиселина го поттикнува размножувањето на цревните клетки и спречува разни гастроинтестинални заболувања. Затоа, тој е исклучително корисен за луѓето кои се борат со течење на цревата.

Н-ацетил Л-глутаминот е најдобрата форма за протекување на цревата. Можете да го сварите полесно од обичниот Л-глутамин, што го прави идеален за луѓе со гастроинтестинални проблеми.

Глутаминот можете да го најдете во различни видови храна, вклучувајќи месо, јајца, мешунки, млеко, јогурт, јаткасти плодови, грав, магдонос, сирење рикота, темно лиснато зеленило, месо од органи и црвена зелка.

Прекумерната потрошувачка на глутамин може да предизвика сериозни несакани ефекти. Ако чувствувате гадење, повраќање, болки во стомакот, гасови, оток во рацете или нозете, болки во мускулите или зглобовите, болки во грбот, главоболка, зашеметеност или осип на кожата, престанете да го консумирате додатокот и консултирајте се со вашиот лекар.

Време е да го промените вашиот живот на подобро. Станете дел од најголемата група за фитнес трансформација; добијте пристап до мојата диета за детоксикација, програмите за вежбање и најподдржувачката достапна мрежа. Ти не си сам. Мотивацијата е клучот за успехот и сите ние сме тука еден за друг!

ДОЗНАЈ ПОВЕЌЕ ЗА ГРУПАТА